Paramount Pictures

PREMIERA

2007.09.08

CANAL+ PREMIUM

AEON FLUX

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Świat dalekiej przyszłości. W Bregnie, jedynym ocalałym po epidemii morderczego wirusa mieście, schroniło się około 5 milionów ludzi, którzy przetrwali. Za murami życie toczy się spokojnie, a ludzie czują się bezpieczni. Jednak z każdym rokiem coraz więcej osób znika w niewyjaśnionych okolicznościach.

Rządzące Zgromadzenie Naukowców, na czele którego stoi Trevor Goodchild (Marton Csokas), uspokaja, że kontroluje sytuację. Są jednak tacy, którzy nie dają temu wiary i wkrótce przeciwko dyktatorskim rządom naukowców zawiązuje się spisek. Na czele podziemnego ruchu rebeliantów staje Handler (Frances McDormand). Jedną z jej najlepiej wyszkolonych agentek jest Aeon Flux (Charlize Theron), która jako mała dziewczynka straciła najbliższych i odtąd marzy o zemście. Dziewczyna jest profesjonalną maszyną do zabijania, otrzymuje więc misję zgładzenia lidera Bregny - Trevora Goodchilda. W trakcie wykonywania zadania okazuje się, że Aeon wie niewiele o tym, jak w rzeczywistości zorganizowany jest świat Bregny, a to, co odkrywa podkopuje jej wiarę w sens idei, dla której się poświęca.

Inspiracją dla twórców wersji kinowej "Aeon Flux" stały się krótkometrażowe animacje z serii "Liquid Television", wyświetlanej w MTV. Scena, w której Aeon łapie muchę rzęsami jest zaczerpnięta bezpośrednio z serialu. David Gale, wiceprezes MTV Films, mówi: "Z pewnością magnesem naszego filmu jest sama postać Aeon. Nieczęsto mamy okazję oglądać na ekranie tak inteligentną i silną zarazem postać kobiecą, która nie jest jednocześnie bohaterką papierową". Reżyserka filmu KARYN KUSAMA, znana dzięki znakomitej, nagrodzonej w Cannes i Sundance krótkometrażówce "Zbuntowana" (2000), podkreśla: "Nie wyobrażałam sobie, żeby rolę tę mógł zagrać ktokolwiek inny poza Charlize Theron. Potrzebowaliśmy aktorki, która połączyłaby fizyczny wdzięk i siłę. Siła ta nie miała jednak tkwić w kilogramach mięśni. Nie mieliśmy wątpliwości, że Charlize jest idealną kandydatką".

Blondwłosa i niebieskooka Charlize Theron urodziła się w sercu Czarnego Kontynentu (Benoni w RPA). Artystka zaczynała karierę jako modelka jeszcze w rodzimej Afryce. Do Stanów Zjednoczonych trafiła już jako balerina zespołu Joffrey Ballet, ale postanowiła spróbować w życiu czegoś innego. Przypadek sprawił, że w kolejce w banku poznała Johna Crosby'ego, który pomógł jej zrealizować czek z innego stanu. Przy okazji wręczył jej swoją wizytówkę, z której Theron skorzystała i tak trafiła na plan filmu "Dwa dni z życia doliny" (1996). Rok później zagrała już w "Adwokacie diabła" u boku Ala Pacino i Keanu Reevesa, z którym cztery lata później spotkała się w "Słodkim listopadzie". W 1999 roku stworzyła udany duet z Tobeyem Maguire'em na planie "Wbrew regułom" Lasse Hallströma. Grała też u Woody'ego Allena: najpierw w epizodzie "Celebrity" (1998), a później jako niepokorna piękność, Laura Kensington w "Klątwie skorpiona" (2001). Absolutnym przełomem w karierze aktorki był nakręcony w 2003 roku film Patty Jenkins "Monster", w którym na ekranie Theron partnerowała Christina Ricci. Przejmująca kreacja seryjnej morderczyni, Ailleen Warnos, przyniosła aktorce m.in. Oscara, Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, Złoty Glob i Independent Spirit Award. W "Aeon Flux" Theron po raz pierwszy miała okazję wcielić się w bohaterkę kina akcji. Przygotowując się do roli wykorzystywała swoje umiejętności tancerki baletowej. "Przez 12 lat byłam baleriną i dopiero teraz zdałam sobie sprawę, co pociąga mnie tak bardzo w ruchu scenicznym. Nie jest to jedynie fizyczny aspekt panowania nad ciałem, ale opowiadanie za pomocą ciała pewnej historii. Podobnie rzecz się ma z rolą Aeon. Łączą się w niej różne elementy - ruch, aspekt fizyczny i mowa ciała są równie ważne jak dialogi" - mówiła Theron. Mimo dobrego przygotowania do roli, aktorka odniosła dość poważny uraz kręgów szyjnych podczas kręcenia jednej z kaskaderskich scen. Zdjęcia opóźniły się przez to o około 6 tygodni. W tym czasie Theron miała okazję odwiedzić festiwal sztuki operatorskiej Camerimage w Łodzi, gdzie odebrała nagrodę imienia Krzysztofa Kieślowskiego.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Efektowne to było, bez dwóch zdań. Natomiast cała reszta nie spodobała mi się za bardzo. Serial, który był emitowany na Mtv był znacznie lepszy. Klimatyczny i niezwykle futurystyczny. I w tej produkcji, po raz kolejny się sprawdza to, że trudno z serialu, który trwa 15 min. wycisnąć 90 na potrzeby pełnego metrażu. Nic dziwnego, że w kinach ten film przepadł. Ale można obejrzeć, jak zresztą wszystkie premiery, które emituje Canal+ .

Sowarek

Szczerze mówiąc zawiodłem się na tym filmie.

Zoran

Fakt że efekty specjalne były naprawdę niezłe w tym filmie ale cała reszta to jedna wielka szmira.
AEON FLUX
reżyseria:
USA, 2005
Świat dalekiej przyszłości. W Bregnie, jedynym ocalałym po epidemii morderczego wirusa mieście, schroniło się około 5 milionów ludzi, którzy przetrwali. Za murami życie toczy się spokojnie, a ludzie czują się bezpieczni. Jednak z każdym rokiem coraz więcej osób znika w niewyjaśnionych okolicznościach.
film science fiction
AEON FLUX
4,4 5 1 35