PREMIERA

2006.08.22

CANAL+ PREMIUM

4. PIĘTRO

Planta 4a

Hiszpania 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesna Hiszpania. Oddział dziecięcy w jednym z dużych szpitali. Pacjenci to kilkunastoletni chłopcy na wózkach inwalidzkich walczący z chorobą nowotworową.

Miguel Ángel (Juan Jose Ballesta), Izan (Luis Angel Priego), Dani (Gorka Moreno) i Jorge (Alejandro Zafra) nie tracą jednak czasu na rozpamiętywanie kolejnych biopsji czy operacji. Śladem swoich kolegów żyjących poza szpitalnymi murami chcą grać w kosza i śmiać się przy każdej okazji. Od koszmaru rzeczywistości uciekają w czarny humor. Nie zawsze to jednak pomaga. Jorge wciąż boi się prawdy o swojej chorobie, a Miguel Ángel, nieformalny przywódca grupy, w gruncie rzeczy czuje się bardzo samotny. Tylko Daniemu udaje się przeżyć wśród szpitalnych korytarzy miłość do Glorii, jego rówieśnicy z oddziału dla dziewczyn. Żaden z chłopców nie wie, czy będzie mu dane spełnić marzenia o dorosłym życiu. Cieszą się więc każdą, wykradzioną chorobie chwilą.

"4. piętro" to jeden z najczęściej nagradzanych hiszpańskich filmów w ostatnich latach. Jego twórcą jest weteran tamtejszej kinematografii ANTONIO MERCERO. Ponad twórca realizuje filmy zdobywając wyróżnienia na prestiżowych festiwalach. W jego filmografii są m.in.: "Esperame en el cielo" (dwie nominacje do Goya) i "La Hora de los valientes" (Nagroda Specjalna Jury na MFF w Moskwie). Powstało siedem wersji scenariusza "4. piętra". Jeden ze scenarzystów, Albert Espinosa, wykorzystał fakty z własnej biografii, gdy jako dziecko przebywał w szpitalu.

Filmową fikcję uwiarygodniają kreację młodych aktorów. Ich poszukiwania trwały kilka miesięcy. Wcielający się w rolę Angela Juan Jose Ballesta ma największy dorobek spośród swoich filmowych kolegów. 19-letni wówczas aktor wystąpił w takich filmach, jak "Zgiełk" Achero Manasa, "Urok Szanghaju" Fernando Trueby i "Podróż Karola" Imanola Uribe. "4. piętro" wyróżniono m.in. Nagrodą Jury Dziecięcego za najlepszy film dziecięcy na FF w Hamburgu, C.I.F.E.J. na MFF Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu, Cinekid Film na Cinekid, Golden Gryphon na FF w Giffoni, nagrodą za reżyserię na MFF w Montrealu, nagrodą specjalną dla młodego zespołu aktorskiego na FF Hiszpańskich w Maladze oraz nominacją do Goya (hiszpańskie Oscary) za najlepszy film.

WASZE OPINIE

Student_cracow

bardzo fajny, poruszający ffilm. Gorąco polecam.

Zakrzewski_Łukasz

Bardzo poruszający film i obowiazkowo do oglądniecia

zuzaaaa

Coś fantastycznego
4. PIĘTRO
reżyseria:
Hiszpania 2003
Współczesna Hiszpania. Oddział dziecięcy w jednym z dużych szpitali. Pacjenci to kilkunastoletni chłopcy na wózkach inwalidzkich walczący z chorobą nowotworową.
komediodramat
4. PIĘTRO
4,5 5 1 35