PREMIERA

2008.10.22

CANAL+ PREMIUM

Afro Samurai

Japonia/USA, 2007

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: serial anime

czas trwania: 5 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Historia zaślepionego żądzą zemsty czarnoskórego samuraja.

Afro Samuraj (głos Samuel L. Jackson) był w dzieciństwie świadkiem śmierci ojca, mistrza miecza od lat dzierżącego tytuł Numeru Jeden. Życie i tytuł odebrał mu Justice (Ron Perlman), zimny, wyrachowany morderca, który nigdy nie daje ponieść się emocjom. W walce posługuje się pistoletami, które nosi u boku, ale potrafi posługiwać się nimi jak mieczami. Teraz, gdy staje się pierwszym wojownikiem na świecie, nie czuje już respektu przed innymi, porównując siebie do boga. Chłopiec poprzysięga zemstę i od tej chwili staje się to jego jedynym w życiu celem. Przez lata trenuje i toczy kolejne walki, by zdobyć upragniony tytuł Numeru Dwa, który pozwala mu wyzwać na pojedynek zabójcę ojca. Wyrusza z misją na szczyt góry Shumi, spotykając po drodze armię wrogów. Jest tak zaślepiony żądzą zemsty, że nie liczy się z postronnymi ofiarami swojej vendetty, nawet jeśli są nimi nieliczni w jego życiu przyjaciele.

Zrealizowany przez japońskie studio Gonzo miniserial anime "Afro Samuraj" jest adaptacją mangi dojinshi autorstwa Takashi Okazakiego. Twórcy skupili się na pojedynkach i akcji, czyniąc z tej króciutkiej serii naprawdę krwawe kino, które warto obejrzeć nie tyle ze względu na fabułę, co na wykonanie. Wytwórnia znana miłośnikom gatunku z takich produkcji, jak "Hellsing" czy "Siedmiu samurajów", w przeszłości zbierała wiele słów krytyki właśnie w związku z nie najlepszym wykonaniem animacji komputerowych. Tym razem jednak, przy rekordowym dla Gonzo budżecie miliona dolarów na odcinek, grafika i animacje są świetne, stając się największym atutem serii. Widać to szczególnie podczas licznych pojedynków, które są dynamiczne, ciekawe i bardzo krwawe. Twórcom udało się stworzyć sugestywną rzeczywistość, którą trudno osadzić w konkretnych realiach. Z jednej strony jest to opowieść o samurajach, pełna elementów przywodzących na myśl czasy ich świetności, z drugiej Afro Samuraj walczy z robotem, bohaterowie posługują się komórkami i innymi futurystycznymi gadżetami. Fanom anime podobała się również muzyka autorstwa amerykańskiego rapera i producenta hip-hopowego RZA.

Animacja doczekała się pełnometrażowej wersji zatytułowanej "Afro Samurai: Resurrection". Podobnie jak w serialu, w dubbingu wystąpi Samuel L. Jackson, Ron Perlman i Kelly Hu. Będzie też można usłyszeć Lucy Liu i Marka Hamilla. Liu użyczy głosu pięknej i niebezpiecznej Sio, która chce zniszczyć Afro Samuraja, a Hamill będzie jej służącym. Premiera filmu zapowiedziana jest na styczeń 2009 roku.

WASZE OPINIE

Afron

Widziałem wszystkie 5 odcinkówi stwierdzam, że jęczycie. Champloo nie Champloo, inny z kolei, że to pierdoły Afro Samuraiskie... innych odrzuca... dajcie se dychu. Nie każdy lubi anime, nie każdy lubi takie krwawe anime i nie każdy ma padać z zachwytu z tegoż Anime. Ja padłem, bo nie dość, że mnie w niejednym momencie nieźle ubawiły texty towarzysza Afro, to i sieczka prezentuje się z kapitalnie wraz z muzyką. Klimat na lighcie i byle do przodu. Więc zamiast jęczeć i zniechęcać innych drodzy eksperci maruderzy, pyknijcie coś pozytywnego na temat filmu który wam się podobał (jest w ogóle taki?) , bo wydaje mi się, że przez większość z was przemiawiają niespełnione ambicje zostania krytykiem filmowym. Jeśli to prawda, to róbcie to ze stylem, bo póki co do stylu sieczki Afro wam wieeeele brakuje... Na zakończenie dodam, że nadchodzący środowy odcinek NR 4 jak dla mnie jest NAJLEPSZY. Niech AFRO będzie z wami. SLAAAAAASH.........

yeap

C+ dajcie Samurai Champloo, nie ma porownania z Afro.

villemo

[quote BeruZadra napisała 02.10.2008 13:47]

"Afro Samurai" nie jest serią przeznaczoną dla każdego widza. Bywa dość ponury i ciężki w odbiorze. Mimo to uważam, że serię warto poznać. Choćby dlatego, by przekonać się jak bardzo różne mogą być anime,
[/quote]
Obejrzałam część odcinka... za mało, by wiele powiedzieć. W kazdym razie do tego, co napisałaś, chciałam dodać, że np. mnie odstraszył sposob prowadzenia fabuły. Nie jej zawartosc, nie mroczność. Szkoda, bo miałam pozytywne nastawienie ze względu na temat.
Niestety odrzuciło :(

W każdym razie zdążyłam zauważyć, że jest to interesująca propozycja. po prostu nie stworzona dla mnie.
Afro Samurai
reżyseria:
Japonia/USA, 2007
Historia zaślepionego żądzą zemsty czarnoskórego samuraja.
serial anime
Afro Samurai
4,4 5 1 470