CANAL+ DOKUMENT

Komiks - Superbohater PRL

Oryginalna seria dokumentalna CANAL+ DISCOVERY


W każdy wtorek, o 21:40

Fantastyczna podróż w niedaleką przeszłość. Wyprawa do czasów, kiedy Tytus, Romek i A'Tomek, Kapitan Żbik, Kajko i Kokosz czy Yans byli bohaterami zbiorowej wyobraźni.

W czasach, kiedy półki sklepowe świeciły pustkami, a w dusze obywateli wkradała się wszechogarniająca szarzyzna, to oni odrywali nas od marazmu codzienności i wprowadzali w barwny świat, bez potrzeby posiadania paszportu. Oryginalna seria dokumentalna CANAL+ DOKUMENT to spojrzenie na czasy PRL oczami twórców komiksów oraz ich postaci.

Każdy z odcinków to zupełnie inna opowieść - nie tylko osobiste losy autorów, ale także odmienne spojrzenie na ówczesną rzeczywistość oraz wspomnienia, które często mogą zaskakiwać. Bohaterami serii będą m.in. tak kultowe postaci jak: Papcio Chmiel, Szarota Pawel, Janusz Christa, Tadeusz Baranowski czy Grzegorz Rosiński.

Czytaj więcej o serii "Komiks - Superbohater PRL

W czasach PRL był tylko jeden bohater, którego można było wielbić - bohater sowiecki, kolektywny. Po tej stronie żelaznej kurtyny nie było miejsca dla silnych osobowości i bohaterów indywidualnych. Dlatego też gdy w czasach powojennych komiks francuski i amerykański rozkwitał, u nas ciągle był traktowany jako element potencjalnie wywrotowy i dlatego mógł służyć tylko jednemu celowi - propagandzie.

Komiksy do dzisiaj budzą wiele emocji, są kolekcjonowane przez rzesze wiernych fanów. Tytuły wydawane w kilkunastu seriach przez dziesiątki lat, wznawiane i osiągające nakłady, o których niektórzy współcześni pisarze mogą tylko marzyć - na dobre zagościły w zbiorowej świadomości jako ikony popkultury.

Seria "Komiks - Superbohater PRL" to podróż w nie tak odległą przeszłość i spojrzenie na tamte czasy oczami twórców oraz ich postaci. "Kolorowe zeszyty" ukazane są w kontekście osobistej historii ich autorów, która łączy się nierozerwalnie z epoką komunizmu. Celem serii jest stworzenie pomostu z teraźniejszością przez włączenie w ukazaną w serii opowieść współczesnych twórców i udzielenie głosu fanom, którzy pozostali wierni bohaterom swojej młodości.

Odcinki

Papcio Chmiel

Odcinek 1

Papcio Chmiel

więcej informacji
Szarlota Pawel

Odcinek 2

Szarlota Pawel

więcej informacji
Kajko i Kokosz

Odcinek 3

Janusz Christa

więcej informacji
Tadeusza Baranowski

Odcinek 4

Tadeusz Baranowski

więcej informacji
Jerzy Wróblewski

Odcinek 5

Jerzy Wróblewski

więcej informacji
Kapitan Żbik

Odcinek 6

Kapitan Żbik

więcej informacji
W służbie Historii

Odcinek 7

W służbie historii

więcej informacji
Bogusław Polch

Odcinek 8

Bogusław Polch

więcej informacji
Grzegorz Rosiński

Odcinek 9

Grzegorz Rosiński

więcej informacji
Zbigniew Kasprzak i Nowa Fala

Odcinek 10

Zbigniew Kasprzak i Nowa Fala

więcej informacji