PREMIERA

2003.10.10

CANAL+ PREMIUM

AFERA NASZYJNIKOWA

The Affair of the Necklace

USA, 2001

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ta opowieść wydarzyła się naprawdę, choć nigdy nie trafiła do podręczników historii. Dziś wielu badaczy dziejów Francji uważa, że tzw. afera naszyjnikowa podkopując słabą wiarygodność monarchii, przyczyniła się walnie do jej upadku.

Francja czasów Ludwika XVI. Przed paryskim sądem staje hrabina Jeanne de la Motte de Valois (Swank). Zaledwie 20-paroletnia kobieta oskarżona jest o poważne przestępstwo - kradzież złotego naszyjnika wartego milion złotych ludwików. Dodatkowo obciąża ją fakt wplątania w sprawę kardynała de Rohan (Pryce) i królowej Marii Antoniny (Richardson). Hrabina tłumaczy, że jeśli chciała zdobyć coś wartościowego, to był to tylko odebrany jej rodzinny dom. Ów dom Jeanne straciła jeszcze jako dziecko. Jej ojciec został niesłusznie oskarżony o zdradę i zamordowany, a wszystkie jego dobra - skonfiskowane. Tragedii tej nie przeżyła matka Jeanne i w ten sposób dziewczynka została podwójną sierotą. Gdy dorosła poślubiła przystojnego utracjusza hrabiego Nicolasa de la Motte (Brody) i postanowiła odzyskać rodzinne dobra. Szukając protekcji u królowej hrabina poznaje żigolaka Retaux de Vilette'a, który wprowadza ją w świat dworskich intryg. W tym czasie królewscy jubilerzy bezskutecznie próbują sprzedać Marii Antoninie drogocenny naszyjnik. Jeanne proponuje "pośrednictwo" w transakcji widząc w tym szansę na odzyskanie swoich rodowych dóbr. Pozyskuje poparcie bogatego kardynała de Rohana, który - od lat skłócony z królową - chce odzyskać jej względy. Misterna intryga Jeanne prowadzi jednak w końcu do katastrofy.

Film CHARLESA SHYERA to więcej niż kostiumowy dramat z epoki. Scenarzysta John Sweet jeszcze jako student zetknął się z historią Jeanne de Valois i był zaskoczony jak bardzo jest ona aktualna. Mimo przeszło dwustuletniego dystansu osoby wplątane w skandal bardzo przypominają postaci współczesnych aferzystów znane z prasy czy telewizji. Ale mimo tych aktualnych konotacji "Afera naszyjnikowa" to też portret francuskiego społeczeństwa w przeddzień Wielkiej Rewolucji. Wyrazistym przykładem, ale też ofiarą tych przemian, jest postać głównej bohaterki. W jej rolę przekonująco wcieliła się niedawna zdobywczyni Oscara za "Nie czas na łzy" Hilary Swank, a partnerują jej m.in. Jonathan Pryce ("Carrington"), Christopher Walken ("Łowca jeleni"), Joely Richardson ("101 dalmatyńczyków") oraz tegoroczny laureat Oscara Adrien Brody ("Pianista").

WASZE OPINIE

Qler

Można obejrzeć, a nawet warto. Z ciekawej strony pokazano życie dworu i okolic przedrewolucyjnej Francji. 4 to może nie, ale mocne 3 to dam.

beoncey

swietny, szkoda ze nie moglam obejrzec do konca
AFERA NASZYJNIKOWA
reżyseria:
USA, 2001
Ta opowieść wydarzyła się naprawdę, choć nigdy nie trafiła do podręczników historii. Dziś wielu badaczy dziejów Francji uważa, że tzw. afera naszyjnikowa podkopując słabą wiarygodność monarchii, przyczyniła się walnie do jej upadku.
dramat kostiumowy
AFERA NASZYJNIKOWA