PREMIERA

2003.01.12

CANAL+ PREMIUM

15 MINUT

15 Minutes

USA/Niemcy, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trudno doprawdy jednoznacznie sklasyfikować "15 minut". Znaleźć w nim można elementy dramatu sensacyjnego, thrillera, ale także groteskę i sporą dozę obyczajowych obserwacji.

Na dodatek film nakręcony został w konwencji teledysku z ferią barw, efektów specjalnych i szalonego pędu.

Dwaj emigranci z Europy Wschodniej - Emil Slovak (Karel Roden) i Oleg Razgul (Oleg Taktarov) przylatują do Nowego Jorku z zamiarem rozpoczęcia nowego życia. Pierwszy chce wyrównać stare rachunki i odzyskać forsę, która ma być jego przepustką do lepszego świata. Drugi, zafascynowany kinem i światem mediów, marzy o sławie. Obaj wierzą, że spełni się ich amerykańskie marzenie. Sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót, kiedy okazuje się, że upragniona forsa "wyparowała", a Emil wpada w szał. Dokonuje on potwornej zbrodni, zaś owładnięty obsesją zostania reżyserem Oleg filmuje wszystko amatorską kamerą wideo. Chcąc zatrzeć ślady, muszą podpalić mieszkanie i pozbyć się przypadkowego świadka morderstwa - młodej Czeszki imieniem Daphne (Vera Farmiga). Do akcji wkracza detektyw nowojorskiej policji Eddie Flemming (Robert De Niro) - stary wyga, a przy tym ulubieniec mediów; który wie, jaka drzemie w nich siła i jak je wykorzystać. To dzięki dziennikarzom stał się żywą legendą. Jego partnerem jest unikający rozgłosu inspektor straży pożarnej - Jordy Warsaw (Edward Burns). Sprawa nabiera rozgłosu. Rozpoczyna się szaleńczy pościg za mordercami, w którym uczestniczą żądne sensacji stacje telewizyjne. Oleg i Emil postanawiają wykorzystać sytuację i zbić na swoim nagraniu fortunę. Przejmują inicjatywę i wychodzą sławie na spotkanie.

WASZE OPINIE

Playgol

Ciekawy... daje do myslenia

....

Wczoraj ogladalem... super !

koncio

Szybki i pełen akcji film. Ciekawe spojrzenie na rolę mediów ;-)
15 MINUT
reżyseria:
USA/Niemcy, 2001
Trudno doprawdy jednoznacznie sklasyfikować "15 minut". Znaleźć w nim można elementy dramatu sensacyjnego, thrillera, ale także groteskę i sporą dozę obyczajowych obserwacji.
film sensacyjny
15 MINUT
3,5 5 1 2