PREMIERA

2011.07.20

CANAL+ PREMIUM

Adam

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Adam Raki (Hugh Dancy) ma trudności ze zrozumieniem uczuć innych. Nie potrafi kłamać, żartować, wszystko bierze wprost , nie wyczuwa ukrytych znaczeń, nie rozumie konwenansów. Cierpi na rodzaj autyzmu, chorobę zwaną syndromem Aspargera.

Z zawodu jest inżynierem elektronikiem i zajmuje się naprawą zabawek, a interesuje się astronomią i teatrem. Dla jego nowej sąsiadki, Beth Buchwald (Rose Byrne), młodej nauczycielki i aspirującej pisarki, przystojny wrażliwiec zapatrzony co wieczór w gwiazdy, wydaje się początkowo dziwakiem. Dziewczyna prowadzi bujne życie towarzyskie i choć wierzy w prawdziwą miłość, jej dotychczasowe związki były nieudane. Przeżywa właśnie kolejny zawód uczuciowy i zmaga się z uzależnieniem od uwielbianego ojca (Peter Gallagher). Z czasem przekonuje się, że Adam jest przeciwieństwem wszystkiego, co ją spotkało w dotychczasowych relacjach z mężczyznami. Nawiązuje się między nimi nić porozumienia.

Reżyser i scenarzysta "Adama" MAX MAYER wyreżyserował ponad 50 przedstawień teatralnych, a dla telewizji zrealizował odcinki takich seriali, jak "Prezydencki poker", "Agentka o stu twarzach" czy "Sprawy rodzinne 2". Jego debiutem kinowym był obraz "Aby lepiej żyć". Pomysł na "Adama" jest związany z audycją radiową o mężczyźnie cierpiącym na syndrom Aspergera, który charakteryzuje się najogólniej mówiąc upośledzeniem pewnych umiejętności społecznych i obejmuje trudności w akceptowaniu zmian. Osoby cierpiące na tę przypadłość nie są niedorozwinięte umysłowo, ale nie rozumieją wielu ludzkich zachowań, uważając je za dziwne i irracjonalne. "Słuchając tej audycji uświadomiłem sobie, że nikt z nas, nawet jeśli nie cierpimy na zespół Aspergera, nie jest w stanie zrozumieć, co dokładnie czuje druga osoba i jak odbiera świat. Nigdy nie pojmiemy, jak tak naprawdę czują się nawet najbliżsi nam ludzie" - tłumaczy Mayer. Zdaniem reżysera związek głównych bohaterów to skrajna wersja tego, co przechodzi większość z nas - chęć zbliżenia się do kogoś, kto ma własną wizję świata. Ich nietypowa relacja pokazuje również to, że miłość nie rządzi się żadnymi prawami, a ludzie wiodący zupełnie inny tryb egzystencji nie mogą bez siebie żyć. Autyzm w kinie hollywoodzkim bazuje na wzruszeniach i współczuciu. W "Adamie" na pozór jest podobnie, ale film broni się urokliwym autentyzmem, pogodą i optymistyczną bezinteresownością. Odświeża formułę oryginalnym tonem narracji, nadaje nowy kontekst, pozornie błahym, typowym sytuacjom. Reżyser stosuje melodramatyczne chwyty, ale umiejętnie gra na emocjach i porusza najwrażliwsze struny, nie popadając w patos i przesadę. Jest to nietypowa historia miłosna o niełatwym budowaniu kontaktów międzyludzkich, prostolinijna, bez natrętnych humanistycznych przesłań, szlachetnie naiwna.

Adam Raki, w brawurowej interpretacji angielskiego aktora Hugh Dancy'ego ("Helikopter w ogniu", "Król Artur", "Uwikłani"), jest inteligentnym, błyskotliwym, rozbrajająco szczerym i uczciwym mężczyzną. Zawsze mówi, co myśli, nie kłamie. Nie przejmuje się konwenansami, bo nie wie, czym one są. Kreując głównego bohatera, Dancy przedstawia go nie jak ciekawostkę medyczną, ale jako człowieka z krwi i kości. Udanie oddaje trudne emocje jego dziwactw bez przesadnej ekspresji, z prostolinijnym urokiem. Partneruje mu dwukrotnie nominowana do Złotego Globu i Emmy za serial "Układy" Australijka Rose Byrne ("Maria Antonina", "28 tygodni później", "Zapowiedź"). Beth Buchwald to atrakcyjna, elegancka młoda kobieta po przejściach, wciąż otwarta na nowe doświadczenia i ciekawa świata. Zraniona przez wielu mężczyzn, przy Adamie zaznaje czegoś zupełnie nowego. Oboje wiele się od siebie uczą, ale ich relacja jest daleka od ideału. W roli Marty'ego, dominującego ojca Beth, wystąpił Peter Gallagher ("American Beauty", "Uwierz w miłość", "Burleska"), matkę Rebekę z wielką gracją gra Amy Irving ("Yentl", "Traffic", "Źródło młodości"). W filmie ważnym bohaterem jest Nowy Jork, pokazany nie tylko oczami większości, ale także kogoś takiego, jak Adam. Zadaniu temu starał się sprostać autor zdjęć Seamus Tierney ("Właściwy facet", "Weronika postanawia umrzeć") i odpowiedzialna za scenografię Tamar Gadish ("Ha-Mangalistim"). Muzykę skomponował Christopher Lennert ("Dr Dolittle 3", "Alvin i wiewiórki", "Poznaj moich Spartan"). W 2009 roku na festiwalu Sundance Max Meyer otrzymał za "Adama" Nagrodę Specjalną oraz nominację do Głównej Nagrody Jury za udział w konkursie. W tym samym roku Hugh Dancy został uhonorowany nominacją do nagrody Satelita w kategorii najlepszy aktor.

WASZE OPINIE

szymon_212

Krótko mówiąc pokocha cię taki jaki jesteś, dla niej będzie wtedy nie ważne czy jesteś chory jeśli naprawdę sie w Tobie zakocha.

szymon_212

Wiem że, tacy ludzie potrafią kochać i zakładają rodziny, ale ja tu nawiązałem do tego że, jak ludzie pełnosprawni nie potrafią docenić miłości ludzi niepełnosprawnych, to dla mnie tacy ludzie mają coś nie tak, krótko mówiąc nie rozumiem takich ludzi, bo ludzie tacy też mają uczucia i również potrafią kochać. I nie rozumiem właśnie takich ludzi, a piszę. Ja też jestem niepełnosprawny, ale od urodzenia. Tacy ludzie też mają uczucia, i tak jak wcześniej wspomniałem tacy ludzie potrafią bardziej kochać niż zdrowi. Niestety, ale takie mamy dzisiejsze społeczeństo jeden zrozumie takich ludzi i pokocha takim jakim jest, a drugi kopnie drugie w tyłek albo obgada za placemi. Kończąć ten wątek. "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, i nie wiem ważne czy ja jestem bogary , chory czy zdrowy, jak dziewczyna pokocha , to dla niej nie ważne jaki jestes tylko będzie z Tobą.

gonia1708

Wzruszajacy i piękny film o miłości i do śmiechu i do łez -choć tych było więcej-Polecam warto go zobaczyć :)
Adam
reżyseria:
USA, 2009
Adam Raki (Hugh Dancy) ma trudności ze zrozumieniem uczuć innych. Nie potrafi kłamać, żartować, wszystko bierze wprost , nie wyczuwa ukrytych znaczeń, nie rozumie konwenansów. Cierpi na rodzaj autyzmu, chorobę zwaną syndromem Aspargera.
komediodramat
Adam
3,5 5 1 18