PREMIERA

2008.09.06

CANAL+ PREMIUM

1408

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Mike Enslin (John Cusack) jest znanym specjalistą od zjawisk nadprzyrodzonych. Zajmuje się opisywaniem i demaskowaniem tajemnic nawiedzonych domostw. Jest autorem bestsellerowych przewodników po miejscach, w których straszy, ale osobiście podchodzi do tematu z dystansem.

Inspiracja do ostatniego rozdziału najnowszej książki Mike'a przychodzi niespodziewanie wraz z tajemniczą pocztówką z Nowego Jorku, której autor przestrzega go przed pokojem numer 1408 w hotelu Dolphin. Nie mogąc oprzeć się pokusie, Mike czym prędzej się tam udaje. Tajemniczy apartament jest od dawna zamknięty, a dyrektor hotelu Gerald Olin (Samuel L. Jackson) robi wszystko, by odwieść pisarza od pomysłu spędzenia w nim nocy. Przytaczane przez Olina historie zagadkowych samobójstw, które się tam wydarzyły, nie tylko nie odstraszają Mike'a, ale jeszcze bardziej rozbudzają jego ciekawość. Po przekroczeniu progu pokoju okazuje się, że nie jest łatwo się z niego wydostać. Zaczyna się koszmarna noc, podczas której Mike rewiduje dotychczasowe poglądy na temat zjawisk paranormalnych. Stawia też czoła własnym demonom - rozpaczy po niedawnej stracie córki Katie (Jasmine Jessica Anthony) i rozpadzie małżeństwa z Lily (Mary McCormack).

Guru literatury grozy Stephen King to jeden z autorów cieszących się u filmowców ogromną popularnością. Tym razem ekranizacji pochodzącego z tomu "Wszystko jest względne" opowiadania "1408" podjął się pochodzący ze Szwecji MIKAEL HAFSTROM. Reżyser już wcześniej dał się poznać jako artysta sprawnie operujący atmosferą i napięciem. Zwrócił uwagę "Złem", nominowanym do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Ta historia o narodzinach i działaniu mechanizmów przemocy zrobiła duże wrażenie i sprawiła, że Hollywood zainteresowało się Szwedem na poważnie. Jego pierwszą produkcją nakręconą za oceanem był nieszablonowy thriller "Wykolejony" z Clivem Owenem i Jennifer Aniston.

W "1408", podobnie jak we wcześniejszych filmach, Hafstrom nie szafuje efektami specjalnymi i przelewaną bez umiaru krwią. Skupia się na budowaniu atmosfery, stawiając w centrum pozostawionego samemu sobie bohatera. W tej roli John Cusack, jeden z najbardziej wszechstronnych aktorów Hollywood, a także dramaturg, reżyser teatralny i producent. Cusack stał się popularny za sprawą zrealizowanych jeszcze w latach 80. komedii "Pewna sprawa" Roba Reinera i "Nic nie mów" Camerona Crowe'a. Został też dostrzeżony przez Woody'ego Allena, który obsadził go w "Cieniach we mgle" i "Strzałach na Broadwayu". Za kreację właściciela lokalnego sklepu muzycznego w "Przebojach i podbojach", do których sam napisał scenariusz, nominowano go do Złotego Globu. Zaangażowanie przez Hafstroma aktora cieszącego się powszechną sympatią miało na celu maksymalną identyfikację widza z bohaterem, czego reżyser nie ukrywał: "Było bardzo ważne, aby w momencie, gdy Enslin wyrusza w swą podróż, publiczność chciała mu towarzyszyć. Nie wystarczyło, żeby widzowie go rozumieli. Chciałem, by go polubili".

Chociaż film jest w dużej mierze widowiskiem jednego aktora, uwagę zwraca wyrazista rola Olina w wykonaniu Samuela L. Jacksona. Aktor może poszczycić się wieloma wybitnymi kreacjami, w tym nominowaną do Oscara rolą Julesa Winnfielda w "Pulp Fiction". Na jego koncie jest ponadto m.in. Srebrny Niedźwiedź w Berlinie za "Jackie Brown", nagroda aktorska w Cannes za drugoplanową rolę w "Malarii" oraz 2 Independent Spirit Awards za"Pulp Fiction" i "Rozlewiska uczuć".

WASZE OPINIE

lusia8

świetny cudowny niemozna opisac

suchy101

Super film bardzo dobry Polecam!!!!! Oceniam go 10/10

WNLek

Niesamowity film, niesamowity klimat i świetny dobór aktorski to właśnie gwarantuję film 1408.
1408
reżyseria:
USA, 2007
Mike Enslin (John Cusack) jest znanym specjalistą od zjawisk nadprzyrodzonych. Zajmuje się opisywaniem i demaskowaniem tajemnic nawiedzonych domostw. Jest autorem bestsellerowych przewodników po miejscach, w których straszy, ale osobiście podchodzi do tematu z dystansem.
thriller
1408
4,4 5 1 105