PREMIERA

2010.11.14

CANAL+ PREMIUM

9

USA, 2009

reżyseria:

gatunek: animacja/science fiction

czas trwania: 76 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Świat w niedalekiej przyszłości. Wszystkie maszyny świata, zasilane i kierowane przez Wielką Machinę, buntują się przeciwko ludziom. W ostatnich dniach przed apokalipsą, w wyniku której ludzkość zostaje wyeliminowana pewien naukowiec powołuje do życia grupę niewielkich szmacianych laleczek, którym udaje się przeżyć.

Dziewięć budzi się w pustym domu, z którego roztacza się widok na zrujnowane miasto. Zbiera się na odwagę i wychodzi na ulicę, gdzie spotyka Dwa, dobrotliwego, ale leciwego już wynalazcę. Dziewięć szybko przekonuje się, jak ciężko będzie mu przetrwać w metropolii opanowanej przez niszczycielskie maszyny. Trafia do kryjówki swoich pobratymców, którzy walczą o przeżycie pod wodzą autorytarnego, choć tchórzliwego Jeden. Rannemu po ataku maszyny Dziewięć pomaga tam dojść do siebie jednooki inżynier Pięć. W grupie jest także Sześć, szalony artysta, którego bezustannie prześladują wizje oraz Osiem, ochroniarz Jeden. Później Dziewięć poznaje porozumiewające się bez słów bliźniaczki 3 i 4, które odłączyły od grupy i samotną wojowniczkę Siedem. Odważny i szlachetny Dziewięć wysuwa się wkrótce na czoło grupki i zachęca resztę jej członków do podjęcia wspólnej walki z maszynami.

Opowieść o dziewięciu istotkach, do których tajemniczy naukowiec na krótko przed śmiercią tchnął po cząstce swej duszy zrodziła się w głowie SHANE'A ACKERA. Szukając inspiracji autor sięgnął m.in. do "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona, fotografii miast zniszczonych w czasie II wojny światowej oraz grafik fantasy autorstwa Zdzisława Beksińskiego. Praca Ackera zaowocowała w 2005 roku wyjątkową wizją przyszłości przedstawioną w 11-minutowej etiudzie, która urzekła widzów i krytykę, przynosząc twórcy nominację do Oscara. Czując niedosyt, a także niezwykłą więź ze stworzonymi przez siebie bohaterami filmowiec postanowił rozbudować historię i skierować ją do szerszej publiczności.

Producentem długometrażowej wersji "9" został Tim Burton, który był pod wielkim wrażeniem etiudy Ackera: "To było niezwykłe 11 minut, jedno z najmocniejszych wrażeń, jakie kiedykolwiek odniosłem, oglądając film. Pomysł i wizja Shane'a była zadziwiająco bogata w szczegóły, a świat, który stworzył poruszał nie tylko zmysły, ale przede wszystkim emocje". Podobne odczucia miał inny producent pełnometrażowego filmu Ackera Timur Bekmambetow, reżyser m.in. "Straży nocnej", "Straży dziennej" i "Wanted - Ściganych". Kazachski filmowiec wspominał: "Opowiadając swoją historię, Shane tak mnie zaintrygował, że musiałem przekonać się, co stało się wcześniej, i co nastąpi potem. Zrobiłem co tylko w mojej mocy, żeby pomóc mu nakręcić epicką opowieść, która poza przesłaniem oferuje widzowi dużą dozę rozrywki". Bekmambetow wniósł dodatkowo liczne uwagi na temat pasjonującej go numerologii, które okazały się kluczowe dla znaczenia każdej z dziewięciu postaci.

Szmacianym laleczkom głosów użyczyła plejada gwiazd, w tym niezapomniany Frodo z ekranizacji tolkienowskiej trylogii Elijah Wood i laureatka Oscara za rolę w "Pięknym umyśle" Jennifer Connelly, znana także z takich pozycji, jak "Requiem dla snu" czy "Hulk". Jeden mówi głosem Christophera Plummera, 81-letniego wybitnego kanadyjskiego aktora teatralnego i filmowego, nominowanego w 2010 roku po raz pierwszy do Oscara. Istocie numer Dwa głosu użyczył o rok starszy od Plummera, równie zasłużony Martin Landau, trzykrotnie nominowany przez Amerykańską Akademię Filmową, laureat statuetki Oscara za "Eda Wooda", trzech Złotych Globów i jednego Saturna.

