PREMIERA

2009.09.01

CANAL+ PREMIUM

A NA KONIEC PRZYSZLI TURYŚCI

Am Ende kommen Touristen

Niemcy, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młody Niemiec Sven Lehnert (Alexander Fehling) ma do odbycia zastępczą służbę wojskową. Trafia do Oświęcimia, gdzie ma pracować w schronisku młodzieżowym oraz opiekować się ocalałym więźniem obozu, 85-letnim Stanisławem Krzemińskim (Ryszard Ronczewski).

Chłopak zna historię wojny i obozów koncentracyjnych jedynie z podręczników, a kiedy przybywa na miejsce szybko zauważa, że miejscowi traktują go z dużą rezerwą. Szorstko odnosi się do niego zwłaszcza jego podopieczny, mieszkający samotnie w pobliżu obozu konserwator walizek. Sven stara się jednak zaaklimatyzować i porozumieć jakoś z Krzemińskim, a pomaga mu w tym znajomość z przewodniczką wycieczek Anią (Barbara Wysocka). Przybysz z Niemiec pod wpływem rozmów z sędziwym mężczyzną zmienia swój stosunek do historii. Pobyt w Oświęcimiu ma jednak dla chłopaka także inne konsekwencje.

Reżyser i scenarzysta ROBERT THALHEIM oparł historię przedstawioną w "A na koniec przyszli turyści" na własnych doświadczeniach. Urodzony w 1974 roku w Berlinie filmowiec przed laty odbywał służbę zastępczą w Oświęcimiu, pracując w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dramat obyczajowy jego autorstwa jest więc w dużej mierze autobiograficzną opowieścią o młodym mężczyźnie odkrywającym ślady tragicznej historii. Co ciekawe, Thalheim uczynił myślą przewodnią filmu cytat z utworu Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat". "Postanowiłem ukazać konflikty i sprzeczności panujące w dzisiejszym Oświęcimiu, a także problem radzenia sobie z trudną przeszłością" - wyjaśniał reżyser ideę obrazu. "Jego osią nie są wydarzenia historyczne, o których opowiadają niezliczone filmy dokumentalne, ale spojrzenie na wpływ, jaki przeszłość wywiera na codzienne życie mieszkańców miasta".

Obsadę filmu tworzą aktorzy z Polski i Niemiec. W roli Svena wystąpił debiutujący na wielkim ekranie Alexander Fehling, który później zagrał m.in. w "Bękartach wojny" Quentina Tarantino. W sędziwego Krzysztofa Krzemińskiego wcielił się Ryszard Ronczewski, od ponad 50 lat obecny na planach filmowych i deskach teatrów. Na dalszym planie pojawiają się także m.in. Lena Stolze ("Zimowe dziecko", "Strach przed strzelaniem") i Piotr Rogucki, znany głównie jako wokalista rockowego zespołu Coma.

Film był kręcony na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Miał europejską premierę w sierpniu 2007 roku, a następnie był pokazywany publiczności na licznych festiwalach i przeglądach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Na blogu australijskiego oddziału Instytutu Goethego obraz Thalheima określono jako "nowe podejście do tematu Holocaustu, badające jego złożone efekty na teraźniejszość".

WASZE OPINIE

tracer

"A na koniec przychodzą turyści" był całkiem interesujący. Jako iż Polacy nie lubią Niemców a Niemcy nie lubią nas to chyba dzięki tej ekranizacji udało się w pewnym znaczeniu załagodzić stosunki polsko-niemieckie . Mam na myśli oczywiście troszkę inne nastawienie. Do aktorów nie mogę się doczepić zagrali co mieli zagrać i wykonali pracę jaką mieli wykonać. Zaskoczyło mnie nie co zakończenie filmu. W "A na koniec przychodzą turyści" bardzo nie podobała mi się jedna scena. [spoiler=spoiler]Gdy bodajże tłumaczka wyrzuca brata z pokoju i w puszcza do niego Niemca. Straszne. [/spoiler] W ostatnich słowach tej recenzji muszę dodać, że muzyka była całkiem niezła .

tracer

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła, więc lepiej uważać !!!!

villemo

[quote Słońce Peru napisał 09.09.2009 23:05]
a ona wygląda tak
[/quote]
Najważniejsze, że ciekawość w końcu zaspokojona ;)
A NA KONIEC PRZYSZLI TURYŚCI
reżyseria:
Niemcy, 2007
Młody Niemiec Sven Lehnert (Alexander Fehling) ma do odbycia zastępczą służbę wojskową. Trafia do Oświęcimia, gdzie ma pracować w schronisku młodzieżowym oraz opiekować się ocalałym więźniem obozu, 85-letnim Stanisławem Krzemińskim (Ryszard Ronczewski).
dramat obyczajowy
A NA KONIEC PRZYSZLI TURYŚCI
4,8 5 1 5