PREMIERA

2009.11.17

CANAL+ PREMIUM

0_1_0

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nadmorskie miasto. Maciek (Wojciech Brzeziński), jadąc samochodem z kochanką ma wypadek. Teraz, przykuty do wózka inwalidzkiego wyładowuje frustracje na żonie Lenie (Małgorzata Buczkowska), którą obsesyjnie podejrzewa o zdradę.

Ciało sprawcy wypadku, a tym samym dramatu Maćka wykrada z kostnicy Ilona (Maria Peszek), by ukryć je w chłodni, gdzieś na peryferiach miasta. Jednym ze świadków tragicznego wydarzenia na drodze była Kasia (Maria Seweryn), która mieszka z córką i leczy rany po niedawnym rozwodzie. Chciałaby zacząć nowe życie z Sebastianem (Tomasz Tyndyk), ale okazuje się, że jej wybranek jeszcze niedawno był kobietą. Wypadek widział też Jacek (Rafał Mohr), młody, bezrobotny yuppie pogrążony w depresji, która destrukcyjnie wpływa na jego małżeństwo z Martą (Marta Chodorowska). Problemy w związku z Julią (Julia Kijowska) ma również Filip (Rafał Maćkowiak), prawnik z renomowanej kancelarii. Na brak zrozumienia i samotność w obliczu nałogu cierpi Piotr (Dariusz Toczek), któremu siostra dostarcza narkotyki, a ojciec finansuje ten układ, nie podejmując żadnych prób uratowania syna. Nieszczęśliwa jest również Maria (Magdalena Popławska), pewna siebie bizneswoman, która szukając erotycznych doznań, korzysta z usług call boya (Piotr Ligięza). Wszystkich, chociaż się nie znają, łączą dwie sprawy - tragiczny wypadek samochodowy i forum internetowe 0_1_0, na którym poszukują spełnienia.

"0_1_0" to ostatni film w reżyserii przedwcześnie zmarłego PIOTRA ŁAZARKIEWICZA ("Odjazd", "Pora na czarownice", "Kocham kino", "W środku Europy"). Obraz opiera się na etiudach "Generacje" Krzysztofa Bizia, który razem z Piotrem Łazarkiewiczem napisał scenariusz. Historię zaczyna i kończy dziennikarz (Wiesław Komasa) lokalnego radia, który zapowiada pogodę, rozmawia ze słuchaczami i często puszcza przebojowy utwór "I Refuse". Bohaterowie siedmiu epizodów opowiedzianych w filmie mają około trzydzieści lat i choć siadają obok siebie na ławce przy plaży, na ulicy mijają się w milczeniu. Pochodzą z odmiennych środowisk, mają różny status społeczny, wykształcenie i temperamenty. Łączy ich to, że wszyscy są nieszczęśliwi. Zamykają się w skorupie ironii i cynizmu, żyją złudzeniami, zadając ból sobie i bliskim. Swoje frustracje wyrażają na tytułowej platformie internetowej, gdzie poszukują silnych przeżyć. Ma być intensywnie, skrajnie, zerojedynkowo. Zdaniem reżysera coraz więcej ludzi nie radzi sobie z emocjami i ma problem w określeniu swoich relacji z innymi. Są przekonani, że świat to zbiór konwencji, powtarzalnych zachowań i określonych ról. Nie odsłaniają się nawet wobec partnera czy partnerki. Łatwo natomiast nawiązują kontakt z obcymi ludźmi przez różnego rodzaju fora internetowe. Uczuciowość współczesnego trzydziestolatka i jego emocjonalny kryzys Piotr Łazarkiewicz starał się pokazać na jak największej liczbie przykładów poprzez krótkie scenki i sytuacje. Wybór takiej formy zaowocował tym, że nie poznajemy bohaterów dokładnie, nie wiemy, co było "przed" i będzie "po", a cały sens filmu kryje się w tym, o czym się mówi i w jaki sposób.

Z aktorów występujących w "0_1_0" warto wyróżnić Julię Kijowską ("Podróż", "Boisko bezdomnych") oraz Małgorzatę Buczkowską ("Masz na imię Justine", "Oda do radości", "Statyści"). Na uwagę zasługuje również ścieżka dźwiękowa w całości skomponowana przez syna reżysera. Antoni Łazarkiewicz ("Julia wraca do domu", "Kopia mistrza", "Na koniec świata", "Boisko bezdomnych") zrezygnował z jednego motywu ilustracyjnego na rzecz piosenek, które stanowią pomost między poszczególnymi historiami. Muzyka świetnie oddaje charakter filmu i nadmorski klimat miejsca, w którym dzieje się akcja. Dobrze wypadły też zdjęcia plenerów kontrastujące z duszną atmosferą wnętrz. Za kamerą stanął Wojciech Todorow ("Pogrzeb kartofla", Jutro będzie niebo", "Cud miłości"), scenografia jest dziełem Katarzyny Sobańskiej, natomiast kostiumy przygotowała Dorota Roqueplo. W 2008 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za "0_1_0" Łazarkiewicz otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za "twórcze przedstawienie współczesności".

WASZE OPINIE

il-nicki

Mam inne wrażenia niż te dotychczasowe głosy. Niestety nie mogę przedstawić pełnej opinii, bo widziałem tylko ok 30 min. Emisja była dość późno i nastawiłem nagrywanie, by obejrzeć w całości później, ale okazało się, że płyta się nie nagrała. Ale to co widziałem wyglądało intrygująco. Przede wszystkim film skupia się na postaciach, które zarysowane są bardzo niesztampowo i oryginalnie i wcale nie przeszkadza mi wielowątkowość opowiadania. To samo często podziwiam w filmach Altmana typu "Short Cuts" czy "Nashville".
Co do całości filmu mogę się wypwiedzieć jak uda mi się obejrzeć, ale uważam że na tle ogolnie panującej sztampy, banału i kiczu (także w Canal+) ten film wyróżnia się na korzyść i na pewno warto go obejrzeć, choćby po to by o nim podyskutować!

zn46

No to dzięki, nie będę go oglądał.

art1970

Zgadzam sie z wczesniejszymi opiniami. Nie ma sensu tego oglądać.
0_1_0
Polska, 2008
Nadmorskie miasto. Maciek (Wojciech Brzeziński), jadąc samochodem z kochanką ma wypadek. Teraz, przykuty do wózka inwalidzkiego wyładowuje frustracje na żonie Lenie (Małgorzata Buczkowska), którą obsesyjnie podejrzewa o zdradę.
film obyczajowy
0_1_0
3,0 5 1 9