Fox

PREMIERA

2010.08.07

CANAL+ PREMIUM

12 RUND

USA, 2009

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Detektyw Danny Fisher przez przypadek przyczynia się do śmierci dziewczyny złodzieja. Żądny zemsty kryminalista po ucieczce z więzienia wciąga Danny'ego w okrutną grę złożoną z 12 rund - skomplikowanych zadań, które policjant ma rozwiązać, jeśli chce ocalić ukochaną Molly.

Irlandczyk Miles Jackson (Aidan Gillen) jest bezwzględnym zabójcą. Wysadził w powietrze samolot w Islamabadzie, ambasadę we Frankfurcie, a do tego handluje bronią. Zespół FBI kierowany przez agenta George'a Aikena (Steve Harris) i Raya Santiago (Gonzalo Menendez) zastawia na niego pułapkę, jednak podczas pozorowanego zakupu broni sytuacja wymyka się spod kontroli i Miles Jackson z walizeczką pełną diamentów wymyka się z obławy. FBI przekazuje jego rysopis miejscowej policji z prośbą o pomoc. Szeregowy funkcjonariusz Danny Fisher (John Cena), który ze swoim partnerem Hankiem Carverem (Brian White) patroluje okolice dokonuje aresztowania Jacksona. W akcji ginie przyjaciółka przestępcy Erica Kessen (Taylor Cole). Miles przysięga zemstę. Rok później, po ucieczce z więzienia, uprowadza dziewczynę Fishera, Molly Porter (Ashley Scott). Grozi, że ją zabije, jeżeli awansowany na detektywa Danny nie rozwiąże dwunastu łamigłówek, które dla niego przygotował.

Reżyser "12 rund" RENNY HARLIN (Lauri Renny Mauritz Harjola) jest najbardziej znanym fińskim reżyserem w Hollywood. Pierwszy sukces osiągnął filmem "Koszmar z ulicy Wiązów IV", ale ma na koncie takie kasowe hity, jak "Na krawędzi", "Szklana pułapka 2", "Długi pocałunek na dobranoc", "Wyścig" czy "Ślady zbrodni". Za swoje dokonania był dwukrotnie nominowany do International Fantasy Film Award na festiwalu Fantasporto i wyróżniono go m.in. Independent Spirit Award. Realizując "12 rund" postanowił odejść od wyeksploatowanych schematów charakterystycznych dla hollywoodzkich produkcji. "12 rund" kręcono metodami wykorzystywanymi przy produkcji dokumentów. Aby osiągnąć maksymalnie realistyczny efekt wizualny, używano m.in. kamer przemysłowych, mini-DV, a nawet telefonów komórkowych. Starano się też unikać efektów komputerowych, tak powszechnie dziś stosowanych w filmach sensacyjnych. Harlinowi zależało na tym, żeby grana przez Johna Cenę postać nie była utożsamiana z superbohaterem, tylko ze zwykłym człowiekiem, którego dokonanie rzeczy niemal niemożliwych wiele kosztuje. John Cena, przy wzroście 193 cm i wadze 120 kilogramów, jest jednym z najlepszych zawodników WWE i gwiazdą programu telewizyjnego "Monday Night RAW". W 2006 roku zadebiutował na dużym ekranie rolą w filmie "W cywilu". Zagrał zwolnionego ze służby oficera marines, który ściga porywaczy żony. Dla Ceny występ w "12 rundach" był wielką szansą. Aktor przeszedł szkolenie dla kandydatów do SWAT i zagrał osobiście w większości scen kaskaderskich. W filmie Cenie towarzyszy Ashley Scott jako Molly Porter, ukochana Danny'ego. Aktorka, gwiazda serialu "Jerycho", ma na koncie role w takich filmach, jak "Królestwo", "Błękitna głębia" czy "Z podniesionym czołem". Po drugiej stronie barykady stoi błyskotliwy przestępca w interpretacji znanego m.in. z serialu "Prawo ulicy" Aidana Gillena ("Spirala przemocy", "W kręgu przyjaciół", "Ostatnia odsłona"). Fisherowi pomaga natomiast Hank Carver, którego gra Brian White ("Plan gry", "Dungeon Siege: W imię króla", "Redemption") oraz agent FBI George Aiken w wykonaniu dwukrotnie nominowanego do Emmy za serial "Kancelaria adwokacka" Steve'a Harrisa ("Raport mniejszości", "Twierdza", "Sekta").

"12 rund" jest wyrazem hołdu dla klasycznego kina akcji z lat 80. i 90. XX wieku, a także próbą wskrzeszenia gatunku. Autorem scenariusza jest Daniel Kunka - to jego pierwszy tekst, który trafił do produkcji. Realistyczne zdjęcia nakręcił David Boyd, nominowany do ASC Award za pracę nad serialem "Deadwood", a muzykę skomponował były członek grupy YES - Trevor Rabin ("Armagedon", "60 sekund", "Skarb narodów", "Dorwać Smarta").

WASZE OPINIE

tomaszek4444

A ja nie ogladam filmów dla aktorstwa tylko dla rozrywki z duża ilościa efektów byleby realistycznych powiazanych z fabułą.... a to że były filmy podobne ....no....cóz..... to nie włączajcie tv i już....... :)

admin

lander, zapraszamy 8 stycznia o 18.15.

arti

Film mi się podobał. Solidnie zrealizowane kino sensacyjne z dużą ilością efektów specjalnych. Oczywiscie jak na standardy amerykańskie niektóre sceny tak nierealistyczne że aż się chce śmiać, ale w tego rodzaju filmie nie o realizm chodzi a o wykonanie. A to było na niezłym poziomie. Podobała mi się postać przeciwnika głównego bohatera. Polecam fanom gatunku
12 RUND
USA, 2009
Detektyw Danny Fisher przez przypadek przyczynia się do śmierci dziewczyny złodzieja. Żądny zemsty kryminalista po ucieczce z więzienia wciąga Danny'ego w okrutną grę złożoną z 12 rund - skomplikowanych zadań, które policjant ma rozwiązać, jeśli chce ocalić ukochaną Molly.
film sensacyjny
12 RUND
4,2 5 1 34