PREMIERA

2008.11.15

CANAL+ PREMIUM

28 TYGODNI PÓŹNIEJ

28 Weeks Later

Wlk. Brytania/Hiszpania, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror/science fiction

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W ciągu zaledwie 28 dni wirus wywołujący mordercze instynkty spustoszył Wielką Brytanię. Przy życiu pozostali nieliczni oczekujący w ukryciu na ratunek. 28 tygodni później wydaje się, że wszyscy zarażeni wymarli z braku świeżej krwi stanowiącej ich pożywienie, a sytuacja zaczyna stabilizować się.

W objętym kwarantanną kraju mają na nowo zamieszkać ludzie. Pod kontrolą żołnierzy amerykańskich jako pierwsza zostaje ponownie zaludniona położona na wyspie, silnie strzeżona część Londynu o nazwie Dystrykt 1. Wśród pierwszych osadników znajduje się nastoletni Andy (Mackintosh Muggleton) i jego starsza siostra Tammy (Imogen Poots), przybyli z Hiszpanii, by zamieszkać z ojcem Donem Harrisem (Robert Carlyle). Nękany wyrzutami sumienia Don skrywa przed dziećmi bolesną tajemnicę. Ratując się przed atakiem zarażonych nie pomógł żonie, zostawiając ją na pewną śmierć. Tęskniący za matką rodzeństwo postanawia wymknąć się pod osłoną nocy do bezludnej części miasta i odzyskać osobiste rzeczy, które zostały w ich rodzinnym domu. Na miejscu niespodziewanie odnajdują zaginioną matkę (Catherine McCormack) i sprowadzają ją do bazy. Szczęście ponownie połączonej rodziny nie trwa jednak długo.

"Byliśmy pod wrażeniem fenomenalnego sukcesu, jaki odniósł nasz film, zwłaszcza w Ameryce. Dostrzegliśmy szansę na sequel. Mieliśmy już publiczność i wspaniały pomysł na zaspokojenie jej oczekiwań. Trudność polegała jedynie na znalezieniu równie wyrazistej fabuły, jak za pierwszym razem" - mówił z rozbrajającą szczerością o kulisach powstania sequela "28 dni później" jeden z jego producentów. Trudno się dziwić decyzji o kontynuacji niskobudżetowego filmu Danny'ego Boyla, który dzięki nowatorskiemu spojrzeniu niespodziewanie wskrzesił dogorywający gatunek horrorów o zombie. Przy "28 tygodniach później" Boyle ustąpił miejsca za kamerą utalentowanemu Hiszpanowi JUANOWI CARLOSOWI FRESNADILLO ("Intacto"), a sam jako producent wykonawczy doglądał pracy nad filmem. Pomógł w kompletowaniu obsady, w skład której weszli między innymi aktorzy z pierwszej części: Robert Carlyle ("Trainspotting", "Niebiańska plaża") czy wcielająca się w drugoplanową rolę oficer medycznej Scarlet australijska aktorka Rose Byrne ("W stronę słońca"). Boyle nakręcił również widowiskową sekwencję otwierającą "28 tygodni później".

Wizja filmu przedstawiona przez Fresnadillo spodobała się Anglikom. Sam Boyle o współpracy z Hiszpanem mówił: "To facet rozdarty między dwoma kulturami. Lepiej było sięgnąć po niego, niż po jakiegoś Anglika, który zrobiłby to samo, co ja przed trzema laty. Ten temat wymagał innego spojrzenia, a ponieważ mamy tradycję spotkań naszego kina z twórcami hiszpańskimi i latynoskimi, nasz film wpisuje się w jej nurt". W "28 tygodniach później", podobnie jak w przypadku filmu Boyle'a, wykorzystano zapadające w pamięć, sugestywne ujęcia wymarłego Londynu. W budowaniu atmosfery po raz kolejny pomogła też klimatyczna, komponująca się z obrazem ścieżka dźwiękowa Johna Murphy'ego i dynamiczne ujęcia kręcone z ręki autorstwa Enrique Chediaka.

WASZE OPINIE

DominikLub

Ogladałem jakis czas temu na DVD , bardzo dobry , podobny do 28 dni pozniej, polecam wszystkim osobą lubiacych filmy z tego gaunku! Powtórka tez jak najbardziej

zidic

warty polecenia.powtórka ! popieram

Damian-W

Kiedy powtórka?
28 TYGODNI PÓŹNIEJ
Wlk. Brytania/Hiszpania, 2007
W ciągu zaledwie 28 dni wirus wywołujący mordercze instynkty spustoszył Wielką Brytanię. Przy życiu pozostali nieliczni oczekujący w ukryciu na ratunek. 28 tygodni później wydaje się, że wszyscy zarażeni wymarli z braku świeżej krwi stanowiącej ich pożywienie, a sytuacja zaczyna stabilizować się.
horror/science fiction
28 TYGODNI PÓŹNIEJ
3,8 5 1 78