Kino Świat

PREMIERA

2013.08.03

CANAL+ PREMIUM

2 dni w Nowym Jorku

2 Days in New York

Francja/Niemcy/Belgia, 2012

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komedia obyczajowa

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Po rozstaniu z dotychczasowym partnerem Marion (Julie Delpy) wiąże się z czarnoskórym prezenterem radiowym i publicystą, Mingusem (Chris Rock). Wspólnie z dwójką dzieci z poprzednich związków mieszkają w niewielkim apartamencie na Manhattanie. Z okazji przygotowywanej wystawy swoich fotografii Francuzka zaprasza do siebie bliskich zza oceanu.

Problemy z ekscentryczną familią rozpoczynają się już na lotnisku, kiedy niedawno owdowiały ojciec Marion, Jeannot (Albert Delpy), zostaje zatrzymany za próbę przemytu kiełbasy. Razem z nim w Nowym Jorku zjawia się siostra artystki - ekshibicjonistka i nimfomanka, Rose (Alexia Landeau). Przybywa w towarzystwie swojego wyjątkowo męczącego chłopaka, jednego z byłych Marion, Manu (Alexandre Nahon). Zanim odbędzie się długo oczekiwany wernisaż, na którym artystka planuje sprzedać własną duszę, musi zapanować nad niesforną gromadą Francuzów.

JULIE DELPY, która mieszka w Los Angeles, w głębi duszy pozostając paryżanką, w "2 dniach w Nowym Jorku" sięga po sprawdzony przez siebie kilka lat wcześniej pomysł skonfrontowania kultury francuskiej i amerykańskiej. W filmie "2 dni w Paryżu" Marion, będąca filmowym alter ego reżyserki i aktorki, odwiedzała z chłopakiem rodzinę w Europie. Tym razem na rewizytę decydują się jej zbzikowani bliscy. Delpy, która zawdzięcza popularność w dużej mierze duetowi, który stworzyła z Ethanem Hawkiem w nakręconej i rozgrywającej się na przestrzeni blisko 20 lat trylogii romantycznej Richarda Linklatera ("Przed wschodem słońca", "Przed zachodem słońca", "Przed północą"), z szacunku dla tych filmów nie chciała pojawiać się na ekranie kilkukrotnie w towarzystwie tego samego aktora. Adama Goldberga, który partnerował jej w "2 dniach w Paryżu" zastąpiła więc popularnym komikiem Chrisem Rockiem ("Zabójcza broń 4", "Wykiwać klawisza"). Rolę Mingusa napisała specjalnie dla niego wspólnie ze współscenarzystką filmu i odtwórczynią roli niepohamowanej seksualnie siostry, Alexią Landeau. - Bardzo cenię Chrisa, uwielbiam jego energię i neurotyczne strony jego osobowości. Ma w sobie pewien niepokój, który jest ujmujący i wprowadza szczególny rodzaj dynamiki w relację bohaterów filmu - komentowała decyzję wyboru ekranowego partnera Delpy.

"2 dni w Nowym Jorku" to kolejny autorski projekt Delpy - jest tu odtwórczynią głównej roli, reżyserką, producentką, współscenarzystką i autorką ścieżki dźwiękowej. Jest też film osobisty artystki, która przyznaje, że robienie filmów traktuje jak pisanie dziennika. W ekranowych ubolewaniach Marion, żalącej się: "Kto mnie zechce? Zaraz mi stuknie 38 lat, jestem gruba i upierdliwa", słychać rzeczywiste rozterki Julie, która po urodzeniu synka leczyła się na depresję poporodową. W "2 dniach w Nowym Jorku" rolę taty Marion gra Albert Delpy, "w cywilu" - ojciec aktorki. Delpy otwarcie wspomina także o chorobie nowotworowej matki, Marie Pillet, traktując film komediowy jako terapię. Mimo autobiograficznych wątków, "2 dni w Nowym Jorku" pozostają przede wszystkim inteligentną, opartą na błyskotliwych dialogach komedią, której nie powstydziłby się Woody Allen. O doskonałym poczuciu humoru Delpy świadczy zaangażowanie do filmu Vincenta Gallo w autoironicznej, epizodycznej roli ekscentrycznego artysty oraz popularnego niemieckiego aktora młodego pokolenia Daniela Brühla, który pojawia się jako Dębowa Wróżka, występująca przeciwko wycince drzew w Central Parku.

WASZE OPINIE

Jacekturysta

Fajna komedia. Mi się film bardzo podobał.

BastekDM

słaby film - widziałem w kinie. Strasznie się wynudziłem

pedro

Kontynuacja losów bohaterki "2 dni w Paryżu". Teraz Julie mieszka w Nowym Jorku z nowym chłopakiem - Amerykaninem (Chris Rock). Razem wychowują synka z jej poprzedniego związku. Julie otwiera wystawę swoich prac w NY. Zaprasza na tę uroczystość swojego ojca i siostrę. Niestety z Francji przyjeżdża też jej były.
W filmie pokazano zderzenie kultur europejskiej i amerykańskiej. Swobodą obyczajową Francuzów i amerykański konserwatyzm. Sporo nieporozumień na kilku polach. Choć przyznam, że trochę reżyserka przesadziła przedstawiając Francuzów jako seksoholików. Tak to odebrałem. Niektóre gagi bardzo udane i śmieszne, niektóre już mniej.
Całość niezła, ale wolę "2 dni w Paryżu".
2 dni w Nowym Jorku
reżyseria:
Francja/Niemcy/Belgia, 2012
Po rozstaniu z dotychczasowym partnerem Marion (Julie Delpy) wiąże się z czarnoskórym prezenterem radiowym i publicystą, Mingusem (Chris Rock). Wspólnie z dwójką dzieci z poprzednich związków mieszkają w niewielkim apartamencie na Manhattanie. Z okazji przygotowywanej wystawy swoich fotografii Francuzka zaprasza do siebie bliskich zza oceanu.
komedia obyczajowa
2 dni w Nowym Jorku
3,2 5 1 5