PREMIERA

2003.03.09

CANAL+ PREMIUM

AI - SZTUCZNA INTELIGENCJA

Artificial Intelligence: AI

USA, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 139 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wzruszająca historia dziecka-robota Davida (Haley Joel Osment), który został zaprogramowany, by odczuwać miłość.

Gdy "przychodzi na świat", jego "matka" Monica szepcze do ucha swego dziecka-robota siedem słów kodu: Zyrros, Sokrates, Partykuła, Decybel, Huragan, Delfin, Tulipan. Wtedy w oczach Davida pojawia się obraz duszy i aktywuje się w nowy program komputerowy. W jego obwodach zaczyna pulsować miłość do matki. Być może będzie taki jak inni ludzie, o ile wcześniej wyląduje na komputerowym złomowisku. Nagle w tym poprawnie działającym systemie pojawia się błąd: człowiek. Kiedy Martin, rodzony syn Moniki, budzi się ze śpiączki, dokłada wszelkich starań, aby wyeliminować Davida, w którym widzi rywala. Uwięziony w pułapce miłości David ma odtąd tylko jeden cel: być chłopcem z krwi i kości i odzyskać uczucie Moniki. Żeby to osiągnąć musi jednak znaleźć błękitną wróżkę, która niegdyś uczyniła z Pinokia prawdziwego chłopca. W misji towarzyszą mu dwaj przyjaciele: seksowny robot Gigolo Joe (Jude Law) i mądry mechaniczny miś.

Steven Spielberg mimo całego szacunku dla Kubricka odcisnął na filmie swoje piętno. Pod koniec wędrówki w poszukiwaniu miłości David otrzymuje szansę, jakiej nigdy nie miał HAL 9000 -komputer z "Odysei kosmicznej 2001": wychodzi poza program.

Pomysł "Sztucznej inteligencji" pochodzi od wielkiego mistyka kina Stanley'a Kubricka. Narodził się jeszcze w latach 80. Kubrick zaniteresował tym projektem Stevena Spielberga, pracując nad nim wspólnie aż do śmierci Kubricka w 1999 roku. Spielberg dostał scenariusz niejako w spadku i, jak mówi, musiał wykonać wolę swego przyjaciela.

WASZE OPINIE

marbi

Moglibyście puścić ten filmik szkodza że na innych stacjach miżna go oglądać pocięty reklamami :(

Saturnus

Nie wiem jak opisać ten film...jest strasznie intrygujący, wzruszający, ciekawy.. bardzo mi się podoba, ale nie mogę go oglądać zbyt często, jest troszkę za trudny, za dużo daje do myślenia... Pozdrawiam.
P.S.Najlepszy bohater - Miś:)

Dariusz

puście ten film o 18 na premium potem żółty a poten na niebieskim bo ta godznina mi nie odpowiada. Chciałbym go objżeć trzy razy pod żad bo podobno fajny Proszę was o to
AI - SZTUCZNA INTELIGENCJA
reżyseria:
USA, 2001
Wzruszająca historia dziecka-robota Davida (Haley Joel Osment), który został zaprogramowany, by odczuwać miłość.
film science fiction
AI - SZTUCZNA INTELIGENCJA
4,7 5 1 64