TM and Twentieth Century Fox Film Corporation

PREMIERA

2013.08.24

CANAL+ PREMIUM

Abraham Lincoln: Łowca wampirów

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: fantasy/horror

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1818. Matka dziewięcioletniego Abrahama Lincolna (Robin McLeavy) zapada na tajemniczą chorobę i po kilku dniach umiera. Winnym śmierci kobiety jest były pracodawca rodziny Lincolnów, czerpiący profity z pracy niewolników Jack Barts (Marton Csokas). Wie o tym jedynie syn zabitej, który poprzysięga zemstę.

Gdy po latach nadarza się okazja do zabicia Bartsa, Abraham (Benjamin Walker) ledwo uchodzi z życiem. W ostatniej chwili przed śmiercią ratuje go tajemniczy mężczyzna, przedstawiający się jako Henry Sturges (Dominic Cooper). Wyjawia mu, że zabójca matki jest wampirem. Młodzieniec dowiaduje się także, że takich jak on jest w Ameryce znacznie więcej, a ich przywódca to diaboliczny Adam (Rufus Sewell). Sturges zgadza się przekazać Abrahamowi tajniki polowania na krwiopijcze bestie. Jako świeżo upieczony łowca wampirów, Lincoln trafia do miasta Springfield i zatrudnia się u sklepikarza Joshuy Speeda (Jimmi Simpson). Równocześnie rozwija pasję prawniczą i drzemiący w nim talent polityczny. Wkrótce, wbrew obietnicy danej nauczycielowi, zakochuje się z wzajemnością w pięknej Mary Todd (Mary Elizabeth Winstead), która nie ma pojęcia o jego tajemnej misji.

"Abraham Lincoln: Łowca wampirów" przedstawia sekretną stronę życia 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych, który nim objął stanowisko i zniósł niewolnictwo, miał wydać bezwzględną wojnę wampirom. Taką fantastyczną wersję zdarzeń przyjął w swojej bestsellerowej powieści Seth Grahame-Smith. Jako prekursor tzw. "mashupów", łączących klasyczne powieści i życiorysy oraz elementy nadprzyrodzone, zauważył popkulturowy potencjał życiorysu Lincolna. "Jest archetypem superbohatera. Pochodził z niezamożnej rodziny, stracił matkę jako dziecko. Jego bliscy chorowali i umierali. Nie miał wykształcenia ani wsparcia, a jednak został prezydentem Stanów Zjednoczonych" - opowiada Seth Grahame-Smith, który przed wymyśleniem alternatywnej biografii ukochanego prezydenta Amerykanów miał już na koncie utrzymaną w podobnej konwencji książkę pod wszystko mówiącym tytułem "Duma i uprzedzenie i zombie".

Przybierającą kształt rzekomych pamiętników "uczciwego Abe'a" powieścią Setha Grahame-Smitha zainteresowali się nią dwaj wizjonerzy kina - obdarzony neogotycką wyobraźnią Tim Burton i nie mniej oryginalny TIMUR BEKMAMBETOW ("Straż nocna", "Straż dzienna", "Wanted: Ścigani"). Za namową Burtona, który ograniczył się do roli producenta, rosyjski reżyser stanął za kamerą. Do roli prezydenta, którego znakiem rozpoznawczym zamiast brody i cylindra staje się w filmie posrebrzana siekiera, przymierzano wiele głośnych nazwisk, w tym Toma Hardy'ego, Erica Banę, Timothy'ego Olyphanta oraz Adriena Brody'ego. Ostatecznie wybór padł na Benjamina Walkera ("Kinsey", "Sztandar chwały"), dla którego był to najpoważniejszy sprawdzian w dotychczasowej karierze. Aktor, który raz zagrał już prezydenta w broadwayowskim musicalu "Bloody Bloody Andrew Jackson", by upodobnić się do filmowego Abrahama Lincolna zrzucił piętnaście kilo i przeszedł specjalny kurs władania bronią. Najważniejszą osobę z otoczenia Lincolna - jego ukochaną żonę - zagrała Mary Elizabeth Winstead ("Oszukać przeznaczenie 3", "Scott Pilgrim kontra świat", "Coś"). Kolejną postacią historyczną, w dość frywolny sposób zarysowaną w filmie, jest Joshua Speed, jeden z najwcześniejszych przyjaciół Lincolna. Został nim Jimmi Simpson, któremu popularność przyniosły występy w ukochanym telewizyjnym show Amerykanów - "Late Show with David Letterman". W jednego z najbardziej frapujących bohaterów historii, Henry'ego Sturgesa, wcielił się nominowany do Saturna za rolę w "Sobowtórze diabła" Dominic Cooper. Enigmatyczny sprzymierzeniec Lincolna w walce z siłami ciemności staje się jego mentorem, lecz pewne wydarzenia sprawiają, że młody Lincoln traci wiarę w szczerość jego intencji.

Twórcy filmu oparli się panującej od czasu sukcesu cyklu "Zmierzch" i serialu "Czysta krew" tendencji do przedstawiania wampirów jako bohaterów romantycznych. W obrazie Bekmambetowa wampiry to bezlitośni krwiopijcy, wykorzystujący niewolników. Najpoważniejszymi przeciwnikami stojącymi na drodze łowcy wampirów są grany przez Rufusa Sewella ("Mroczne miasto", "Obłędny rycerz", serial "Filary Ziemi") Adam, arystokrata, właściciel plantacji, który zamierza stworzyć wampirzą armię oraz zabójca matki Lincolna Jack Barts, czyli Marton Csokas ("xXx", "Krucjata Bourne'a", "Królestwo niebieskie"). Scena starcia z Bartsem należy do najbardziej widowiskowych w filmie. To kaskaderski majstersztyk, pełen zachwycających efektów wizualnych, za który odpowiada Craig Lyn i firma Weta Digital, której nieograniczone możliwości zobaczyć było można w "Avatarze", "Prometeuszu" czy tolkienowskich adaptacjach Petera Jacksona.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

maniatv

No dajcie spokój. Ale bzdury!

rafal8137

Czy jes szansa na emisje w 3d?
[:-)]

BastekDM

Dobry, wciągający filmek. Fajna rozrywka.
Abraham Lincoln: Łowca wampirów
reżyseria:
USA, 2012
Rok 1818. Matka dziewięcioletniego Abrahama Lincolna (Robin McLeavy) zapada na tajemniczą chorobę i po kilku dniach umiera. Winnym śmierci kobiety jest były pracodawca rodziny Lincolnów, czerpiący profity z pracy niewolników Jack Barts (Marton Csokas). Wie o tym jedynie syn zabitej, który poprzysięga zemstę.
fantasy/horror
Abraham Lincoln: Łowca wampirów
3,2 5 1 15