PREMIERA

2006.08.29

CANAL+ PREMIUM

5 x 2

Francja, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Marion (Valeria Bruni Tedeshi) i Gillesa (Stéphane Freiss) poznajemy, kiedy w ponurych nastrojach podpisują w obecności prawnika akt rozwodowy. Chwilę później idą do hotelowego pokoju, żeby kochać się po raz ostatni.

Brutalne zbliżenie kończy się kłótnią, z której wynika jednak, że Gilles chciałby jeszcze desperacko ratować to małżeństwo. W kolejnych odsłonach poznajemy przeszłość tej pary - najbardziej znaczące dla ich życia momenty, jak chwila narodzin ich dziecka, kiedy Gilles zostawia Marion samą w szpitalu i wyłącza telefon, albo ich noc poślubna, którą Marion spędza z zupełnie obcym Amerykaninem.

Odwrócona chronologia, którą reżyser, FRANCOIS OZON proponuje widzom i duży obiektywizm, z jakim przedstawiona jest para zachęcają do analizy związku głównych bohaterów. "Według mnie stwierdzenie, że to rutyna niszczy związek jest pójściem na łatwiznę. Właściwe powody, dla których pary się rozchodzą, muszą mieć o wiele głębsze podłoże i to właśnie mnie interesuje. W filmie chciałem pokazać tylko najważniejsze momenty w związku, nie włączając życia codziennego do fabuły" - mówił Ozon, reżyser m.in. "Basenu" i "8 kobiet". Na pomysł przedstawienia historii od końca twórca wpadł dzięki serialowi telewizyjnemu "Two Friends" w reżyserii Jane Campion, w którym przyjaźń dwóch głównych bohaterek pokazana została od momentu ich rozstania. Chciał też zmieścić w półtoragodzinnym filmie różne konwencje. "5x2" zaczyna się więc jak kameralny dramat psychologiczny, później następuje część, która wnosi szerszy kontekst społeczny, czym przypomina bardziej tradycyjne francuskie kino, pierwszy epizod natomiast nawiązywać miał do filmów Rohmera. Sam reżyser śmiał się, że jego obraz zaczyna się jak u Bergmana, a kończy jak u Leloucha. Początkowo film miał nosić ironiczny tytuł "Nas dwoje", nawiązujący do francuskiego magazynu. Ozon zrezygnował jednak z tego pomysłu, a zamiast niego wprowadził do filmu ocierające się o kicz włoskie piosenki, które miały być symbolem ckliwego sentymentalizmu. "Cała sztuczka polegała na tym, aby widzowie z każdą kolejną sceną zapominali o smutnym zakończeniu. Chciałem nawet, żeby ostatnie ujęcie sprawiło, że będą pragnęli przeżyć to wszystko jeszcze raz. Ten paradoks ma szczególną siłę - zaczynając opowieść od końca nadajemy jej nieco mroczny, nieodwołalny charakter, ale jest to jednocześnie opowieść zmierzająca ku szczęśliwemu, optymistycznemu zakończeniu" - wyjaśniał reżyser.

Główną rolę żeńską Ozon powierzył jednej ze swoich ulubionych aktorek Valerii Bruni Tedeschi, która później zagrała również w jego filmie "Czas, który pozostał" (2005). Urodzona we Włoszech aktorka za rolę Marion otrzymała m.in. nagrodę Passinetti na festiwalu w Wenecji, gdzie "5x2" pokazywane było w konkursie głównym. To samo wyróżnienie Tedeschi zdobyła już zresztą w 1999 roku za rolę w obrazie "Rien à faire" Marion Vernoux. Aktorka, która jest rodzoną siostrą modelki i piosenkarki Carli Bruni, ma też za sobą debiut reżyserski. Zrealizowany przez nią w 2003 roku obraz "Il est plus facile pour un chameau...", w którym zagrała jedną z głównych ról, zdobył dwie nagrody na festiwalu w Tribece, nominację do Cezara, a na festiwalu w Moskwie walczył o statuetkę Świętego Jerzego. W "5x2" Tedeschi partnerował Stéphane Freiss, z którym aktorka wystąpiła w 1992 roku w jednej z części telewizyjnej serii thrillerów "Haute tension". Freiss, nagrodzony Cezarem dla najbardziej obiecującego aktora za rolę w "Szuani" (1988), z Tedeschi spotkał się również rok po premierze "5x2" na planie hollywoodzkiej superprodukcji "Monachium" Stevena Spielberga, gdzie zagrał epizodyczną rolę francuskiego reportera.

WASZE OPINIE

Żyraf

To jeden z tych filmów,które pokazują czym różni się kino europejskie od holywoodzkich gniotów. Tu nie ma wizualnych fajerwerków, czy intelektualnych zawiłości. Delikatne akcenty z marginesem na wyobrażnię. Warto obejrzeć i smakować finezyjny umiar Ozona.
Z chęcią obejrzę teraz Basen.

bobhip

salut moi said de maroc je chirch an fam pou maryi si walah saidbobb12@yahoo.com

harry

niesamowity film dający duzo do myslenia
5 x 2
reżyseria:
Francja, 2004
Marion (Valeria Bruni Tedeshi) i Gillesa (Stéphane Freiss) poznajemy, kiedy w ponurych nastrojach podpisują w obecności prawnika akt rozwodowy. Chwilę później idą do hotelowego pokoju, żeby kochać się po raz ostatni.
dramat
5 x 2
3,9 5 1 29