PREMIERA

2006.12.17

CANAL+ PREMIUM

13. DZIELNICA

Banlieue 13

Francja, 2004

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: film akcji/science-fiction

czas trwania: 82 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Paryż, rok 2013. Miasto podzielone jest na dzielnice. Jedną z nich jest 13 dzielnica, na polecenie rządu odgrodzona od reszty miasta wysokim murem. Tu rządzą już tylko mafia, gangi, przemoc i narkotyki.

Policja nie miesza się w to, co dzieje się za murem getta. Sytuacja zmienia się, kiedy jeden z tamtejszych gangów kradnie należącą do rządu broń masowego rażenia. Do 13 dzielnicy wysłany zostaje najlepszy agent Damien Tomaso (Cyril Raffaelli), specjalista sztuk walki kształcony w najbardziej renomowanych szkołach policyjnych. Damien jest ekspertem w dziedzinie infiltracji, działa szybko i skutecznie, potrafi użyć siły i jest niesłychanie lojalny wobec swoich zwierzchników. W 13 Dzielnicy musi jednak znaleźć sojusznika, który będzie znał teren i prawa na nim panujące. Staje się nim Leito (David Belle), jeden z nielicznych mieszkańców blokowiska, który próbuje utrzymać w nim względny porządek, sprzeciwia się gangsterom i walczy z handlarzami narkotyków. Leito angażuje się w śledztwo głównie z powodów osobistych. Ten sam gang, który przechwycił broń, porwał jego młodszą siostrę Lolę (Dany Verissimo). W trakcie dochodzenia Leito zaczyna podejrzewać, że za kradzieżą bomby stoi ktoś znacznie potężniejszy od gangu. Jego zdaniem w aferę zamieszani są najwyżsi urzędnicy państwowi, w tym również przełożeni Damiena. Wobec niezbitych argumentów partnera Damien po raz pierwszy w swojej karierze chce zakwestionować wydane mu rozkazy.

"13 dzielnica" to film akcji w zupełnie nowym stylu. Efekty specjalne i kaskaderskie tricki w 90 % zostały w nim zastąpione przez znakomicie wyszkolonych wojowników sztuk walki, specjalistów od kung-fu, bokserów i ultimate fighters. Wszyscy oni na wiele tygodni przed rozpoczęciem zdjęć rozpoczęli mordercze treningi, które miały zapewnić filmowi jak najlepszy efekt. "Widzowie potrzebują prawdziwych bohaterów, a nie udających ich aktorów. To sportowcy i kaskaderzy stają się prawdziwymi gwiazdami. Realizm coraz bardziej podoba się publiczności, która szuka ekstremalnych wrażeń" - mówił o swoim pomyśle na film reżyser PIERRE MOREL. Pod kątem fizycznych umiejętności zostali również wybrani główni aktorzy. Cyril Raffaelli, który zagrał policyjnego agenta, ma za sobą szkołę cyrkową, wiele lat nauki wschodnich sztuk walki i doświadczenie w zawodzie kaskadera. To on jest autorem choreografii wielu scen w filmie, on też ściągnął na plan specjalistów, z którymi pracował wcześniej. Jego filmowy partner David Bello to jeden z twórców Parkour, pochodzącego z Francji sportu ekstremalnego, który polega na jak najszybszym i najbardziej efektownym pokonywaniu przeszkód z wykorzystaniem wszystkiego, co nas w danej chwili otacza. Pokaz Parkour zawiera jedna z początkowych scen ucieczki Leito, bohatera, w którego wciela się Belle. "13 dzielnica" to jednak nie tylko popis sprawności aktorów i doskonałe układy walk. Za całym projektem stoi bowiem największy we Francji specjalista od widowiskowych, futurystycznych filmów akcji Luc Besson, który jest autorem scenariusza i producentem filmu. Wyjątkowy wizualny charakter film zawdzięcza autorowi zdjęć Manuelowi Teranowi, ale również samemu reżyserowi. Morel, który "13 dzielnicą" zadebiutował jako reżyser, sam jest zdolnym operatorem. Jego zdjęcia podziwiać można w takich filmach, jak "Transporter" (2002) czy "Człowiek pies" (2005).

WASZE OPINIE

Nazaal

Dobre kino akcji, ale nie najwyższych lotów. Szybko odchodzi w niepamięć.
3.

Patryczek

superowy filmik super akcja

UFC

DLA MNIE TEZ FILM BOMBA!!! NIEZŁE BRYKI Z TUNINGOWANE
13. DZIELNICA
reżyseria:
Francja, 2004
Paryż, rok 2013. Miasto podzielone jest na dzielnice. Jedną z nich jest 13 dzielnica, na polecenie rządu odgrodzona od reszty miasta wysokim murem. Tu rządzą już tylko mafia, gangi, przemoc i narkotyki.
film akcji/science-fiction
13. DZIELNICA
4,4 5 1 110