PREMIERA

2008.11.26

CANAL+ PREMIUM

ABSOLUTNIE FANTASTYCZNE

Totally Awesome

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Charlie Gunderson (Mikey Day) po przeprowadzce do innego miasta zmaga się z nieżyczliwością miejscowych. W nowej szkole znajduje sympatię jedynie u klasowej nieudacznicy Billie (Nicki Clyne).

Na swoje nieszczęście zakochuje się tymczasem w szkolnej piękności Kimberly (Brittany Daniel), której narzeczonym jest gburowaty Kipp (Joey Kern). Chcąc zdobyć najpopularniejszą dziewczynę w szkole, Charlie musi zacząć "być cool", a zachowań typowych dla wyluzowanych Afroamerykanów uczy go Darnell (Tracy Morgan). Okazja do konfrontacji z Kippem nadarza się podczas zawodów w dziesięcioboju. Charlie'ego przygotowuje do startu japoński instruktor Yamagashi (James Hong), jednak wszystko wskazuje na to, że cały świat sprzysiągł się przeciwko chłopakowi.

"Absolutnie fantastycznie" to zwariowana komedia pomyślana jako szczególnego rodzaju mistyfikacja. Na samym wstępie autorzy przekonują, iż mamy do czynienia z zaginionym filmem, nakręconym oryginalnie w połowie lat 80. Taśma obrazem miała rzekomo przeleżeć 20 lat w archiwach kanału VH1, by wreszcie odnaleziona doczekać się premiery w roku 2006.

W rzeczywistości "Absolutnie fantastycznie" jest szaloną parodią kina lat 80., ze szczególnym uwzględnieniem typowych dla tamtego okresu naiwnych komedii dla nastolatków. Dlatego też po ekranie paradują papierowi, fatalnie ubrani bohaterowie uwikłani w stereotypową fabułę. Pod wierzchnią warstwą kiepskiej realizacji i złego smaku, skrywa się jednak masa rozbrajających gagów, a zabawa kiczowatymi schematami wywołuje autentyczne rozbawienie.

Komiczną siłę obraz zawdzięcza umiejętnościom reżysera NEALA BRENNANA, filmowcowi który zdobył popularność jako komik, by z czasem zająć się współpracą scenopisarską z kanałem Comedy Central. Brennan napisał scenariusz do swojej komedii wraz z Michaelem Schurem, twórcą nominowanym wcześniej do nagrody Emmy, który zasłynął jako jeden z autorów amerykańskiej adaptacji serialu komediowego "Biuro", opowiadającego o perypetiach ekipy urzędników. W "Absolutnie fantastycznie" uważni widzowie wychwycą wiele przewrotnych odniesień do najsłynniejszych filmów sprzed 20 - 30 lat, m.in. "Gorączki sobotniej nocy", "Dirty Dancing", "Top Gun" czy "Wilczka". Warto przy tej okazji wspomnieć o przezabawnej postaci japońskiego trenera Yamagashiego, która jawi się jako nieudany daleki krewny kultowego pana Miyagi, sędziwego mistrza sztuk walki z cyklu "Karate Kid". Tego rodzaju zabiegi sprawiają, że oglądanie komedii Brennana jest nie tylko świetną zabawą, ale i przypomnieniem rozrywkowych produkcji, które królowały w kinach i wypożyczalniach wideo w latach 80.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Ten film jest głupi, ale tak przyjemnie się go oglądało, że można pominąć liczne niedociągnięcia. Osadzenie historii w latach '80-tych było właściwym posunięciem, bo ci którzy pamiętają tamte czasy ( ja się do nich nie zaliczam), mogą odnaleźć kilka smaczków. Mnie powalił 'najnowocześniejszy i najszybszy' komputer z tamtych lat. Parodia Patricka Swayze'ego też była niezła. Ogólnie film nie grzeszy mądrością, ale półtorej godziny zleciało błyskawicznie.

ITI

Śmieszny film. Trochę parodia, a może i prawda. Lata 80-te w krzywym zwierciadle.

Napoleon Wybuchowiec bije wszystko na głowę w tej lidze, jednak tą pozycję przydałoby się zobaczyć.
ABSOLUTNIE FANTASTYCZNE
reżyseria:
USA, 2006
Charlie Gunderson (Mikey Day) po przeprowadzce do innego miasta zmaga się z nieżyczliwością miejscowych. W nowej szkole znajduje sympatię jedynie u klasowej nieudacznicy Billie (Nicki Clyne).
komedia
ABSOLUTNIE FANTASTYCZNE
3,8 5 1 24