PREMIERA

2011.03.27

CANAL+ PREMIUM

Agora

Hiszpania, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Rządzący poganie zaczynają obawiać się szybko rosnącej liczby wyznawców Jezusa Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na agorze, głównym placu miasta.

Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują i niszczą wspaniałą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają z rujnowanego budynku ze wszystkim, co tylko mogą udźwignąć. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, skrycie w niej zakochanemu niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella), który pomimo uczuć, które żywi do Hepatii, decyduje się przyłączyć do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest, a wśród nich najlepszy uczeń Hypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się z momentem objęcia władzy przez bezwzględnego przywódcę chrześcijańskiego, Cyryla (Sami Samir).

"Agora" to najnowszy obraz wszechstronnego hiszpańskiego filmowca ALEJANDRO AMENÁBARA. Reżyser, scenarzysta, aktor, kompozytor i producent cieszy się uznaniem widzów i krytyki na całym świecie. Rozgłos przyniósł mu oryginalny film grozy "Inni" oraz traktujący o eutanazji, nagrodzony Oscarem dramat "W stronę morza". Po tym niezwykle osobistym przedsięwzięciu Amenábar postanowił, że kolejny film będzie opowiadał o czymś zupełnie innym. "Aleksandria symbolizuje cywilizację z wolna rozsadzaną przez różnorakie frakcje i dążenia, zwłaszcza religijne. Dla wielu badaczy czasy, w których żyła i działała Hypatia, oznaczały koniec świata starożytnego i początek średniowiecza. Od początku moja koncepcja zakładała, że publiczność ma się czuć tak, jakby oglądała reportaż CNN. Kluczowa była szybkość narracji, odmienna niż w większości widowisk kostiumowych" - mówił o "Agorze" Amenábar. Po niemal trzech latach studiowania literatury dotyczącej tamtego okresu i dokładnej selekcji główną bohaterką filmu Amenábar uczynił Hypatię z Aleksandrii. To postać historyczna, ale naukowcy nie są zgodni co do wszystkich szczegółów z jej życia. Jest jednak pewne, że Hepatia była osobowością swoich czasów, kobietą świetnie wykształconą, oddaną nauce i badaniom. Niektórzy uważają, że oprócz publicznego wykładnia neoplatońskich teorii, matematyki i astronomii, współpracowała ze swym ojcem przy redakcji pism Ptolemeusza i Euklidesa. Przypisuje jej się także wynalezienie astrolabium (poprzednik sekstantu, służący do określania szerokości geograficznej i pomiaru czasu) oraz areometru (przyrząd do mierzenia gęstości gazów).

Hepatię zagrała brytyjska aktorka, laureatka Oscara za kreację w "Wiernym ogrodniku", Rachel Weisz. Aktorka odnosiła wiele sukcesów na deskach angielskich teatrów, a zanim zaczęła grać, od 14 roku życia, pracowała jako modelka. W życiu prywatnym była związana z reżyserem Samem Mendesem, a potem z Darrenem Aronofskym, z którym ma syna. Na planie "Agory" partnerował jej jako Dawus Max Minghella, syn Anthony'ego Minghelli, słynnego reżysera i laureata Oscara za "Angielskiego pacjenta". W roli Orestesa wystąpił Oscar Isaac ("Narodzenie", "Robin Hood").

WASZE OPINIE

mistrzCK

Z tego filmu dowiedziałem się, że Kopernik jednak była kobietą.

art1970

Bardzo dobry obraz. Dziw bierze, że to film hiszpański. Wszystko już zostało przez Was wcześniej napisane, więc dodam tylko pytanie retoryczne. Dlaczego ten film nie został nominowany do Oscarów? W kategorii, gdzie faworytem był meksykański "Biutifull"?

tufta

Jamal,pewnie że chce.Bardzo mnie interesuje Twoje spojrzenie na te sprawy.Jeśli się zgodzisz to proponuje Hyde Park gdyż tam w temacie 'CHCE WIERZYĆ" już prowadze takie rozmowy.Swoją opinię na ten temat wyraził już Blue-Grey i Howard.Może jeszcze ktoś się wtrąci do rozmowy gdy odkurzysz temat.
Jestem bardzo ciekaw jak Ty widzisz"sprawy ostateczne"
Agora
reżyseria:
Hiszpania, 2009
Aleksandria, 391 rok naszej ery. Rządzący poganie zaczynają obawiać się szybko rosnącej liczby wyznawców Jezusa Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na agorze, głównym placu miasta.
dramat historyczny
Agora
4,2 5 1 10