PREMIERA

2013.07.13

CANAL+ PREMIUM

12 godzin

Stolen

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

Ocena filmu

0.00

Opis

Will Montgomery (Nicolas Cage), mistrz złodziejskiego fachu z Nowego Orleanu, zostaje złapany w trakcie ucieczki po skoku na bank . W ostatniej chwili udaje mu się pozbyć skradzionych 10 milionów, dzięki czemu skraca karę więzienia do 8 lat. Gdy wychodzi na wolność, stara się naprawić relacje z córką, Alison (Sami Gayle).

Rodzinnym życiem nie daje mu się jednak nacieszyć dawny wspólnik dorabiający obecnie w korporacji taksówkarskiej, Vincent (Josh Lucas). Przekonany, że Will ukrył część łupu, porywa mu córkę i przetrzymuje w bagażniku taksówki. Daje Willowi 12 godzin na dostarczenie pieniędzy. Zdesperowany Will zgłasza się po pomoc do agentów FBI, lecz ci mu nie wierzą. Są przekonani, że to kolejna sztuczka sprytnego kryminalisty. Jedyną osobą skłonną pomóc zdesperowanemu ojcu jest jego była wspólniczka, Riley (Malin Akerman).

"12 godzin", choć opiera się na obecnych w kinie od lat motywach skoku na wielką kasę i uprowadzenia, potrafi przykuć do fotela. To dużej mierze zasługa reżyserskich umiejętności SIMONA WESTA, który po raz kolejny udowadnia, że kino akcji nie ma przed nim tajemnic. Odpowiedzialny za takie hity, jak "Lara Croft: Tomb Raider" (2001), "Kiedy dzwoni nieznajomy" (2006) i "Niezniszczalni 2", West ze scenariusza Davida Guggenheima ("Safe House") wyciska wszystko co najlepsze, tworząc udaną mieszankę kina w stylu "Ocean's Eleven" i "Uprowadzonej". Szukając odtwórcy głównej roli, producenci brali pod uwagę znajdujących się u szczytu kariery Clive'a Owena i Jasona Stathama. Reżyser uparł się jednak, by zdesperowanego ojca z kryminalną przeszłością zagrał Nicolas Cage, z którym w drugiej połowie lat 90. zrealizował bardzo udany "Con Air - lot skazańców". Cage nie zastanawiał się długo nad przyjęciem propozycji. - Zgodziłbym się zagrać u Simona Westa prawie we wszystkim, bo jest jednym z najlepszych reżyserów, z jakimi miałem okazję kiedykolwiek pracować. Każda scena w jego rękach przybiera niepowtarzalny kształt" - komplementował reżysera aktor. Cage'owi partnerował Josh Lucas, który stworzył ciekawą kreację Vincenta. - To dość niesamowita postać. Nie obserwujemy jej przemiany, a jedynie widzimy w dwóch kompletnie różnych momentach życia: jako dobrego kumpla i wspólnika Willa, a potem jako pozbawionego marzeń, obsesyjnie szukającego zemsty świra" - charakteryzuje Vincenta gwiazda "Dziewczyny z Alabamy", "Drogi sławy" i "Posejdona". Kolejnym wielowymiarowym bohaterem, wyróżniającym się na tle typowych postaci kina akcji jest agent FBI Tim Harlend. Grany przez nominowanego do Złotego Globu Danny'ego Hustona, syna legendarnego reżysera Johna Hustona, Harlend cechuje się ambiwalentnym stosunkiem do Willa, którego inteligencję i złodziejską biegłość szczerze podziwia, pozostając jednocześnie jego największym rywalem. Nie bez znaczenia w "12 godzinach" jest miejsce akcji. Magię Nowego Orleanu wykorzystywali wcześniej m.in. twórcy "Harry'ego Angela" czy "Złego porucznika", a "12 godzin" dzieje się dodatkowo w trakcie kończącego karnawał święta Mardi Gras, gdy na ulicach bawią się rzesze barwnie przebranych ludzi. Na oddzielną wzmiankę zasługują również będące ozdobą filmu muzyczne motywy i sample z klasycznych "heist movies", które podkreślają sceny kradzieży i stanowią rodzaj humorystycznego akcentu w filmie.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
12 godzin
reżyseria:
USA, 2012
Will Montgomery (Nicolas Cage), mistrz złodziejskiego fachu z Nowego Orleanu, zostaje złapany w trakcie ucieczki po skoku na bank . W ostatniej chwili udaje mu się pozbyć skradzionych 10 milionów, dzięki czemu skraca karę więzienia do 8 lat. Gdy wychodzi na wolność, stara się naprawić relacje z córką, Alison (Sami Gayle).
film sensacyjny
12 godzin
3,2 5 1 9