PREMIERA

2010.05.15

CANAL+ PREMIUM

ADRENALINA 2 - POD NAPIĘCIEM

Crank: High Voltage

USA, 2009

,

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Płatny zabójca Chev Chelios (Jason Statham) znów ma kłopoty. Tym razem wchodzi w konflikt z bezwzględnymi siepaczami chińskiej mafii.

Gangsterzy porywają Cheva, a gdy ten odzyskuje przytomność trzy miesiące później, odkrywa, że jego niezniszczalne wcześniej serce zostało wycięte i zastąpione sztucznym. Z rozmowy chirurgów wynika, że boss triady polecił utrzymać Cheva przy życiu, ponieważ będą mu potrzebne jego kolejne organy. Chelios ucieka oprawcom. Znajomy lekarz Miles (Dwight Yoakam) informuje go, że wszczepiono mu organ typu Avicor. Aby Artificial Heart System nie przestał działać, wymaga regularnych doładowań energią elektryczną. Zainstalowana wewnątrz bateria wystarcza tylko na godzinę. Chev dowiaduje się, że jego skradzione serce jest w posiadaniu Johnny'ego Vanga (Art. Hsu) i rusza do akcji, ale ma potężnych przeciwników. Ściga go legendarny szef latynoskiego gangu El Huron (Clifton Collins Jr.) oraz Chińczycy, na czele których stoi sędziwy Poon Dong (David Carradine).

W pierwszej części "Adrenaliny" Chev Chelios musiał przez dwadzieścia cztery godziny walczyć i zabijać, aby utrzymać w organizmie wysoki poziom adrenaliny, bo tylko w ten sposób mógł powstrzymać działanie śmiertelnej trucizny, którą mu wstrzyknięto. Film odniósł sukces, zarabiając blisko 43 miliony dolarów. Idąc za ciosem MARK NEVELDINE i BRIAN TAYLOR postanowili napisać scenariusz sequela, którego początkowo nie zamierzali reżyserować, ale w trakcie pracy tak bardzo się zaangażowali, że postanowili zrealizować film do końca. Mark Neveldine ("Patologia", "Gamer") rozpoczął karierę jako aktor i reżyser sztuk off-broadwayowych, potem jako operator pracował przy produkcjach dokumentalnych, teledyskach i serialach telewizyjnych. Brian Taylor był operatorem przy wielu produkcjach niezależnych i krótkometrażowych, jednym z pionierów realizacji w jakości HD. Wspólnie wymyślili opatentowaną przez siebie technikę filmowania "roller-dolly", która pozwala na poruszanie się kamery z prędkością do 96 km/h.

O ile w "Adrenalinie" z 2006 roku postacie były tworzone całkowicie intuicyjnie, to już w sequelu dialogi zostały napisane specjalnie dla Jasona Stathama ("Transporter 1-3", "Włoska robota", "Angielska robota"). Posłużono się przy tym wieloma kolokwializmami i zwrotami, których aktor używa na co dzień. Po przeczytaniu scenariusza Statham stwierdził, że w tym filmie wszystkie chwyty są dozwolone. "Do pierwszego filmu podszedłem z rezerwą. Myślałem, że wiele scen zostanie później wyciętych" - mówił aktor. "Sequel jest jeszcze bardziej zaskakujący, więcej w nim akcji, bijatyk, absurdu, więcej wszystkiego. Ekscytowało mnie to, jak bardzo szokująca i niedorzeczna jest druga część filmu. To zupełnie inny, wyższy poziom" - dodawał. Aby podnieść poprzeczkę również w warstwie wizualnej, Neveldine i Taylor zastosowali około dwudziestu mobilnych, niezależnych kamer high definition. Neveldine filmował niektóre sceny akcji, poruszając się na rolkach między jadącymi samochodami. Praca z małymi kamerami dotyczyła także efektu 'bullet time', czyli ujęć trwającej akcji z jej jednoczesnym spowolnieniem i ruchem kamery wokół niej.

"Adrenalina 2 - Pod napięciem" rozgrywa się w wielu opuszczonych i zaniedbanych rejonach Los Angeles i stanowi doskonałą scenografię dla szalonych przygód Cheva. Film czerpie garściami z poetyki gier wideo. Twórcy naginają sensacyjną konwencję do granic możliwości, piętrzą absurdalne wydarzenia, nie dbając specjalnie o ich logiczną spójność. Fabularne story to nieustanny pościg głównego bohatera za jego przeciwnikami, to odbywająca się na oczach widza gra komputerowa. Jako odtwórców ról drugoplanowych reżyserzy zaangażowali aktorów znanych z "Adrenaliny", m.in. Amy Smart, Dwighta Yoakama i Efrena Ramireza, ale także Cliftona Collinsa Jra ("Traffic", "Capote", "Star Trek"), Bai Ling ("Shanghai Baby", "Konflikt interesów") oraz Davida Carradine'a ("Kill Bill", "Zemsta mnicha"), dla którego była to jedna z ostatnich ról przed śmiercią w dziwnych okolicznościach w czerwcu 2009 roku. Neveldine i Taylor mają też zwyczaj zapraszać do obsady przyjaciół i celebrytów spoza branży filmowej. Tym razem w epizodycznych rolach wystąpili wokalista grupy Linkin Park Chester Bennigton, Maynard James Keenan z zespołu Tool oraz mistrz walk MMA Keith Jardine. W filmie występuje także była gwiazda Spice Girls Geri Halliwell w roli młodej matki Cheva. Warto także dodać, że autorem muzyki do filmu jest Mike Patton, lider projektów takich jak Mr Bungle, Faith No More, Fantomas, Tomahawk i Peeping Tom.

WASZE OPINIE

Cink

Rowniez POLECAM GORACO

tomek6996

Świetny, nawet lepszy od jedynki.

Bartolomeusz

Zgadzam się z Pio. Jedynka pod tym względem była mistrzostwem świata. Dwójka to
taka gra komputerowa, w dodatku koszmarnie nudna i słaba. Naprawdę szkoda czasu
na ten odpad.
ADRENALINA 2 - POD NAPIĘCIEM
USA, 2009
Płatny zabójca Chev Chelios (Jason Statham) znów ma kłopoty. Tym razem wchodzi w konflikt z bezwzględnymi siepaczami chińskiej mafii.
film akcji
ADRENALINA 2 - POD NAPIĘCIEM
3,4 5 1 89