PREMIERA

2010.11.01

CANAL+ PREMIUM

13. DZIELNICA - ULTIMATUM

Banlieue 13: Ultimatum

Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Paryż, rok 2013. Trzynasta dzielnica jest odgrodzona od reszty miasta wysokim murem i zasiekami z drutu kolczastego. Zamieszkała tam społeczność została zdominowana przez zorganizowaną przestępczość.

Gangi podzieliły teren na pięć rewirów. Skin Karl (James Deano) skupia wokół siebie tylko białych, muzułmanami rządzi Ali-K (La Fouine), czarnymi kieruje Molko (MC Jean Gab'1), Azjatami dowodzi Tao (Elodie Yung), a przywódcą Latynosów jest Little Montana (Fabrize Feltzinger). Grupy kontrolują życie w podległych im gettach i rywalizują między sobą o dominację na rynku narkotykowym. Szef tajnej policji Walter Gassman (Daniel Duval) postanawia wykorzystać tę sytuację do realizacji własnych celów. Gdy policja prowokuje zbrojne starcia z gangami, Gassman namawia przedstawicieli władzy, aby wyburzyć cały sektor, zanim zamieszki rozprzestrzenią się na całą Francję. Zdesperowany prezydent (Philippe Torreton) jest bliski podjęcia decyzji o "ostatecznym rozwiązaniu" problemu 13. dzielnicy. Bojownik o prawa jej mieszkańców Leito (David Belle) i kapitan policji Damien Tomaso (Cyril Raffaelli) postanawiają zaprowadzić porządek w 13. dzielnicy na własną rękę i uratować ją przed zagładą.

"13. dzielnica - ultimatum" to sequel filmu z 2004 roku. Producentem i autorem scenariusza obu jest Luc Besson ("Taxi", "Wasabi", "Nikita", "Leon zawodowiec"), jeden z najbardziej znanych twórców kina światowego i animator sukcesu komercyjnego kina francuskiego, co potwierdza 11 nominacji do Cezara oraz sama statuetka za reżyserię "Piątego elementu". "13 dzielnica" podbiła światową widownię spektakularnymi sekwencjami ucieczek i walk, których głównymi odtwórcami byli Cyril Raffaelli ("Pocałunek smoka", "Purpurowe rzeki II - Aniołowie Apokalipsy", "Szklana pułapka 4.0") i David Belle ("Boska interwencja", "Femme Fatale"). Raffaelli to wyśmienity akrobata i kaskader, mistrz Francji w boksie chińskim, choreograf scen walki i ekspert karate shotokan. David Belle jest pomysłodawcą parcouru - sztuki dynamicznego poruszania się w mieście. Patrząc na jego poczynania wydaje się, że grawitacja i lęk przestrzeni nie dotyczą go w najmniejszym stopniu. Jego ewolucje zaskakują i budzą podziw, zwłaszcza że nie ma w nich komputerowych "poprawek" i dublerów. Belle wytrenował pierwszych adeptów parcouru, w tym słynną grupę Yamakasi.

Raffaelli jako kapitan Damien Tomaso i Belle w roli Leito występują również w sequelu, w którym chcą ocalić dzielnicę przed planowaną likwidacją, ale też muszą dowieść swojej niewinności. Ich głównym przeciwnikiem, oprócz gangsterów, jest zagrany przez Daniela Duvala ("Czas, który pozostał", "Rok życia", "Decydujący skok") szef tajnej policji Walter Gassman, który potajemnie układa się z inwestorami, zapewniając ich, że niedługo dostaną atrakcyjny grunt pod budowę luksusowego osiedla. "13 dzielnica - ultimatum" nie odbiega konwencją od poprzedniej części cyklu. To film pełen bijatyk, strzelanin i efektownych pogoni. Akcja toczy się od fajerwerku do fajerwerku w rytm teledyskowego montażu, a na pierwszy plan wybija się niesamowita zręczność odtwórców głównych ról. Film był kręcony w plenerach Belgradu oraz Paryża, a na ścieżce dźwiękowej można usłyszeć przedstawicieli francuskiego hip-hopu: śpiewają m.in. Alonzo, Sarah Riani, La Fouine, Jamal, Axiom, Trak Invaders i Da Octopuss. "13. dzielnicę - ultimatum" wyreżyserował PATRICK ALESSANDRIN ("15 sierpnia", "Zły duch"), który współpracował z Bessonem przy filmach "Ostatnia walka" i "Metro".

WASZE OPINIE

gbpsary

Świetny film, szybka akcja i dobre efekty. Polecam !

haenes

Bede oglądał

Baran

Film całkiem niezły.

8/10
13. DZIELNICA - ULTIMATUM
Francja, 2009
Paryż, rok 2013. Trzynasta dzielnica jest odgrodzona od reszty miasta wysokim murem i zasiekami z drutu kolczastego. Zamieszkała tam społeczność została zdominowana przez zorganizowaną przestępczość.
film sensacyjny
13. DZIELNICA - ULTIMATUM
4,0 5 1 62