PREMIERA

2010.06.04

CANAL+ PREMIUM

AFONIA I PSZCZOŁY

Polska, 2009

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Marzec, rok 1953, polska prowincja. Afonia (Grażyna Błęcka-Kolska), chociaż ma już dorosłą córkę (Zofia Zoń), jest wciąż atrakcyjną kobietą. Mieszka z mężem (Mariusz Saniternik) w budynku, będącym kiedyś dworcem kolejowym. Małżonek, Żyd z pochodzenia, był kiedyś sławnym zapaśnikiem. Teraz sparaliżowany po wypadku, jest niezdolny do samodzielnego poruszania się i komunikacji z ludźmi.

Afonia troskliwie opiekuje się mężem. Pogodziła się z losem i nie oczekuje od życia zbyt wiele. Radości dostarczają jej dwie pasje: pszczoły i filmowanie. Codziennie przemierza okolicę i starą kamerą rejestruje wszystko, co wydaje się jej interesujące. Potrafi dostrzec piękno tam, gdzie inni go nie widzą. Pewnego dnia poznaje przystojnego Rosjanina (Andriej Biełanow), który podobnie jak jej mąż jest zapaśnikiem. Mężczyzna, z którym zaczyna ją łączyć coraz bliższa znajomość, budzi w niej tłumione od lat namiętności. Zakochuje się w tajemniczym przybyszu szaloną miłością. Romans burzy jej poukładany świat i stawia przed nieoczekiwanymi wyborami.

"Afonia i pszczoły" to kolejny autorski projekt w dorobku JANA JAKUBA KOLSKIEGO (reżyser, scenarzysta, operator kamery). Debiutował "Pogrzebem kartofla" w 1989 roku i od tamtej pory konsekwentnie realizuje kino autorskie nazywane niekiedy "Jańciolandem". Kolskiego interesuje przede wszystkim człowiek, a istotą jego obrazów są uczucia i namiętności. W jego balladach czas płynie leniwie, a zdarzenia magiczne mieszają się z realnymi. Wśród nich szczególną sympatią publiczności i uznaniem krytyków cieszyły się koprodukowane przez CANAL+ "Historia kina w Popielawach", "Daleko od okna, "Pornografia", "Szabla od komendanta" i "Jasminum", które zdobyły łącznię ponad sto wyróżnień na festiwalach filmowych w Polsce i na świecie. Warto dodać, że filmy Kolskiego, który od 2000 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, były pokazywane m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji, Trieście, Genewie, Cottbus, Bratysławie i Tokio.

"Afonia i pszczoły" jest jednym z najsmutniejszych obrazów Kolskiego. Bohaterowie są uwikłani w trójkąt małżeński, a motorem ich działania są silne namiętności: miłość, zazdrość, pożądanie, nienawiść, rozpacz, chęć zemsty, poczucie winy. Miłość, która najpierw wyzwala Afonię, potem ją zniewala. W tę postać wcieliła się Grażyna Błęcka-Kolska ("Kogel-mogel", "Jańcio Wodnik", "Szabla od komendanta"), która zagrała dotychczas w ponad 30 filmach fabularnych i w wielu przedstawieniach telewizyjnych. Otrzymała m.in. gdyńskie Złote Lwy za rolę w filmie "Cudowne Miejsce" oraz Złotą Podkowę w Cieszynie za "Jasminum". Rafała Hendlisza, sparaliżowanego męża Afonii, zagrał Mariusz Saniternik ("Szwadron", "Pan Tadeusz", "Stacja"), aktor charakterystyczny, w kinie najczęściej obsadzany w rolach drugoplanowych, jeden z ulubionych aktorów Jana Jakuba Kolskiego. Andriej Biełanow, filmowy Ruski, ma na koncie około 30 ról filmowych, ale występuje także jako prezenter telewizyjny. Jest mistrzem judo międzynarodowej klasy, co jest o tyle istotne, że "Afonia i pszczoły" to poza kameralnym melodramatem niezwykle efektowny pokaz zapaśniczych pojedynków, rzadko spotykany w polskim kinie. Choreografię walk przygotował koordynator kaskaderów Maciej Maciejewski. Każde z pokazanych na ekranie starć różni się stylem, będąc ważnym elementem fabuły, który uzupełnia charakterystykę postaci. W filmie występują prawdziwi zapaśnicy, w tym legenda tego sportu, brązowy medalista na olimpiadzie w Moskwie i wielokrotny mistrz Polski Adam Sandurski.

WASZE OPINIE

jacek3030

Bardzo chciałem obejrzeć ten film ale nie dałem rady i przespałem. Dziwne że dobre filmy Canal+ nadaje w środku nocy a zwykłą chałturę amerykańską wieczorem. Może by tak chociaż w weekend rano. Ogólnie jestem ofertą filmowa "kanału plus" rozczarowany. Liczyłem na Allena, Jarmuscha, Kolskiego a mam to samo co w innych komercyjnych telewizjach.

kobieta niepowazna

duzo w tym filmie artyzmu wizualnego: piekne kolory, sceny, klimat, bohaterowie, postacie nieomal historyczne no i pszczoly , ktore to wszytsko jezscze bardziej zakrecaja. sama tresc filmu bardzo ciekawa, moze czasami braklo napiecia, ale i tak warto bylo poptarzec i podelektowac sie innymi zaletami tego dziela

PIOOLE

Nawet ten film mi się podobał, może brak tutaj wartkiej akcji i smiesznych dialogów ale film wart uwgi.
AFONIA I PSZCZOŁY
reżyseria:
Polska, 2009
Marzec, rok 1953, polska prowincja. Afonia (Grażyna Błęcka-Kolska), chociaż ma już dorosłą córkę (Zofia Zoń), jest wciąż atrakcyjną kobietą. Mieszka z mężem (Mariusz Saniternik) w budynku, będącym kiedyś dworcem kolejowym. Małżonek, Żyd z pochodzenia, był kiedyś sławnym zapaśnikiem. Teraz sparaliżowany po wypadku, jest niezdolny do samodzielnego poruszania się i komunikacji z ludźmi.
film obyczajowy
AFONIA I PSZCZOŁY
5,0 5 1 5