PREMIERA

2009.03.17

CANAL+ PREMIUM

ALEJA GÓWNIARZY

Polska, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Marcin (Marcin Brzozowski) mieszka w Łodzi. Niedawno stracił pracę i rozstał się z dziewczyną, teraz planuje rozpocząć nowe życie w Warszawie.

W przededniu wyjazdu do stolicy, chłopak gubi telefon na koncercie rockowym. Dziwnym trafem komórka trafia w ręce Kasi (Ewa Łukasiewicz), jego byłej dziewczyny. Aby odzyskać aparat, Marcin musi przemierzyć całą Łódź, tropiąc dziewczynę po pozostawionych śladach. W trakcie nocnej wędrówki spotyka bandę agresywnych kibiców, trafia wraz z przyjacielem do domu publicznego, staje się świadkiem nielegalnego wyścigu samochodowego. Na końcu poszukiwań poznaje zaś prawdę, przed którą starał się bezskutecznie uciec.

"To pierwszy od czasu "Ziemi Obiecanej" Andrzeja Wajdy film o Łodzi. Trochę czasu minęło. Zobacz kim są potomkowie Lodzermenschów" - reklamowali swój film twórcy. Już sam tytuł obrazu PIOTRA SZCZEPAŃSKIEGO nawiązuje do konkretnego punktu na mapie Polski, jest bowiem trawestacją nazwy znanej łódzkiej ulicy, Alei Włókniarzy. Istotnie, "polski Manchester" stanowi więcej, niż tylko tło do opowieści o bezrobotnym Marcinie przemierzającym miasto w poszukiwaniu byłej dziewczyny. Akcja rozgrywa się w ciągu jednej weekendowej nocy, między godziną 19.19 a 5.23. Tętniąca życiem Łódź urasta na ekranie do rangi pełnoprawnego bohatera filmu. Szczepański, debiutujący w roli reżysera obrazu kinowego (wcześniej tworzył etiudy, dokumenty i wideoklipy, pracował także jako operator, m.in. przy realizacji "Dnia świra" Marka Koterskiego), pokazuje miasto jako miejsce niezwykłe, z którego można zechcieć się wyrwać, ale nie sposób stracić z nim kontaktu.

Ta oryginalna, uhonorowana nagrodą specjalną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, opowieść o ucieczce, miłości i poszukiwaniu własnego miejsca została uznana za jeden z najciekawszych filmów przedstawiających współczesną Polskę i perypetię ludzi należących do młodego pokolenia. Film doceniono nie tylko ze względu na reżyserię, scenariusz (również autorstwa Szczepańskiego) i grę młodych aktorów, ale także za sprawą atrakcyjnej ścieżki dźwiękowej z muzyką jedynie łódzkich wykonawców, m.in. rapera O.S.T.R. i zespołu Cool Kids of Death.


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl
ALEJA GÓWNIARZY
reżyseria:
Polska, 2007
Marcin (Marcin Brzozowski) mieszka w Łodzi. Niedawno stracił pracę i rozstał się z dziewczyną, teraz planuje rozpocząć nowe życie w Warszawie.
dramat obyczajowy
ALEJA GÓWNIARZY
4,6 5 1 12