PREMIERA

2007.02.10

CANAL+ PREMIUM

40-LETNI PRAWICZEK

The 40 Year Old Virgin

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Andy (Steve Carell) ma 40 lat. Pracuje w sklepie ze sprzętem elektronicznym, ma przytulne mieszkanko i kolekcję komiksowych figurek, które pieczołowicie maluje w sobotnie wieczory. Nie ma jednak kobiety, a co więcej - nigdy z żadną dziewczyną nie był.

Zniechęcił się podobno w młodości, a później wolał już nie próbować. Kiedy koledzy z pracy dowiadują się o tym, postanawiają uleczyć Andy'ego z dziewictwa za wszelką cenę. Niestety okazuje się, że w kwestii kobiet doświadczenie mają niewielkie, a pieprzne historyjki, które opowiadają Andy'emu to najczęściej wytwór ich wyobraźni. Kiedy wydaje się, że nie ma już sposobu na rozdziewiczenie Andy'ego, w jego życiu pojawia się sympatyczna Trish (Catherine Keener), właścicielka e-sklepu i matka trójki dzieci.

"40-letni prawiczek" to kinowy debiut JUDDA APATOWA, producenta, reżysera i scenarzysty telewizyjnego, odpowiedzialnego m.in. za popularny serial "Luzaki i kujony" i laureata Emmy za scenariusz do serii "The Ben Stiller Show". Ekscentryczny scenariusz do "40-letniego prawiczka" narodził się w głowie odtwórcy głównej roli, Steve'a Carella, znanego w Stanach Zjednoczonych komika i aktora w takich filmach, jak "Bruce Wszechmogący" czy "Czarownica". Carell skecz o dorosłym prawiczku wymyślił dużo wcześniej, kiedy występował jeszcze w trupie komediowej. Apatowa poznał na planie filmu "Legenda telewizji" i wówczas opowiedział mu o swoim pomyśle. "Zawsze podziwiałem komików obdarzonych autentycznym talentem. Widziałem komediowe popisy Steve'a Carella w "Legendzie telewizji" i zapytałem, czy nie ma jakiegoś pomysłu na komedię. Przedstawił mi kilka, wszystkie były zabawne, ale ten rozśmieszył mnie do łez" - wspominał później reżyser. Apatow wraz z Carellem, który został współscenarzystą filmu, starali się, aby dość oczywisty motyw seksu nie zdominował opowiadanej historii. "Tak naprawdę ten film jest historią o ludziach, którzy poszukują miłości swojego życia i próbują odnaleźć szczęście" - zauważa reżyser.

Apatow, zanim jeszcze projekt zyskał szansę na realizację, już wiedział, kogo zaprosi na plan swojej komedii. Główna rola przypadła oczywiście Carellowi, a w jego kolegów wcielili się aktorzy, których twórca poznał wcześniej, m.in. Paul Rudd ("Legenda telewizji"), Romany Malco ("Wojak Churchill", "Smoking") i Seth Rogen ("Luzaki i kujony", "Ja, ty i on"). Rolę Trish, życzliwej ekscentryczki, reżyser powierzył Catherine Keener, którą mogliśmy oglądać m.in. w "Tłumaczce" i "Być jak John Malkovich". Keener nadała filmowi głębsze znaczenie i wprowadziła wątek prawdziwej miłosnej historii, za co otrzymała m.in. nagrody krytyków z Bostonu i Los Angeles. W roli jednej z potencjalnych kochanek Andy'ego wystąpiła natomiast żona Apatowa, Leslie Mann ("George prosto z drzewa"). Grana przez nią pijana Nicky miała być pierwszą zdobyczą filmowego prawiczka, ale - wbrew jego oczekiwaniom - odwiozła go do domu. O aktorskim popisie swojej żony Apatow chętnie opowiadał zresztą dziennikarzom: "Leslie chciała zagrać autentycznie pijaną osobę, a więc poradziłem jej, by upiła się z przyjaciółką i nagrała to na kamerę. Kiedy następnego dnia obejrzała nagranie, nie kryła zażenowania. Powiedziałem jej wtedy: "To właśnie jest Twoja bohaterka".

WASZE OPINIE

Kubol1910

Super Komedia. Uśmiałem się jak nigdy dotąd.

ITI

Szkoda, ta wydłużona nazywa się XXL z tego co zauważyłem.

admin

'ITI', taką wersję tego filmu otrzymaliśmy od dystrybutora.
40-LETNI PRAWICZEK
reżyseria:
USA, 2005
Andy (Steve Carell) ma 40 lat. Pracuje w sklepie ze sprzętem elektronicznym, ma przytulne mieszkanko i kolekcję komiksowych figurek, które pieczołowicie maluje w sobotnie wieczory. Nie ma jednak kobiety, a co więcej - nigdy z żadną dziewczyną nie był.
komedia romantyczna
40-LETNI PRAWICZEK
4,4 5 1 69