PREMIERA

2004.07.17

CANAL+ PREMIUM

8. MILA

8 Mile

Niemcy/USA, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jeden z najsłynniejszych amerykańskich raperów - Eminem - w na poły autobiograficznej opowieści o trudnej drodze do muzycznego debiutu.

Połowa lat 90., przedmieścia Detroit. Ubogich mieszkańców podmiejskich slamsów dzieli od centrum droga nazywana "8. milą". Niewielu udaje się ją przekroczyć. Jednym z tych, którzy próbują wyrwać się z getta nędzy, jest 20-letni Jimmy Smith (Eminem). Chłopak mieszka razem z matką-alkoholiczką (Kim Basinger) i kilkuletnią siostrą (Taryn Manning) w przyczepie kempingowej. Właśnie rozstał się z dziewczyną, która szantażowała go ciążą. Jimmy całe dnie haruje w tłoczni blach samochodowych, a wieczory spędza wraz z kilkoma koleżkami w klubach hip-hopowych, w których odbywają się swoiste turnieje dla najlepszych raperów. Ale tu też jest outsiderem, bo hip-hop jest domeną czarnoskórych wykonawców. Jimmy ma jednak jedno marzenie i konsekwentnie do niego dąży - chce nagrać własne "demo" i zaistnieć na serio na hip-hopowej scenie.

"8. mila" zarobiła w USA ponad 100 mln dolarów. Jej twórca CURTIS HANSON jest też reżyserem "Tajemnic Los Angleles" nominowanych w dziewięciu kategoriach do Oscara. Jeden z nich trafił do Kim Basinger ("Dziewięć i pół tygodnia", "Marzyłam o Afryce"), która w "8. mili" wciela się w postać matki głównego bohatera. Niekwestionowaną gwiazdą filmu jest jednak debiutujący na ekranie 32-letni dziś Eminem. Kontrowersyjny artysta zyskał popularność w 1999 roku albumem "The Slim Shady LP", a wydany rok później "The Marshall Mathers LP" (Marshall Mathers to jego prawdziwe nazwisko) rozszedł się w 1,7 mln egzemplarzy i przyniósł mu nagrodę Grammy. Dla jednych stał się wtedy kolejnym wrogiem publicznym, dla innych - idolem. Jego piosenki były wykorzystywane w kilkunastu filmach, tj. "Kolejny piątek", "Gruby i chudszy II", "Straszny film", "Gorzej być nie może", "I stanie się koniec" oraz "Bardzo Dziki Zachód". W "8. mili" Eminemowi partneruje Brittany Murphy pamiętana m.in. z "Clueless", "Nikomu ani słowa", "Przerwanej lekcji muzyki" i "Trixie". W 2003 roku "8. mila" zdobyła Oscara za najlepszą filmową piosenkę - "Lose Yourself".

WASZE OPINIE

szymon_212

8 Mila jest po prostu super.

amelia

straszna kicha

9 mila

eminem nigdy mnie nie "eksajtingował" ale gdy usłyszałem że ma zagrać w filmie to łupało mnie w kościach że będzie "jazda" no i była, zagrał super, film na bardzo dobrym poziomie
8. MILA
reżyseria:
Niemcy/USA, 2002
Jeden z najsłynniejszych amerykańskich raperów - Eminem - w na poły autobiograficznej opowieści o trudnej drodze do muzycznego debiutu.
dramat
8. MILA
4,5 5 1 71