PREMIERA

2013.04.20

CANAL+1

21 Jump Street

USA, 2012

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia/akcja

Ocena filmu

0.00

Opis

Jenko (Channing Tatum) i Schmidt (Jonah Hill) od liceum byli jak ogień i woda. Jenko przystojny, popularny i wysportowany, zbiera najgorsze stopnie. Schmidt - inny w każdym aspekcie - niski, pulchny, nieśmiały, wzorowy uczeń. Po maturze obaj wybierają karierę mundurowego.

Spotykają się w akademii policyjnej i mimo wcześniejszych niesnasek postanawiają zostać kumplami i pomagać sobie wzajemnie w dziedzinach, w których są mocni. Kiedy dochodzi do długo wyczekiwanej akcji policyjnej z pościgiem za dealerami, łapią zaledwie jednego przestępcę, który w dodatku zostaje natychmiast zwolniony, po tym, jak niezbyt lotny Jenko zapomina wyrecytować standardową formułkę o prawach zatrzymanego. Przełożony wysyła ich do specjalnej jednostki 21 Jump Street, gdzie młodo wyglądającym stróżom prawa przydziela się tajne misje wymagające infiltracji środowisk młodzieżowych. Schmidt i Jenko muszą zapobiec popularyzacji nowego, zabójczego narkotyku dostępnego na razie w jednej tylko szkole. W ramach zadania wcielają się w braci Douga i Brada McQuaidów i wracają do liceum. Ku ich zaskoczeniu, zwyczaje i moda panujące wśród nastolatków znacząco się zmieniły.

"21 Jump Street" jest przeróbką popularnego serialu kryminalnego z lat 1987-91. Telewizyjna produkcja była pierwszym wielkim przebojem stacji Fox. Pierwsze aktorskie kroki stawiał w niej Johnny Depp, stając się obiektem westchnień nastolatek. Na pomysł reaktywacji przygód młodych policjantów działających pod przykryciem wpadli twórcy serialu: Stephen J. Cannell i Patrick Hasburgh. Komediowego charakteru nadał filmowi Jonah Hill, który został jednym z producentów i wcielił się w pozbawionego charyzmy, ofermowatego Schmidta. To on chciał, by kinowa wersja "21 Jump Street" stała się niegrzeczną komedią akcji i łączyła w sobie klimat młodzieżowych filmów Johna Hughesa z "Bad Boys". Zmierzyć się z zadaniem postanowili PHIL LORD i CHRIS MILLER, którzy wcześniej zrealizowali animowany przebój "Klopsiki i inne zjawiska pogodowe". Przeskok ze świata animacji do aktorskiego kina akcji nie stanowił dla nich problemu. "Czuliśmy, że chcemy zrobić coś zupełnie innego od tego, co robiliśmy wcześniej, chociaż, jeśli mam być szczery, "Klopsiki..." są też komedią akcji, ale dla trochę innej publiczności" - przyznawał Miller.

Komedia o dwójce policyjnych partnerów różniących się pod każdym względem nie mogła obejść się bez zgranego aktorskiego duetu. Obok niepozornego Jonaha Hilla, który komediowy talent demonstrował wielokrotnie ("Supersamiec", "Wpadka", "Funny People" "Idol z piekła rodem") chciano obsadzić kogoś pasującego do roli samca alfa, jakim jest filmowy Jenko. Channing Tatum długo odrzucał propozycję zagrania głównej roli w filmie, a zdanie zmienił w końcu dzięki namowom Jonaha Hilla. Choć prywatnie, jak twierdzi, jest wielkim fanem komedii, nie licząc jednorazowego występu w "Ona to on", unikał dotąd pojawiania się w nich. Status gwiazdy, którym się cieszy od paru lat zawdzięcza innym gatunkom filmowym: muzycznemu "Step Up - Taniec zmysłów", dramatom "Wszyscy twoi święci", "Wciąż ją kocham" i filmom akcji "G.I. Joe: Czas Kobry", "Fighting. Miejskie walki". Jenko w jego wykonaniu jest kompletnym przeciwieństwem Schmidta. Przystojny i arogancki luzak, szkolny plecak nosi na jednym ramieniu, a popularność w szkole zdobywa bez najmniejszego wysiłku. Kiedy po 7 latach od zakończenia edukacji bohaterowie ponownie przekraczają szkolne progi, ze zdziwieniem spostrzegają, że wszystko się zmieniło. Kiedyś w modzie było dręczenie słabszych i bicie się na przerwach. Teraz pojawiły się nowe subkultury, a za bójkę można zostać oskarżonym o homofobię i rasizm, o czym przekonuje się Jenko. Równie ciekawie prezentuje się drugi plan filmu, gdzie w roli wygadanego dowódcy jednostki Jump Street, kapitana Dicksona, błyszczy znany raper i aktor Ice Cube. Dodatkowym smaczkiem, który docenią widzowie jest zabawny i mocno zaskakujący epizod Johnny'ego Deppa.
21 Jump Street
USA, 2012
Jenko (Channing Tatum) i Schmidt (Jonah Hill) od liceum byli jak ogień i woda. Jenko przystojny, popularny i wysportowany, zbiera najgorsze stopnie. Schmidt - inny w każdym aspekcie - niski, pulchny, nieśmiały, wzorowy uczeń. Po maturze obaj wybierają karierę mundurowego.
komedia/akcja
21 Jump Street
3,3 5 1 3