menu strona główna CANAL+ DOKUMENT

Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera

ANDRZEJ BARGIEL – ŚNIEŻNA PANTERA
ORYGINALNA PRODUKCJA CANAL+ DOKUMENT
Seria dokumentalna
prod. Polska, 2016, Discovery Networks

Jest poranek 14 sierpnia 2016. Gdzieś na granicy Kirgistanu, w górskiej bazie u podnóża niebezpiecznego Piku Pobiedy Andrzej Bargiel, polski skialpinista, wraz z ekipą planuje atak na szczyt.  Wie, że wejście na górę prawdopodobnie nie będzie możliwe przez kolejne dwa tygodnie. To ostatnia szansa. Kilka godzin później Polak staje na ostatnim z pięciu szczytów tzw. Śnieżnej Pantery. Tym samym wszystkie wierzchołki zdobywa w czasie 30 dni i bije poprzedni rekord świata z 1999 roku aż o 12 dni. Jest na szczycie. Heroiczne wręcz zmagania Polaka z mrozem, chorobą, naturą, a przede wszystkim z samym sobą w unikalnej serii dokumentalnej zobaczą wyłącznie widzowie CANAL+ DOKUMENT.

Rekord świata wydaje się czymś prostym, kiedy czytasz o tym w prasie. Po prostu ktoś pobiegł szybciej o kilka sekund lub wyprzedził kogoś o kilka minut. Prawda jest taka, że kiedy pada rekord świata, oznacza to tylko jedno – olbrzymi i niewyobrażalny wysiłek. W czerwcu 2016 roku Andrzej Bargiel postanowił, że pobije rekord świata tzw. Śnieżnej Pantery. Śnieżna Pantera to prestiżowe wyróżnienie, które jest przyznawane za zdobycie pięciu siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR. Potocznie to także nazwa tych wierzchołków.

14 sierpnia po 30 dniach wyprawy po górach Pamiru i Tienszanu Andrzej Bargiel zakończył kompletowanie Śnieżnej Pantery. Tym samym młody zakopiańczyk pobił rekord z 1999 roku ustanowiony przez Denisa Urubkę i Andrieja Mołotowa, którzy tego samego wyczynu dokonali w 42 dni, co oznacza, że Polak poprawił wynik aż o 12 dni. Jest to jedno z najważniejszych osiągnięć polskiego himalaizmu ostatnich lat. Co więcej, z każdego szczytu zjechał na nartach!

Głównym partnerem wyprawy był kanał CANAL+ DISCOVERY, którego ekipa towarzyszyła Andrzejowi od samego początku, czyli już od trudnych i żmudnych przygotowań i treningów, przez kolejne zdobywane szczyty, aż po powrót do kraju. Dzięki zebranym w ten sposób materiałom będzie można obejrzeć wyjątkową serię dokumentalną „Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera”. Będzie to unikalna szansa na zobaczenie z bliska jak wyglądała jedna z najważniejszych wypraw wysokogórskich ostatnich lat z udziałem Polaka.

Twórcy serii, którzy byli z Andrzejem w górach, pokażą, że ekspedycja to nie tylko wspinanie się po górach. To także niebanalne spotkania z lokalnymi mieszkańcami, techniczne utrudnienia z którymi musiała zmierzyć się ekipa, problemy zdrowotne kluczowych osób oraz niebezpieczne wypadki podczas zdobywania wierzchołków. Do historii, które Andrzej Bargiel przywiózł z wyprawy można zaliczyć wypięcie się jednej narty podczas zjazdu z Piku Pobiedy oraz zatrzymanie na granicy kirgisko-tadżyckiej, które opóźniło wyprawę o kilka dni

PREMIERA: W KAŻDY PONIEDZIAŁEK,
OD 14 LISTOPADA, 21:00

Sprawdź emisje >

Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera