Paramount Pictures

PREMIERA

2006.07.16

CANAL+ PREMIUM

ALFIE

Wlk. Brytania/USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Jestem Europejczykiem, więc interesują mnie kobiety i wino albo kobiety i kobiety" - powtarza Alfie (Jude Law), młody Brytyjczyk, kierowca limuzyny na Manhattanie, którego pasją są miłosne podboje (najczęściej jednonocne).

Otoczony pięknymi kobietami żigolak korzysta z każdej okazji, aby powiększyć listę swoich kochanek. Nie podoba się to jego przyjaciołom, którzy szansę dla Alfiego widzą w zakochanej w nim Julie (Marisa Tomei), samotnie wychowującej dziecko. Alfie opamięta się jednak dopiero wtedy, kiedy przez kolejną erotyczną przygodę poważnie nadszarpnie zaufanie swojego najlepszego przyjaciela Marlona (Omar Epps). Zrozumie wówczas, że swoim zachowaniem krzywdzi wiele osób i że jego życie, pod pozorem dobrej zabawy, ukrywa straszną pustkę.

Film Charlesa Shyera to remake "Alfiego" z 1966 roku, w którym główną rolę brawurowo zagrał Michael Caine. Obraz zdobył wówczas pięć nominacji do Oscara, specjalną nagrodę jury w Cannes, a także Złoty Glob i BAFTĘ dla najlepszej aktorki. Z powodu niezapomnianej kreacji Caine'a producenci nowej wersji "Alfiego" mieli duży problem z wyborem aktora do roli głównej. Wybór padł wreszcie na Jude'a Lawa, który wówczas, na fali popularności filmów, w których zagrał (m.in. "A.I. Sztuczna inteligencja", "Utalentowany pan Ripley", "Wzgórze nadziei", "Bliżej" czy "Sky Kapitan i świat jutra") okrzyknięty został głównym hollywoodzkim amantem. Na krótko przed premierą "Alfiego" magazyn "People" w corocznym rankingu uznał go zresztą za najseksowniejszego mężczyznę roku. Żeby wykorzystać potencjał aktorski Lawa, reżyser zdecydował, że swój film nakręci techniką popularną w latach 60., czyli wtedy, kiedy powstał oryginał. Filmowy Alfie sam więc opowiada swoją historię, zwracając się z ekranu bezpośrednio do widzów. Dla Lawa "Alfie" okazał się ważny również z powodów osobistych. Na planie filmu aktor poznał bowiem Siennę Miller, z którą związał się, kiedy rozpadło się jego małżeństwo z Sadie Frost (poznaną również na filmowym planie). Paradoksalnie Law okazał się jednak dość podobny do swojego filmowego bohatera. Uważany kiedyś za wzór wierności aktor, już po zaręczynach z Miller, przyznał się publicznie do romansu z opiekunką swoich dzieci, co zakończyło jego nowy związek. W obsadzie "Alfiego" znalazła się też m.in. Susan Sarandon (właścicielka Oscara, BAFTY i weneckiej nagrody Pasinetti Award), która zagrała złaknioną miłosnych przygód wdowę Liz. W roli najlepszego przyjaciela głównego bohatera wystąpił natomiast Omar Epps, członek hiphopowej grupy Wolfpak, inżynier, absolwent LaGuardia High School of Music, Art and Performing Arts w Nowym Jorku, a także reżyser wielu teledysków r'n'b i gwiazda słynnego serialu "Ostry dyżur", w którym zagrał doktora Granta.

Reżyser "Alfiego" CHARLES SHYER paradoksalnie w Hollywood znany jest bardziej jako sprawny scenarzysta. Zadebiutował scenariuszem popularnego serialu "The Odd Couple", a swoje pierwsze filmowe trofeum, nagrodę Writers Guild of America, otrzymał za scenariusz do komediodramatu "Wizyty domowe" (1978) Howarda Zieffa. Największym sukcesem twórcy jest jak dotąd scenariusz "Szeregowca Benjamina". Film o kobiecie, która - aby otrząsnąć się z życiowych niepowodzeń - zaciąga się do wojska, wyreżyserował Zieff, a w główną rolę wcieliła się Goldie Hawn, nagrodzona wówczas nominacją do Oscara. Oscarową nominację i statuetkę Writers Guild of America zdobył też scenariusz Shyera napisany wspólnie z partnerką Nancy Meyers. Shyer znany jest też ze swojej nienawiści do fonograficznych piratów, której dał wyraz również na planie "Alfiego". Podczas zdjęć w Manchesterze twórca zauważył, że jeden z mieszkańców pobliskiej kamienicy kręci kamerą to, co dzieje się na planie. Interwencja Shyera nie przyniosła jednak rezultatu: na jego groźby o podaniu mieszkańca do sądu, ten przypomniał mu, że rejestrowanie kamerą wydarzeń wokół własnego domu nie jest karalne.

WASZE OPINIE

the true mushroom

zupelnie jak by zrobili film o mnie

jamarta

Taka bardzej dynamiczna i wczesniejsza wersja zdarzen z zycia bohatera "Broken flowers".

ITI

Ciekawy film. Warto zobaczyć.
ALFIE
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA, 2004
"Jestem Europejczykiem, więc interesują mnie kobiety i wino albo kobiety i kobiety" - powtarza Alfie (Jude Law), młody Brytyjczyk, kierowca limuzyny na Manhattanie, którego pasją są miłosne podboje (najczęściej jednonocne).
komediodramat
ALFIE
4,6 5 1 76