PREMIERA

2009.08.23

CANAL+ PREMIUM

27 SUKIENEK

27 Dresses

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Romantyczna Jane (Katherine Heigl) kocha śluby. Ma w szafie 27 fantazyjnych sukienek, które wykorzystywała jako druhna podczas wesel przyjaciół i znajomych. Jednak nic nie wskazuje na to, aby sama miała wyjść za mąż.

Tymczasem chętnie angażuje się w pomoc w organizacji idealnych imprez i odnosi na tym polu spore sukcesy, bowiem znajomi walczą o to, by to właśnie Jane zajęła się przygotowaniem ich uroczystości. Ściąga to na nią zainteresowanie Kevina (James Marsden), dziennikarza prowadzącego rubrykę sprawozdań ze ślubów w gazecie "New York Journal", który postanawia napisać o Jane artykuł. Pomimo tego, że dziewczyna otwiera przed nim swą szafę i serce, pismak cynicznie wykorzystuje jej naiwność i wykpiwa w swym materiale małżeńskie rytuały, a ją samą przedstawia jako starą pannę. Jakby tego było mało, Tess (Malin Akerman), jej młodsza siostra uwielbiająca podróże i dobrą zabawę, zdobywa serce jej przystojnego szefa George'a (Edward Burns), w którym Jane od dawna potajemnie się kocha. Do romantycznej i bezinteresownej dziewczyny dociera, że stała się postacią drugoplanową we własnym życiu i wszyscy tak ją traktują.

Scenariusz "27 sukienek" wyszedł spod pióra Aline Brosh McKenny, która zdobyła międzynarodowe uznanie adaptacją powieści "Diabeł ubiera się u Prady". Początkowo tekst opowiadał o dwóch przyjaciółkach rywalizujących o względy tego samego mężczyzny, ale z czasem jedna z nich zamieniła się w młodszą siostrę. Rozbudowano też wątek wewnętrznej przemiany bohaterki, która ma pierwowzór w rzeczywistości - to jedna z przyjaciółek autorki scenariusza, która była druhną niezliczoną ilość razy, a gościła na około stu weselach. McKenna zdradza: "Obserwowałam ją i zastanawiałam się, cóż to może być za rodzaj osobowości, że tak często i chętnie ją zapraszają. Oczywiście okazało się, że była osobą bardzo bezpośrednią i towarzyską, miała ogromną łatwość nawiązywania kontaktów, ale brak było w jej życiu związków, które byłyby głęboko osobiste". Zdaniem scenarzystki "27 sukienek" to opowieść o dojrzewaniu, które zostało niejako odłożone w czasie, przed którym ucieczka musi się jednak kiedyś skończyć.

Reżyserem filmu jest ANNE FLETCHER, znana i ceniona hollywoodzka tancerka i choreografka, której muzyczne widowisko "Step Up - taniec zmysłów" odniosło wielki sukces kasowy. Zrealizowane przez nią "27 sukienek" punkt po punkcie powiela wszystkie charakterystyczne dla komedii romantycznej zwroty akcji i ma sporo odniesień do podobnych produkcji, takich jak "Polowanie na druhny". Anne Fletcher identyfikuje się z główną bohaterką: "Wydaje mi się, że mam podobny charakter. Przezywają mnie "mama", ponieważ troszczę się o innych i chyba często w tej trosce przesadzam. Myślę zresztą, że błąd, jaki popełnia Jane, jest udziałem wielu kobiet".

Główną rolę zagrała Katherine Heigl ("Tata i małolata", "Wpadka"), która w 2007 roku została uhonorowana nagrodą Emmy za udział w serialu "Chirurdzy". Aktorka uważa, że postać Jane została zarysowana wiarygodnie i zdecydowaną kreską, co ułatwiło jej podjęcie decyzji o przyjęciu roli. Obok Jane bardzo ważną postacią w filmie jest jej młodsza siostra, w którą wcieliła się Malin Akerman ("Sekta", "The Brothers Salomon", "Dziewczyna moich koszmarów"). "Myślę, że Tess to przykład typowej młodszej siostry" - mówi aktorka. "Od lat jest w jakimś sensie w cieniu Jane, a jednocześnie doskonale wie, jak nią manipulować, by osiągnąć swoje cele. Los samotnej starszej siostry jest dla niej ważnym ostrzeżeniem". W roli Kevina, który prowadzi rubrykę sprawozdań ze ślubów w fikcyjnej gazecie "New York Journal", Fletcher obsadziła Jamesa Marsdena ("X-Men 1-3", "Lakier do włosów", "Zaczarowana"). Aktor przyjął rolę z radością: "To miła odmiana" - komentował. "Zwykle gram facetów, którzy nie mają szczęścia w miłości. Albo borykają się z różnymi kłopotami, które uniemożliwiają im uczucie, albo są złymi facetami. Tym razem mam poważną szansę zdobyć dziewczynę". Pod wieloma względami przeciwieństwem Kevina jest biznesmen George, człowiek sukcesu, założyciel firmy "Urban Everest", produkującej przyjazną środowisku odzież i sprzęt wycieczkowy. Tę rolę zagrał Ed Burns ("Ta jedyna", "Przekręt doskonały").

Tytułowe sukienki zaprojektowała Catherine Marie Thomas ("Kill Bill 1&2") w ścisłej współpracy z Anne Fletcher. Początkowo przygotowano pięćdziesiąt projektów, by po różnych zmianach i przeróbkach zostało 27 sukni, które najbardziej pasowały do klimatu obrazu. Ulubiona kreacja Katherine Heigl nosiła nazwę "Przeminęło z wiatrem", a każda scena ślubu była dla twórców - tak jak w prawdziwym życiu - skomplikowanym przedsięwzięciem logistycznym.

WASZE OPINIE

szymon_212

Moja ocena to 5.

szymon_212

Uważam że , jak na komedię romantyczną to film nie był aż taki film nawet mi sie podobał.

Filip86

No właśnie dla zabicia czasu sprawa idealna. Nie żadne wielkie dzieło ale mi się przyjemnie oglądało.
27 SUKIENEK
reżyseria:
USA, 2008
Romantyczna Jane (Katherine Heigl) kocha śluby. Ma w szafie 27 fantazyjnych sukienek, które wykorzystywała jako druhna podczas wesel przyjaciół i znajomych. Jednak nic nie wskazuje na to, aby sama miała wyjść za mąż.
komedia romantyczna
27 SUKIENEK
4,1 5 1 22