PREMIERA

2007.05.27

CANAL+ PREMIUM

2046

Chiny/Francja, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 124 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Mężczyzna zakochany w androidzie i cyniczny dziennikarz, który uwodzi, ale nie umie obdarzyć uczuciem. Kobiety, które kochają, cierpią i zdradzają. Tajemniczy hotelowy pokój. "2046" to film dla wielbicieli "Spragnionych miłości" i dla tych, którzy chcą poznać esencję kina Wong Kar-waia.

W połowie lat 60. do Hongkongu przyjeżdża dziennikarz Chow (Tony Leung). Zatrzymuje się w tanim hotelu. Zaczyna pisać felietony do gazet, ale bardziej pochłania go praca nad futurystyczną, miłosną powieścią. Opisuje w niej pociąg, który kursuje między teraźniejszością a przyszłością - rokiem 2046. Do pociągu wsiadają ci, którzy chcą odzyskać wspomnienia, odnaleźć to, co ukryte w niepamięci. Chow myśli, że pisze o przyszłości, ale tak naprawdę rozpamiętuje przeszłość. Był kiedyś nieszczęśliwie zakochany w zamężnej kobiecie. Zawód, jakiego doznał, pozbawił go umiejętności kochania. Ale nie uwodzenia. Widz jest świadkiem jego romansów - m.in. z prostytutką, która w jego hotelu zajmuje pokój 2046. W tym samym pokoju jedna z kobiet zostaje zraniona przez zazdrosnego kochanka, inna boleśnie odrzucona przez ukochanego mężczyznę, jeszcze inna tam właśnie planuje ucieczkę ze swoim japońskim kochankiem. Chow wchodzi w tę erotyczno-miłosną siatkę, poznaje pragnienia i marzenia kobiet, ale sam na uczucia pozostaje obojętny. Inaczej niż bohater jego powieści, który zakochuje się w androidzie niezdolnym do odwzajemnienia uczuć.

"2046", zrealizowany pięć lat po premierze entuzjastycznie przyjętych "Spragnionych miłości", to film podsumowujący twórczość zamieszkałego w Hongkongu WONG KAR-WAIA, pierwszego chińskiego reżysera nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes (za "Happy Together" w 1997 roku). Kluczem do filmu - choć jednym z wielu - jest tajemniczy tytuł. Rok 2046 wyznacza pięćdziesiątą rocznicę powrotu Hongkongu pod rządy Chin. Reżyser nie ukrywał swojego sceptycznego nastawienia do obietnicy złożonej Margaret Thatcher przez Denga Xiaopinga, że Hongkong zostanie "niezmieniony" przez 50 lat. "Czy są rzeczy, które przez ten cały czas się nie zmienią? "2046" to moja filmowa refleksja o przeszłości w kontekście teraźniejszości i przyszłości" - wyjaśniał Wong Kar-wai.

Już w "Spragnionych miłości" twórca użył w symboliczny sposób liczby 2046 - był to numer pokoju, w którym spotykali się bohaterowie grani przez Maggie Cheung i Tony'ego Leunga. Przez pewien czas data ta była też dla reżysera przekleństwem: "Niektórzy zaczęli mawiać, że mój film ukaże się dopiero w 2046 roku. Nie lubiłem tego żartu, cieszę się, że już nie muszę go słuchać" - wspominał po ukończeniu obrazu. Na długi czas realizacji wpływ miała m.in. epidemia SARS, ale przede wszystkim nietypowy sposób pracy reżysera - z małą, zaprzyjaźnioną ekipą i bez pośpiechu. "Wong sprowadził mnie do Bangkoku pod koniec kwietnia 2004 roku, żebym pomógł opracować angielskie napisy do filmu. Kiedy tam dotarłem, Wong wciąż kręcił dodatkowe ujęcia z Tonym Leungiem i Gong Li, podczas gdy nie dosypiający od wielu dni William Chang urządził naprędce kącik montażysty w holu studia Ramindra i pracował nieprzerwanie nad przygotowaniem taśm do udźwiękowienia" - wspominał Tony Rayns, współpracownik Kar-waia. Wielki wkład w formę filmu miał znakomity operator, Christopher Doyle, z którym reżyser współpracował przy większości swoich obrazów. Emocjonalny charakter filmu wzmocniła zmysłowa muzyka Shigeru Umebayashi. Na ścieżce dźwiękowej świetnie odnalazła się również kompozycja Polaka - "Decision" Zbigniewa Preisnera.

"2046" otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Filmową i nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Valladolid, a w ankiecie na najlepszy film festiwalu, przeprowadzonej wśród wszystkich obecnych w Cannes krytyków, zajął pierwsze miejsce.

WASZE OPINIE

Moni

Przepiękny... Podejrzewam, że fabuła filmu była pretekstem dla reżysera do ukazania całej palety kolorów, które utrwalają się w naszych myślach i utożsamiają z przeżywanymi przez bohaterów uczuciami i targającymi nimi namiętnościami. Dla wielu obejrzenie tego filmu może być przeżyciem czysto estetycznym, a dla nielicznych spotkaniem z prawdziwą sztuką...

kobieta niepowazna

..dla mnie straszliwie nudne jezeli chodzi o cala tresc filmu...
natomiast znakomite, jelsi chodzi o strone artystyczna filmu..piekne sceny, kolory nastroj...

Jesse

Kto widział "Spragnionych miłości" ten wie, gdzie jesteśmy. Jakby sequel, choć głupio używać takiego słowa w przypadku filmu Wong Kar-waia. Nie ta klasa co ww film, jednak nie ta. Ten cały numer z pseudo s-f można by usunąć bez szkody dla filmu. Bo najważniejsi są ludzie, ich uczucia, emocje, ukryte miłości, który poznały tylko samotne słupy. I widzowie, którzy chcą słuchać, którzy czują tak samo lub podobnie. Właśnie... film dla tych, którzy CZUJĄ.
2046
reżyseria:
Chiny/Francja, 2004
Mężczyzna zakochany w androidzie i cyniczny dziennikarz, który uwodzi, ale nie umie obdarzyć uczuciem. Kobiety, które kochają, cierpią i zdradzają. Tajemniczy hotelowy pokój. "2046" to film dla wielbicieli "Spragnionych miłości" i dla tych, którzy chcą poznać esencję kina Wong Kar-waia.
dramat
2046
4,5 5 1 41