PREMIERA

2012.07.15

CANAL+ PREMIUM

Agnozja

Agnosia

Hiszpania/Niemcy, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: thriller/dramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Joana (Carla Gordillo) jest córką Artura Pratsa (Sergi Mateu), zamożnego przedsiębiorcy i wynalazcy. Podczas prezentacji soczewki, która ma szansę zrewolucjonizować przemysł zbrojeniowy, dziewczynka mdleje na oczach zebranych, uszkadzając cenny prototyp.

Od czasu nieszczęśliwego wypadku Joana choruje na agnozję - rzadkie schorzenie neurologiczne, które całkowicie zaburza jej percepcję. Zamiast twarzy widzi zniekształcone plamy, nie odróżnia głosów, ani nawet smaków. Po latach, jako dorosła już kobieta (Bárbara Goenaga), czuje się bezpieczna, mając u boku kochającego ojca i będącego jego zaufanym współpracownikiem, narzeczonego Carlesa (Eduardo Noriega). Po śmierci rodzica Joana staje się jedyną osobą znającą tajemnicę produkcji soczewki, której wytwarzania Artur Prats zaniechał po wypadku córki. Jego była partnerka biznesowa, Lucille Prevert (Martina Gedeck), nigdy nie pogodziła się z tym faktem. Wykorzystując nadarzającą się okazję obmyśla plan, który ma skłonić Joanę do wyjawienia sekretu. Główną rolę w intrydze, wbrew swojej woli, ma odegrać zakochany w Joanie były służący rodziny, Vicent (Félix Gómez).

Reżyserem "Agnozji", a także autorem muzyki do filmu jest EUGENIO MIRA, którego debiutancki "The Birthday" należy do ulubionych filmów Guillermo del Toro. Twórca "Labiryntu fauna" zaraził entuzjazmem do surrealistyczno-apokaliptycznej "Agnozji" producentów swoich filmów, a ci zaoferowali Mirze współpracę. Scenariuszem zajął się pracujący wcześniej nad "Kręgosłupem diabła" Antonio Trashorras. Stworzył wymykającą się gatunkowym klasyfikacjom historię, o której del Toro mówił: - Przeczytałem w życiu kilka scenariuszy, ale żaden nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak Agnozja. Tekst ma idealnie wyważone elementy dramatu, przygody, romansu, a przede wszystkim tajemnicę. Pod jego wrażeniem był także jeden z najbardziej popularnych aktorów Półwyspu Iberyjskiego Eduardo Noriega. Dwukrotnie nominowany do hiszpańskiej nagrody Goya ("Otwórcz oczy", "Wilk"), występujący także za Oceanem ("8 części prawdy") Noriega zagrał nieświadomego rozgrywającej się za jego plecami intrygi narzeczonego Joany. Na planie towarzyszyli mu: wcielająca się w cierpiącą na tytułową przypadłość córkę przedsiębiorcy, baskijska aktorka Bárbara Goenaga ("Za kulisami", "Kawałek czekolady") i w zakochanego w niej spiskowca Félix Gómez ("Letni deszcz", "3:19"). W wyrazistej kreacji napędzającej całą manipulację producentki broni pojawia się Martina Gedeck, aktorka nazywana niemiecką Meryl Streep, znana z głównej roli w komedii romantycznej "Tylko Marta" i z oscarowego "Życia na podsłuchu".

Recenzentka popularnego portalu "Eye For Film" Jennie Kermode pisała o filmie: - "Agnozja" ma w sobie majestatyczność i od pierwszej sceny olśniewa stroną wizualną. Jest w tym taka poezja i piękno oraz idealna harmonia, że widz daje się porwać opowiadanej historii. W podobnym tonie wypowiadała się Magda Kazikiewicz z "Rzeczpospolitej": - "Agnozja" ma zachwycającą warstwę wizualną - bogata w detale scenografia przenosi nas w zachwycające wnętrza, kostiumy i zdjęcia tworzą niezwykły, mroczny, podobny do wiktoriańskiego nastrój. I choć reżyser zbyt mocno skupił się na wątku melodramatycznym, to film dobrze się ogląda. Także dzięki aktorstwu Barbary Goenagi - Joany, i Martiny Gedeck jako Lucille oraz obu odtwórcom męskich ról.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE

WASZE OPINIE

pedro

Ciekawy i inteligenty dramat z elementami thrillera. Dobry scenariusz i specyficzna atmosfera grozy przyciągają widza. Jeśli dodamy do tego świetne dekoracje, ciemną kolorystykę wnętrz i dobrą muzykę mama y dobry film.
"Agnozję" polecam wszystkim, który lubią dobry dramat/melodramat i ciekawy thriller. Każdy znajdzie w tym filmie coś dla siebie. Polecam.

Blue-Grey

Ciekawy i oryginalny pomysł na melodramat. Jednak chyba największym atutem filmu Eugenio Miry jest wysmakowana wizualnie i dopracowana scenograficznie mieszczańsko-burzuazyjna Hiszpania przełomu wieków - dziewiętnastego i dwudziestego. Można się rozsmakować w ciepłych - mimo mrocznego nastroju - barwach oraz w niepokojącej grze świateł i cieni.

Nie jestem lekarzem, a tym bardziej specjalistą od agnozji, więc pewnie dlatego nie potrafię uwierzyć w takie a nie inne zachowanie filmowej Joany i co za tym idzie - nie potrafię uwierzyć w prawdopodobieństwo powodzenia wrednej intrygi wykorzystującej kalectwo głównej bohaterki. Ten wątek fabuły traktuję jako intrygujący acz naciągany wymysł. Jednak nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś znający się na rzeczy miał inne zdanie.

Za to jak najbardziej mogę uwierzyć, że ludzka chciwość nie zna granic i że branża zbrojeniowa dla zdobycia skutecznego wynalazku może posunąć się do wszystkiego. Los podle wykorzystanej Joany jest tu zawsze aktualną przypowieścią.
Agnozja
reżyseria:
Hiszpania/Niemcy, 2010
Joana (Carla Gordillo) jest córką Artura Pratsa (Sergi Mateu), zamożnego przedsiębiorcy i wynalazcy. Podczas prezentacji soczewki, która ma szansę zrewolucjonizować przemysł zbrojeniowy, dziewczynka mdleje na oczach zebranych, uszkadzając cenny prototyp.
thriller/dramat
Agnozja
4,0 5 1 5