PREMIERA

2011.03.14

CANAL+ PREMIUM

Alamar. Nad morzem

Alamar

Meksyk, 2009

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 71 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ojciec i syn, którzy mają wkrótce zostać rozdzieleni - to dwaj główni bohaterowie tego filmu. Trzecim jest morze, czwartym zaś - wielka tajemnica, jaką skrywają jego wody.

Jorge jest meksykańskim Indianinem. Właśnie rozwodzi się z żoną, pochodzącą z Włoch Robertą. Ich związek od początku wydawał się feralny, bowiem Jorge ceni sobie proste życie w dżungli, zaś jego małżonka przywykła do wielkomiejskiej gorączki. Gdy uczucie wypala się na dobre, Roberta postanawia wyjechać do Rzymu, zabierając z sobą pięcioletniego synka Natana. Zanim jednak do tego dojdzie, pozwala mężowi wybrać się z malcem w jedyną w swoim rodzaju podróż.

"Kiedy spotkałem Jorgego i jego małego syna Natana, wiedziałem od razu, że chcę w jakiś sposób przedstawić niezwykłą więź ich łączącą" - przekonuje młody meksykański reżyser PEDRO GONZÁLEZ-RUBIO. Jak sam mówi jego najnowsze dzieło, to opowieść o ojcu i synu, którzy wyruszają w podróż na otwarte morze, aby odnaleźć dawną drogę życia. Istotnie, Jorge wypływa z Natanem na pełne morze, gdzie pokazuje dziecku piękno rafy koralowej Chinchorro, jednego z niewielu miejsc meksykańskiej części Karaibów, którego ekosystem pozostaje od wieków nienaruszony. Wyprawa odsłania przed chłopcem także historię Majów, ludu jego ojca. Dla obu eskapada ta zdaje się odkrywać prawdy, jakich na co dzień nie są w stanie dostrzegać. Urzekając pięknem zdjęć, film "Alamar" zgłębia potrójną relację - ojca z synem, człowieka z przeszłością oraz człowieka z przyrodą. Przypatrując się więziom łączącym Jorgego i Natana, González-Rubio zwraca uwagę na istnienie niezwykłych ludzi w równie niezwykłych miejscach, przypominając jednak, że powoli stają się oni częścią historii.

CZYTAJ BLOGI PODRÓŻNICZE PLANETE+

WASZE OPINIE

adamc

Bardzo dobry film -pouczający, a zarazem smutny. Pokazuje piękno przyrody i ogromną więź łączącą syna z ojcem, która zostanie zerwana przez wyjazd chłopca do matki. Film można oglądać z zaciekawieniem - polecam dla całej rodziny !!!
Alamar. Nad morzem
Meksyk, 2009
Ojciec i syn, którzy mają wkrótce zostać rozdzieleni - to dwaj główni bohaterowie tego filmu. Trzecim jest morze, czwartym zaś - wielka tajemnica, jaką skrywają jego wody.
dokument socjologiczny
Alamar. Nad morzem
4,9 5 1 292