• Cannes

PREMIERA

2007.02.13

CANAL+ PREMIUM

AKTORZY PROWINCJONALNI

Polska, 1978

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jedno ze sztandarowych dzieł kina moralnego niepokoju. Film, który zwrócił uwagę międzynarodowej krytyki na nowy obiecujący talent z Polski - Agnieszkę Holland.

Akcja toczy się w środowisku teatralnym. Do prowincjonalnego zespołu przybywa reżyser z Warszawy. W jego inscenizacji "Wyzwolenia" Wyspiańskiego rolę Konrada ma zagrać najzdolniejszy aktor teatru, Krzysztof (Tadeusz Huk). Młody artysta szybko orientuje się, że reżyser ze stolicy nie ma pomysłu na sztukę i traktuje pracę na prowincji jak zwykłą chałturę. Kolejne ambitne propozycje Krzysztofa są odrzucane, a zarozumiały warszawiak pokrywa brak koncepcji pseudo-awangardowymi sztuczkami. Krzysztof próbuje się buntować, ale nikt go nie wspiera - konformistycznie nastawiony zespół woli się nie narażać. Sytuacja aktora staje się tym trudniejsza, że rozpada się jego małżeństwo, a zmiany w teatrze, ze względu na lenistwo i tchórzostwo kolegów, wydają się niemożliwe.

Podobnie jak inne obrazy zaliczane do nurtu kina moralnego niepokoju, "Aktorzy prowincjonalni" to opowieść skupiona na etycznych dylematach jednostki starającej się na przekór ogólnemu konformizmowi żyć uczciwie, zachować przyzwoitość i niezależność. Te realistyczne i precyzyjnie skonstruowane psychologicznie filmy nie tylko w drapieżny sposób pokazywały realia schyłku epoki gierkowskiej, lecz także doskonale oddawały ówczesne nastroje - zmęczenie demoralizacją i marazmem dojrzałego PRL, desperacką potrzebę zmiany, która zapowiadała wybuch Solidarności w 1980. Dla wykształconej w praskiej FAMU AGNIESZKI HOLLAND był to film przełomowy. Reżyserka zaczynała karierę jako asystentka Zanussiego i Wajdy, przez wiele lat miała jednak, z powodów politycznych, kłopoty z nakręceniem debiutu. "Aktorzy prowincjonalni", trzeci film fabularny Holland, został dostrzeżony za granicą. Film otrzymał nagrodę FIPRESCI w Cannes. Dwa lata później jej następna produkcja, "Gorączka", zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie.

Nagrody filmowe

Nagroda konkursowa - Agnieszka Holland, film AKTORZY PROWINCJONALNI

WASZE OPINIE

Hydraulik

Cięzki,dołujacy film Agnieszki Holland.Przedstawia jak ciezkie zycie maja aktorzy teatru.Polecam.
AKTORZY PROWINCJONALNI
reżyseria:
Polska, 1978
Jedno ze sztandarowych dzieł kina moralnego niepokoju. Film, który zwrócił uwagę międzynarodowej krytyki na nowy obiecujący talent z Polski - Agnieszkę Holland.
film obyczajowy
AKTORZY PROWINCJONALNI
4,5 5 1 63