• Oscar

PREMIERA

2004.08.06

CANAL+ PREMIUM

SPIRITED AWAY. W KRAINIE BOGÓW

Spirited Away/Sen to Chihiro no komikakushi

Japonia, 2001

reżyseria:

gatunek: film animowany

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Oscar 2003 w kategorii filmu animowanego i jeden z największych kinowych przebojów ostatnich lat. W Japonii "Spirited Away" cieszył się większym powodzeniem niż "Titanic" i jeszcze przed premierą w Ameryce zarobił ponad 200 milionów dolarów.

To ewenement w przypadku produkcji animowanych. Kolejnym jest fakt zdobycia na MFF w Berlinie Grand Prix (ex aequo z "Krwawą niedzielą" Paula Greengrassa). Wśród innych wyróżnień filmu jest też Hong Kong Film Awards 2002 za najlepszy film azjatycki.

10-letnia Chihiro przeprowadza się wraz z rodzicami do innego miasta. Perspektywa spotkania z nowymi szkolnymi koleżankami wcale jej jednak nie cieszy. Dziewczynka tęskni za dawnymi przyjaciółmi, ale nie wie, że już wkrótce przyjdzie jej stawić czoła o wiele poważniejszym problemom. W czasie podróży samochodem rodzice Chihiro gubią drogę w lesie i w końcu wszyscy trafiają do tajemniczej świątyni. Po wyjściu z niej znajdują opustoszałe miasto. Znęceni zapachem jedzenia rodzice zaczynają degustację wyszukanych potraw w jednej z restauracji i ku przerażeniu córki nagle zamieniają się w świnie. Chihiro ratuje brak apetytu, ale teraz nie wie jak pomóc swoim bliskim. Uciekając z niegościnnego miasta dziewczynka trafia do ogromnej łaźni, w której zażywają kąpieli rozmaite bóstwa. Tą magiczną rzeczywistością rządzi demoniczna wiedźma Yubaba. To ona zamieniła rodziców Chihiro w wieprze. Z nieoczekiwaną pomocą przychodzi dziewczynce jeden z mieszkańców niezwykłego świata - Haku. Chłopiec twierdzi, że by ocalić siebie i rodziców Chihiro musi zacząć pracę w łaźni i wyrzec się własnego imienia. Ale już samo zdobycie zajęcia okazuje się trudnym zadaniem. Chihiro przechodzi przyspieszony kurs dojrzewania i odkrywa prawdziwą wartość przyjaźni, miłości i odpowiedzialności za własny los.

HAYAO MIYAZAKI to jeden z pionierów powojennego kina animowanego w Japonii i autor niedawnego przeboju "Księżniczka Mononoke". "Spirited Away" stanowi udane połączenie animacji ręcznej i komputerowej. Animowanym bohaterom użyczyły swojego głosu prawdziwe gwiazdy. W wersji angielskiej m.in. Lauren Holly ("Głupi i głupszy", "Turbulencja"), Suzanne Pleshette ("Ptaki", "Nevada Smith") i 14-letnia Daveigh Chase ("Lilo i Stitch", "A.I. Sztuczna inteligencja"), a w polskiej Joanna Jabłczyńska ("Na Wspólnej", "Nigdy w życiu"), Leszek Zduń ("Rodzina zastępcza plus") i Teresa Lipowska ("M jak miłość"). Polską wersję językową realizował doświadczony duet: Joanna Wizmur (reżyseria) i Bartosz Wierzbięta (dialogi), którzy wcześniej pracowali razem przy hitach, tj. "Uciekające kurczaki", "Potwory i spółka", "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra", "Shrek" czy "Rogate ranczo".

Nagrody filmowe

Najlepszy długometrażowy film animowany, Hayao Miyazaki, SPIRITED AWAY. W KRAINIE BOGÓW
SPIRITED AWAY. W KRAINIE BOGÓW
reżyseria:
Japonia, 2001
Oscar 2003 w kategorii filmu animowanego i jeden z największych kinowych przebojów ostatnich lat. W Japonii "Spirited Away" cieszył się większym powodzeniem niż "Titanic" i jeszcze przed premierą w Ameryce zarobił ponad 200 milionów dolarów.
film animowany
SPIRITED AWAY. W KRAINIE BOGÓW
4,5 5 1 2