PREMIERA

2011.11.14

CANAL+ PREMIUM

Agnus Dei

Meksyk/Francja, 2010

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 50 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jesús Romero Colín od dziecka pragnął poświęcić się służbie Bogu. Jako 11-latek został ministrantem. Służył proboszczowi Carlosowia Lópezowia Valdesowi, który przez lata molestował go seksualnie.

Teraz Jesús pragnie wymierzenia sprawiedliwości, ale meksykańskie społeczeństwo pozostaje niemal niewzruszone na krzywdę Jesúsa i wielu innych ofiar podobnych nadużyć.

Meksyk należy do najbardziej katolickich krajów świata. Jednak i tu zaczęto w ostatnich latach mówić głośno o skandalach seksualnych w Kościele. Wysocy hierarchowie wydają się jednak nie zauważać problemu, a policja i wymiar sprawiedliwości nie mają środków, by efektywnie pomagać ofiarom seksualnych przestępstw.

Reżyserka ALEJANDRA SÁNCHEZ zainteresowała się tematem po spotkaniu z Jesúsem Romero Colínem. "Spytałam: Może zrealizujemy dokument, w którym opowiesz swoją historię?" - wspomina. "Jesús przystał na tę propozycję, chcąc rzucić nieco światła na seksualne nadużycia, które Kościół wciąż stara się zatajać przed światem". Przypadek Jesúsa nie jest odosobniony. Przez długi czas chłopak - nękany poczuciem winy i wstydu - nie potrafił powiedzieć nikomu o czynach, jakich dopuszczał się na nim proboszcz López Valdes. A kiedy już się zdecydował, Kościół odmówił wyciągnięcia wobec winnego jakichkolwiek konsekwencji. Prześladowca Jesúsa wciąż odprawia msze.

Realizując "Agnus Dei" Alejandra Sánchez postanowiła dotrzeć wprost do prawdopodobnego źródła problemu - poruszyć kwestię doświadczeń seksualnych przyszłych duchownych. "Moją uwagę przykuły podwójne standardy moralne, które Kościół stosuje do zagadnień seksualności" - mówi reżyserka. "Z jednej strony seks jest nadal traktowany jak temat tabu, z drugiej zaś erotyczne doświadczenia w seminariach nie różnią się bardzo od tego, co dzieje się "na zewnątrz". Są więc heteroseksualni księża żyjący z kobietami, homoseksualni księża z męskimi kochankami, i są pedofile". W filmie padają więc pytania o represję seksualną, jakiej poddawani są seminarzyści, dla których każde doświadczenie cielesności jest uznawane za ciężki grzech przeciw Bogu.

Porażający autentyzm "Agnus Dei" widać zwłaszcza w kilku scenach, m.in. w nagrywanej ukrytą kamerą konfrontacji Jesúsa z jego prześladowcą oraz momencie przekazania Sánchez pornograficznych zdjęć z kolekcji proboszcza, wśród których znajdywały się fotografie wykonywane przez samego księdza.


SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Agnus Dei
reżyseria:
Meksyk/Francja, 2010
Jesús Romero Colín od dziecka pragnął poświęcić się służbie Bogu. Jako 11-latek został ministrantem. Służył proboszczowi Carlosowia Lópezowia Valdesowi, który przez lata molestował go seksualnie.
dokument socjologiczny
Agnus Dei