PREMIERA

2006.06.13

CANAL+ PREMIUM

2DTV

Wlk. Brytania, 2001

gatunek: serial animowany

czas trwania: 23 min

Ocena filmu

0.00

Opis

2DTV to brytyjska seria skeczy przedstawiających życie sławnych i bogatych, która w Wielkiej Brytanii cieszy się niesłabnącą popularnością od blisko 5 lat.

Krótkie, ostre i nie pozostawiające suchej nitki na najważniejszych personach świata polityki, showbusinessu i sportu żarty podbiły serca brytyjskich widzów już od pierwszego wyemitowanego odcinka. 2DTV łączy tradycyjną animację z wyspecjalizowanymi technikami komputerowymi. Obrazy są najpierw rysowane odręcznie, a następnie poddawane obróbce w technologii cyfrowej. Galeria parodiowanych w 2DTV postaci liczy ponad 400 doskonale znanych twarzy. Już od pierwszych odcinków na wizji regularie pojawiają się Tony i Cherie Blair, George Bush, David Beckham, Geri Halliwell, Osama Bin Laden i rodzina królewska. Oprócz nich oraz innych znanych z tabloidów postaci, w serialu pojawiają się też gadające psy, mrówka o sześciu stopach i gigantyczna ćma. Twórcy 2DTV są okrutni i z wielkim zaangażowaniem uwypuklają charakterystyczne cechy gwiazd - Victoria Beckham jest wychudzona, Camilla Parker Bowles przeraźliwie brzydka, Jennifer Lopez zmanierowana, a Michaelowi Jacksonowi sypie się twarz.

Serial wywołuje niemałe kontrowersje, szczególnie u przedstawianych w nim postaci. Najgłośniejsza sprawa miała miejsce na początku 2003 roku, kiedy reklama promująca płyty DVD i kasety video "The best of 2DTV" została usunięta z anteny telewizyjnej. Materiał przedstawiał prezydenta USA, George'a W. Busha, który wyciąga kasetę video z aktówki i wkłada ją do tostera. Wyświetlanie reklamy zostało wstrzymane, gdyż uznano, że nie wolno wykorzystywać w celach komercyjnych czyjegoś wizerunku (w tym przypadku Busha), bez jego zgody. Ostatecznie wycofano się z tej decyzji, bo "rysunek satyryczny" to nie to samo, co "użycie wizerunku" i reklama wróciła na antenę.

Nie wszystkie parodiowane postacie są negatywnie nastawione do 2DTV - George Michael jest wielkim miłośnikiem serii. Osobiście zwrócił się do jej twórców, by stworzyli animowany teledysk do jego singla "Shoot the dog". Utrzymany w konwencji 2DTV zlepek skeczy pokazuje animowanego George'a Michaela w towarzystwie innych znanych ze świata mediów postaci - od królowej Elżbiety po członków rodziny Simpsonów.
2DTV
Wlk. Brytania, 2001
2DTV to brytyjska seria skeczy przedstawiających życie sławnych i bogatych, która w Wielkiej Brytanii cieszy się niesłabnącą popularnością od blisko 5 lat.
serial animowany
2DTV
4,4 5 1 43