DreamWorks

PREMIERA

2010.06.01

CANAL+ PREMIUM

MUSTANG Z DZIKIEJ DOLINY

Spirit: Stallion Of The Cimarron

USA, 2002

,

gatunek: film animowany

czas trwania: 80 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ameryka około 1880 roku. Mustang Spirit urodził się w pięknej, niezamieszkałej przez ludzi dolinie. Z czasem stał się przywódcą stada Cimarron i wzorem do naśladowania dla swych pobratymców. Cieszy się wolnością, dba o stado i chroni je.

Pewnej nocy widzi w oddali światło i słyszy całkowicie obcy mu dźwięk harmonijki. Zaintrygowany postanawia sprawdzić, kto za tym stoi. W ten sposób styka się z człowiekiem, zostaje pojmany i trafia do fortu. Pułkownik amerykańskiej kawalerii rozkazuje zmusić Spirita do posłuszeństwa, ale żadnemu z żołnierzy nie udaje się tego dokonać. Aby okiełznać konia pułkownik poleca przywiązać go na trzy dni do słupa pod palącym słońcem bez picia i pożywienia. Więziony przez żołnierzy Mały Strumyk, młody Indianin z plemienia Lakota, pomaga dzikiemu mustangowi w ucieczce. W rodzinnej wiosce chłopca Spirit zaprzyjaźnia się z piękną klaczą Rain, ale ich znajomość przerywa atak kawalerii. Spirit zostaje ponownie schwytany i wywieziony pociągiem w nieznanym kierunku.

"Mustang z Dzikiej Doliny" jest debiutem reżyserskim KELLY'EGO ASBURY ("Shrek 2") i LORNY COOK, którzy pracują przy produkcji animacji od wielu lat. Karierę zawodową zaczynali jako story supervisorzy przy "Księciu Egiptu", pierwszym filmie wytwórni DreamWorks wykonanym tradycyjną techniką animacyjną. Na koncie mają też udział w takich hitach, jak "Uciekające kurczaki", "Mulan", "Król Lew" i "Piękna i Bestia". Scenariusz do "Mustanga z Dzikiej Doliny" napisał John Fusco ("Młode strzelby", "Młode strzelby II", "Babe", "Loch Ness"), który jest honorowym członkiem indiańskiego szczepu Oglala-Lakota, a na swojej farmie w Nowej Anglii hoduje mustangi. Autor biegle posługuje się językiem plemienia Oglala-Lakota, dlatego w niektórych sekwencjach filmu można usłyszeć ten dialekt. Przy realizacji "Mustanga z Dzikiej Doliny" idealnie połączono tworzoną ręcznie animację z najwyższej klasy technologią, tak że przejście od animacji komputerowej do tradycyjnej jest niezauważalne, nawet biorąc pod uwagę ujęcia jednej postaci w tej samej scenie. Tematem przewodnim filmu jest szeroko pojęta wolność jako prawo każdej istoty, a tłem dzikie pejzaże Ameryki Północnej, rejony nie zasiedlone przez białego człowieka. Historia jest opowiedziana przez narratora w pierwszej osobie. Bohaterowie, w głównej mierze zwierzęta, nie mówią. Niewiele jest także dialogów ludzi. Słowa pojawiają się tylko wtedy, kiedy są absolutnie niezbędne. Integralną część obrazu stanowi muzyka wielokrotnie nagradzanego Hansa Zimmera (Oscar za "Króla Lwa") oraz piosenki "Here I Am", You Can't Take Me", "Get Off of My Back", "Sound the Bugle", "I Will Always Return" śpiewane przez ich autora Bryana Adamsa, laureata Grammy, trzykrotnie nominowanego do Nagrody Akademii i pięciokrotnie do Złotego Globu.

WASZE OPINIE

gbpsary

8 lat temu byłem na tej bajce w kinie i miło było jeszcze raz ogladnąć i przypomnieć sobie tą superprodukcję

Pietrek

zgadzam się jak najbardziej :) do tego cudowna muzyka w tle - jednym słowem superprodukcja!!! :)

Palomka181

piekna bajka polecam
MUSTANG Z DZIKIEJ DOLINY
USA, 2002
Ameryka około 1880 roku. Mustang Spirit urodził się w pięknej, niezamieszkałej przez ludzi dolinie. Z czasem stał się przywódcą stada Cimarron i wzorem do naśladowania dla swych pobratymców. Cieszy się wolnością, dba o stado i chroni je.
film animowany
MUSTANG Z DZIKIEJ DOLINY
3,9 5 1 33