2013 Universal Studios. ALL RIGHTS RESERVED

47 roninów

47 Ronin

USA, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji/fantasy

Ocena filmu

0.00

Opis

Debiut fabularny Carla Erika Rinscha jest pierwszym hollywoodzkim projektem podejmującym temat zemsty 47 roninów.

Japonia, XVIII wiek. Półkrwi Japończyk Kai (Keanu Reeves) zostaje jako dziecko znaleziony w lesie i przygarnięty przez księcia Ako - Naganoriego Asano (Min Tanaka). Dorastając w jego domostwie, zakochuje się ze wzajemnością w Mice (Kō Shibasaki), córce swego pana. Tymczasem Asano ma przyjąć na swoim dworze szoguna Tsunayoshi (Cary-Hiroyuki Tagawa). Do wizyty ma go przygotować wpływowy urzędnik z dworu szoguna, lord Kira (Tadanobu Asano). Zamiast tego z pomocą Wiedźmy (Rinko Kikuchi) doprowadza on do haniebnej śmierci Asano. Przejmuje jego księstwo, wypędza jego 300 samurajów i więzi córkę. Kilka miesięcy później jeden z samurajów i najbliższy przyjaciel Asano, Kuranosuke Oishi (Hiroyuki Sanada), zbiera 46 roninów i przygotowuje z nimi zemstę na Kirze. Dołącza do nich Kai. Wojownicy stawiają czoło ogromnej armii lorda, wspieranej przez Wiedźmę i ciemne moce. Lord Kira próbuje zmusić Mikę do ślubu.

Debiut fabularny CARLA ERIKA RINSCHA jest pierwszym hollywoodzkim projektem podejmującym temat zemsty 47 roninów. Historia zaczęła się w 1701 roku. Wkrótce po śmierci samurajów trafiła jako Chūshingura do teatrów kabuki oraz bunraku (teatr kukiełkowy). Legendę utrwaliła opera, literatura, manga, sztuki plastyczne, a w końcu kino i telewizja. W Japonii zekranizowano ją 6-krotnie, wliczając 9-odcinkowy serial "Chushingura" z 2004 roku. Reżyser miał o tyle trudne zadanie, że Japończycy są bardzo przywiązani do legendy. Co roku 14 grudnia w mieście Ako w prefekturze Hyogo odbywa się festiwal ku pamięci 47 samurajów, codziennie tysiące zwiedzających oddaje im hołd na cmentarzu Sengaku-ji. Scenariusz do filmu stworzyli Chris Morgan i Hossein Amini, autorzy m.in. "Szybkich i wściekłych: Tokio Drift". Na wielu płaszczyznach odbiega on od legendy. Głównym bohaterem jest tu pół krwi Japończyk, w którego wcielił się Keanu Reeves. Jednym z pierwowzorów postaci jest najprawdopodobniej William Adams, angielski żeglarz, który został pierwszym samurajem pochodzącym z Zachodu. Aby nadać "47 roninom" Carla Erika Rinscha autentyczności, do obsady zaangażowano wielu znanych japońskich aktorów, takich jak: Hiroyuki Sanada, nominowana do Oscara za rolę w filmie "Babel" Rinko Kikuchi czy popularny w Kraju Kwitnącej Wiśni piosenkarz Jin Akanishi.

CHŪSHINGURA, CZYLI PRAWDZIWA HISTORIA 47 RONINÓW
Historia miała miejsce w latach 1701-02. W owym czasie Japonią rządził z Edo (dzisiejszego Tokio) shōgun Tsunayoshi Tokugawa, a cesarz przebywał w stolicy - Kioto. Raz w roku cesarz wysyłał do shōguna wizytatora, którego należało ugościć z należnym mu szacunkiem. Do przyjęcia wysłanników cesarza wskazano dwóch młodych, nieobeznanych z dworską etykietą lordów (daimyō) - Naganoriego Asano z Ako i Sama Kamei z Tsumano. Do pomocy wyznaczono im mistrza ceremoniału Kirę Yoshinaka. Zgodnie z obyczajem Asano i Kamei ofiarowali urzędnikowi prezenty. Kira uznał je za nieodpowiednie i zaczął traktować młodych daimyo z pogardą. Kamei, oburzony zachowaniem Kiry, głośno protestował. Jego podwładni, bojąc się by nie popełnił jakiegoś głupstwa, po kryjomu przekupili Kirę, który zaczął lepiej traktować Kamei. Niestety nadal dręczył Asano. W końcu na dworze szoguna w Edo Asano nie wytrzymał impertynencji urzędnika. Sprowokowany i upokorzony, ranił go mieczem, co stanowiło drastyczne naruszenie obyczaju. Kira został tylko draśnięty, ale prawo shōgunatu zabraniało dobywania miecza na terenie zamku Edo. Mający 34 lata Asano został skazany na popełnienie rytualnego samobójstwa - seppuku. Jego ziemie skonfiskowano, rodzinę pozbawiono środków do życia, a samurajów rozpędzono, czyniąc z nich roninów. Kira Yoshinaka zdawał sobie sprawę, że grozi mu wendeta ze strony wojowników Asano i zamienił swoją posiadłość w warownię. Oishi, dowódca roninów gotowych do zemsty, wymyślił więc taktykę na zmylenie czujności przeciwnika. Przez wiele miesięcy byli samurajowie pana Asano sprawiali wrażenie zdemoralizowanych i zrezygnowanych. Sam Oishi często był widywany pijany w towarzystwie prostytutek. Plan zdał egzamin. Kira był przekonany o upadku moralnym poddanych pana Asano i rozluźnił ochronę. Wówczas Oishi zebrał samurajów i przedstawił plan ataku. Z początkowych 50 zostało ich tylko 47 - jeden popełnił samobójstwo w rocznicę śmierci swego pana, a dwóch innych zginęło w pojedynkach. 22 miesiące po śmierci Asano samurajowie dokonali zemsty. Głowę Kiry zanieśli na grób Asano. Następnie oddali się w ręce sprawiedliwości. Po tygodniach debat skazano ich na śmierć, ale poprzez honorowe seppuku. Darowano życie tylko najmłodszemu z nich, 14-letniemu roninowi, który dożył 80 lat, a po śmierci został pochowany obok towarzyszy broni i pana Asano na cmentarzu Sengaku-ji.
47 roninów
reżyseria:
USA, 2013
Debiut fabularny Carla Erika Rinscha jest pierwszym hollywoodzkim projektem podejmującym temat zemsty 47 roninów.
film akcji/fantasy
47 roninów
3,1 5 1 27