PREMIERA

2008.10.13

CANAL+ PREMIUM

A.I. SZTUCZNA INTELIGENCJA

Artificial Intelligence: AI

USA, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 139 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wzruszająca historia dziecka-robota, który został zaprogramowany, by odczuwać miłość.

Gdy David (Haley Joel Osment) "przychodzi na świat", jego "matka" Monica szepcze mu do ucha siedem słów: Zyrros, Sokrates, Partykuła, Decybel, Huragan, Delfin, Tulipan. Kod ten aktywuje nowy program komputerowy, w oczach Davida pojawia się obraz duszy, a w jego obwodach zaczyna pulsować miłość do matki. Android ma szansę żyć jak inni ludzie, niestety pojawiają się komplikacje. Niespodziewanie budzi się ze śpiączki biologiczny syn Moniki, który widzi w Davidzie rywala i dokłada wszelkich starań, aby go wyeliminować. Uwięziony w pułapce miłości robot ma odtąd tylko jeden cel: stać się dzieckiem z krwi i kości i odzyskać uczucie matki. Żeby to osiągnąć, musi odnaleźć błękitną wróżkę, która niegdyś uczyniła z Pinokia prawdziwego chłopca. W misji towarzyszą mu dwaj przyjaciele: robot Gigolo Joe (Jude Law) i mądry mechaniczny miś.

U progu trzeciego tysiąclecia mistrz STEVEN SPIELBERG zmusza widzów do refleksji nad granicami rozwoju technologii. Nawiązuje tym samym do najlepszych tradycji kina science fiction od lat stawiającego nurtujące ludzkość pytania. Wszystko zaczęło się od Stanleya Kubricka, który zafascynowany tematem sztucznej inteligencji nabył prawa do ekranizacji opowiadania "Supertoys Last All Summer Long" Briana Aldissa, w którym ziemska kobieta wychowuje dziecko-robota. Przeszkodą w realizacji śmiałego projektu okazała się jednak niewystarczająca technologia, bowiem Kubrick chciał, by w rolę androida wcielił się prawdziwy robot. Kubrick zainteresował pomysłem Stevena Spielberga, który dostał scenariusz w spadku i - jak mówi - musiał wykonać wolę przyjaciela: "Myślę, że ta historia stanowi dobrze pomyślane połączenie nauki i człowieczeństwa. To właśnie sprawiło, że Stanley zapragnął mi ją opowiedzieć, a po jego śmierci ja zapragnąłem przekazać ją światu, w hołdzie dla niego." Zamiast robota, jak to było pierwotnie w zamyśle, androidem Davidem został Haley Joel Osment, złote dziecko Hollywood, który zdobył oszałamiającą popularność rolą w "Szóstym zmyśle" u boku Bruce'a Willisa. Osment odebrał za nią nominację do Oscara i Złotego Globu. W zrealizowaniu wizji przyjaciela Spielbergowi pomogło stałe grono wybitnych współpracowników, a wśród nich wielokrotni zdobywcy Oscara: autor zdjęć Janusz Kamiński, montażysta Michael Kahn i kompozytor John Williams. Steven Spielberg mimo wielkiego szacunku dla Kubricka odcisnął na filmie swoje piętno. Pod koniec wędrówki w poszukiwaniu miłości David otrzymuje szansę, jakiej HAL 9000 z "Odysei kosmicznej 2001" nigdy nie miał: wychodzi poza program.

WASZE OPINIE

Renu

Dezerter, rzeczywiście to trochę było takie przeżycie jakbym nagle otrzymał małego chłopca w prezencie. Moja żona chodziła z nim 9 miesięcy i to ona miała czas się z nim niejako oswoić, była z nim dosłownie cały czas, a ja byłem tylko tego właściwie biernym świadkiem.
Na porodówce po 20 min zabiegu jakaś pani w bieli zapytała czy ja to ja i wręczyła mi zawiniątko ze słowami: "To Pana syn. Gratuluję." Leżał taki mały, jak rybka wyjęta z wody łapał powietrze szeroko otwierając usta i spoglądał po raz pierwszy na świat jednym, ledwo rozklejonym okiem. Więc właściwie celnie odczytałeś mojego posta ;)

Sowarek

Spielberg stworzył film na miarę swoich możliwości, ale niczym tak naprawdę nie zachwycił. Co prawda film fajny, efekty super, ale powtórzę słowa dezetra, trochę za długi. O 20 min. bym go skrócił. Ogólnie film fajny, ale dało by się zrobić lepszy.

dezerter

Wadą tego filmu jest dla mnie to, że jest przydługi. Wyciąłbym albo mocno bym skrócił widowisko z niszczeniem robotów i kilka innych scen.
Film powinien się skoncentrować na najbardziej przejmującym wątku - czyli na poszukiwaniu własnej tożsamości przez Davida.

Renu - jeśli ten chłopak to Twoja zasługa - to gratulacje ! Bo tak to napisałeś jak gdybyś znalazł tego chłopca w kapuście albo bocian Ci go podrzucił ;-)
A.I. SZTUCZNA INTELIGENCJA
reżyseria:
USA, 2001
Wzruszająca historia dziecka-robota, który został zaprogramowany, by odczuwać miłość.
film science fiction
A.I. SZTUCZNA INTELIGENCJA
4,3 5 1 15