WASZE OPINIE

szymon_212

Słaba bajka. Ocena 0.

Blue-Grey

Wcześniejsza o cztery lata krótkometrażówka "Dziewiątki" wydaje się bardziej oryginalna, bardziej niesamowita i ogólnie doskonalsza - walczyła przecież o Oscara. Zapewne dlatego - w wyniku przekornie negatywnej sugestii - wiele znanych mi recenzji wersji pełnometrażowej mówi o rozczarowaniu.
Nie zgadzam się z tym. I wcześniejszą etiudę, i tę pełnometrażówkę - pewnie jestem w tej ocenie zbyt emocjonalny i subiektywny - bez wahania wpisuję na moją listę filmowych arcydzieł.
Zaraz, zaraz... Czy to nie gruba przesada? Przecież to tylko film animowany - prosta w gruncie rzeczy opowieść o zabawnych szmacianych laleczkach. Ale czy arcydziełami mogą być wyłącznie wielkie psychologiczne dramaty w rodzaju "Śmierci w Wenecji" Luchino Viscontiego?
"9" to film doskonały pod względem animacyjnego warsztatu - dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, pełen realistycznego dynamizmu i bogaty w znakomite pomysły plastyczne, jak np. użycie tych wszystkich zdezelowanych i pozornie do niczego nie przydatnych przedmiotów. Aż się prosi, żeby pokazać go w technice 3D. Sami włóczkowi bohaterowie to postacie dalekie od bajkowego infantylizmu, emanujące prawdziwym życiem, wywołujące całkiem ludzką sympatię i wzruszenie. A to najlepiej świadczy o animacyjnym talencie Shane'a Ackera.
Fabuła "Dziewiątki" nie jest zbyt skomplikowana, a niekiedy - zwłaszcza w zakończeniu - balansuje na granicy kiczu, jednak granicy tej nie przekracza. Pobrzmiewają w niej echa "Pinokia", "Terminatorów" czy słynnego "Metropolis" Fritza Langa, ale zawsze jako twórcza inspiracja, nie kalka.
Wartością filmu Shane'a Ackera są nie tylko postapokaliptyczne klimaty i fajna rozrywka rodem z najlepszych filmów akcji, są nią również dwa ważne przesłania. Pierwszym jest ostrzeżenie przed nieodpowiedzialnym rozwojem technologicznym. Drugie przesłanie - chyba znacznie ważniejsze - to kapitalne w swojej prostocie przypomnienie, że oto wszelkie żywe istoty są nie tylko ciałami, ale zawierają w sobie to coś, ów tajemniczy biblijny pierwiastek życia, który pozwala im przeciwstawiać się entropii, a co wielu z nas pewnie nazwie duszą.
Przekonanie, że tak naprawdę jesteśmy niezniszczalnymi duszami, przewija się przez niezliczone mitologie i religie świata, sięgając chyba tych pradawnych czasów, kiedy na grobach pierwszych istot humanoidalnych zaczęły się pojawiać bukiety polnych kwiatów.
Czy to prawda? Spróbuj uwierzyć.

gimbas

Dość ciekawa animacja z poważnymi problemami o przyjaźni i dążeniu do celu pokonując wszelkie trudności oczywiście odwieczna walka dobra ze złem
9
reżyseria:
USA, 2009
Świat w niedalekiej przyszłości. Wszystkie maszyny świata, zasilane i kierowane przez Wielką Machinę, buntują się przeciwko ludziom. W ostatnich dniach przed apokalipsą, w wyniku której ludzkość zostaje wyeliminowana pewien naukowiec powołuje do życia grupę niewielkich szmacianych laleczek, którym udaje się przeżyć.
animacja/science fiction
9
4,5 5 1 30