PREMIERA

2011.02.01

CANAL+ PREMIUM

Aktorki

Actrices

Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Utalentowana i doświadczona aktorka Marcelline (Valeria Bruni Tedeschi), pomimo bogatego dorobku, wciąż wątpi w swe siły.

Właśnie przygotowuje się do roli Natalii Pietrowny z "Miesiąca na wsi" Turgieniewa. Postać, w którą ma się wcielić jest podobna do niej - sfrustrowana i znerwicowana. To podobieństwo ułatwia Marcelline oddać się bez reszty roli i popaść w obsesję na punkcie swej bohaterki. Po próbach bezskutecznie stara się zrelaksować i otrząsnąć. Przybija ją czterdziestka na karku oraz niespełnione, coraz trudniejsze do zrealizowania pragnienia o posiadaniu dzieci i odpowiedniego partnera. Marcelline nie potrafi podążać za marzeniami, a dyskusje z wizerunkiem Matki Boskiej i zmarłym ojcem nie pomagają jej w odnalezieniu szczęścia. Zmiany nadchodzą, gdy reżyser spektaklu (Mathieu Amalric) przedstawia aktorce swoją asystentkę, Nathalie (Noémie Lvovsky).

Reżyserką, współautorką scenariusza i odtwórczynią głównej roli "Aktorek" jest VALERIA BRUNI TEDESCHI, artystka pochodząca ze słynnej, bogatej włoskiej rodziny przemysłowca Alberta Bruni Tedeschi i pianistki Marisy Borini. Valeria jest również starszą siostrą modelki, piosenkarki, a dziś pierwszej damy Francji Carli Bruni. W aktorskim dorobku Valerii Bruni Tedeschi znajdują się takie pozycje, jak "Monachium" Stevena Spielberga czy "5x2" i "Czas, który pozostał" Françoisa Ozona. "Aktorki" to drugi obraz przez nią wyreżyserowany. Karierę na tym polu rozpoczęła tragikomedią "Il est plus facile pour un chameau...", za którą otrzymała nominację do Cezara. W pracy za kamerą wzoruje się na mistrzach kina włoskiego - Fellinim i Viscontim, a także na Woodym Allenie. Bazuje na autoironii i sarkastycznym widzeniu otoczenia, a znakiem szczególnym jej twórczości jest umiłowanie teatralności. Scenariusz do "Aktorek", napisany przez Valerię wraz z inną szanowaną aktorką i reżyserką Noémie Lvovsky, był inspirowany epizodem z biografii Bruni Tedeschi, kiedy po kilku próbach "Miesiąca na wsi" dyrektor teatru ją zwolnił. Film miał być wynagrodzeniem sobie tej porażki, próbą pogodzenia się ze sztuką Turgieniewa oraz spojrzenia na własne życie z dystansu. Przyniósł artystce specjalną nagrodę jury w sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes.

WASZE OPINIE

ajwi

Nie uraziłeś. Fakt, film bardzo 'hormonalnie' kobiecy. Subiektywny i pewnie nie do końca zrozumiały dla mężczyzn. Po obejrzeniu mam ochotę wybrać sie do teatru;-)[:-)]

Blue-Grey

Zdecydowanie bardziej wolałbym oglądać w teatrze jakąkolwiek sztukę Turgieniewa niż tę babską filmową paplaninę. Jeśli uraziłem jakąś panią, która w takich filmach gustuje, to z góry przepraszam.
Aktorki
Francja, 2007
Utalentowana i doświadczona aktorka Marcelline (Valeria Bruni Tedeschi), pomimo bogatego dorobku, wciąż wątpi w swe siły.
komediodramat
Aktorki
4,0 5 1 2