PREMIERA

2010.07.18

CANAL+ PREMIUM

AKTUALNOŚCI FILMOWE EXTRA: ERA NOWE HORYZONTY 2010

gatunek: magazyn filmowy

Ocena filmu

0.00

Opis

Wydanie specjalne AKTUALNOŚCI FILMOWYCH, poświęcone 10.EDYCJI FESTIWALU ERA NOWE HORYZONTY.

10. EDYCJA ERY NOWE HORYZONTY jest dla AKTUALNOŚCI FILMOWYCH szczególna. ERA NOWE HORYZONTY jest bowiem czymś więcej niż festiwalem -jest takim myśleniem o kinie, z jakim się całkowicie identyfikujemy; jest projektem, który chcemy popierać w sposób szczególny i zaangażowany.

AKTUALNOŚCI FILMOWE starają się propagować kino, które nie boi się badać swoich granic i myślowych przyzwyczajeń swoich widzów; kina, które odbiorcy przeznacza rolę nie mniej ważną niż twórcy; kina, które jest świadome samego siebie i zdolne do ujęcia rzeczywistości w interpretację; kina, które potrafi uchwycić fascynujące podskórne przemiany współczesnego świata. I potrafi ten świat zmieniać.

Kiedy kilka lat temu jako pierwsi zdecydowaliśmy się zapraszać do AKTUALNOŚCI FILMOWYCH nie tylko filmowców, krytyków filmowych i filmoznawców, trochę się obawialiśmy tego, co wyjdzie z przekroczenia granic formuły telewizyjnego magazynu filmowego. Dziś nie wyobrażamy sobie naszego programu bez spojrzenia na kino badaczy innych obszarów kultury, socjologów i historyków, znawców psychoanalizy i filozofów, dziennikarzy i twórców działających poza granicami kinematografii. W tak poszerzonym ujęciu kino odzyskuje swój pierwotny status sztuki o szczególnym społecznym znaczeniu; sztuki, która jako pierwsza, obok fotografii, obdarzyła anonimową jednostkę widzialnością - jak to ujmuje Jacques Ranciere.

Miniony sezon był dla AKTUALNOŚCI FILMOWYCH bardzo udany. Podjęliśmy między innymi tematy: współczesna Rosja widziana oczami rosyjskich filmowców, kino queer, buntownik w kinie amerykańskim, Bollywood jako miejsce fantazmatyczne, Witkacy a kino, kino jako terapia, polski stan wojenny w polskim kinie po latach. Były też wydarzenia specjalne: zebraliśmy pochwały od widzów Canal+ za towarzyszące ceremonii wręczania Oscarów studio, w którym naszymi komentatorami były gwiazdy młodej krytyki - Kuba Mikurda i Michał Oleszczyk; razem z Andrzejem Chyrą i Pawłem Felisem przybliżyliśmy widzom Canal+ tegoroczny festiwal w Cannes, w codziennych krótkich relacjach i podsumowującej rozmowie; z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni transmitowaliśmy codziennie na żywo dyskusje o polskim kinie po '89 r: o formie jego formy, o jego relacji z literaturą współczesną; o jego świadomości płci kulturowych, o jego potencjale rozrywkowym, a w dyskusjach tych wzięli udział miedzy innymi: Mariusz Treliński, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Joanna Kos-Krauze, Andrzej Barański, Xawery Żuławski, Karolina Gruszka, Dorota Kędzierzawska, Juliusz Machulski, Bartek Konopka, Roman Gutek, Paweł Felis, Bartosz Żurawiecki, Paweł Mossakowski, Piotr Marecki, Kuba Mikurda. W minionym sezonie otrzymaliśmy nominację do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej o festiwalu
AKTUALNOŚCI FILMOWE EXTRA: ERA NOWE HORYZONTY 2010
Wydanie specjalne AKTUALNOŚCI FILMOWYCH, poświęcone 10.EDYCJI FESTIWALU ERA NOWE HORYZONTY.
magazyn filmowy
AKTUALNOŚCI FILMOWE EXTRA: ERA NOWE HORYZONTY 2010