Fox

PREMIERA

2009.03.07

CANAL+ PREMIUM

ALVIN I WIEWIÓRKI

Alvin and the Chipmunks

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: film familijny

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wiewiórki - Alvin, Szymon i Teodor - mogą mówić o sporym pechu. Tuż przed Bożym Narodzeniem zamieszkane przez nich drzewo zostaje ścięte i przetransportowane razem z mieszkańcami do Los Angeles, gdzie ma być choinką w firmie płytowej Jett Records.

O kontrakt z wytwórnią prowadzoną przez Iana Hawka bezskutecznie stara się niestrudzony kompozytor Dave Seville, ciągle wierzący w swój nieprzeciętny muzyczny talent. Odesłany po raz kolejny z kwitkiem, nieświadomie zabiera do domu trójkę futrzanych przyjaciół, którzy błyskawicznie zadomawiają się w nowym miejscu. Bałagan, w którego robieniu są mistrzami przyprawia Dave'a o zawrót głowy jednak znacznie bardziej zaskakują gospodarza talentem muzycznym i zamiłowaniem do śpiewu. Pechowy muzyk postanawia połączyć siły z małymi lokatorami i nagrywa piosenkę, która staje się hitem. Wiewiórki w mgnieniu oka przeobrażają się w prawdziwe gwiazdy. Okazji do zarobienia na nowych ikonach popu nie może przegapić chciwy Hawk, który wciąga trójkę w orbitę swych wpływów.

Alvin, Szymon i Teodor pojawili się na ekranach telewizorów po raz pierwszy pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku. Od tego czasu perypetie bohaterów wymyślonych przez piosenkarza Rossa Bagdasariana śledziło kilka pokoleń Amerykanów. Film TIMA HILLA ("Garfield 2") to pełnometrażowa wersja przygód muzykalnych gryzoni, która łączy animowany świat z kinem aktorskim. Reżyser zdawał sobie sprawę z ewolucji wiewiórek, która dokonała się przez te wszystkie lata: "Przed występem na dużym ekranie wiewiórki musiały przejść kilka ważnych stylistycznych i charakterologicznych modyfikacji. To nie są wiewiórki naszych rodziców. Mają nie tylko współczesne talenty i poczucie humoru, ale wyglądają i poruszają się inaczej niż wcześniej. Są zabawne i ruchliwe, śpiewają i tańczą, są gwiazdami pop w futerkach". To była pierwsza przemiana bohaterów od 1983 roku, kiedy to miała miejsce reedycja serialu.

Za cyfrowy wizerunek sympatycznych gryzoni odpowiedzialny był animator Chris Bailey i zarządzane przez niego studio efektów specjalnych Rhythm & Hues Studios, które może pochwalić się pracą nad takimi przebojami, jak "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" i "Happy Feet: Tupot małych stóp". Obok ożywienia i nadania psychologicznej głębi wiewiórkom, do głównych zadań Baileya należała koordynacja zachowań poszczególnych bohaterów podczas dynamicznych scen. O tej niełatwej pracy szef animatorów mówił: "Zwykle szukałem obiektów, z którymi wiewiórki mogłyby wejść w interakcję. Na przykład, kiedy wiewiórki przeskakują z miejsca na miejsce, mogą odbić się w lustrze wody lub strącić książkę z półki. Bo czy musiały uważać, kiedy skakały po drzewach? Sądzę jednak, że Alvin pewnie specjalnie spadł z drzewa, by się przekonać, czy to go zaboli. Szymon jest ostrożniejszy, nie chciałby uszkodzić czegoś, co należy do Dave'a, więc pewnie chodziłby wokół drzewa, zaś Teodor waliłby głową w pień".

Równie poważnie została potraktowana kwestia scenariusza. Producenci uparli się, by jego autorem był Jon Vitti, którego cenili za pracę nad "Simpsonami" i nie zraziło ich nawet 8 miesięczne oczekiwanie na zapracowanego scenarzystę. Obok animowanych Alvina, Szymona i Teodora w filmie występują prawdziwi aktorzy. W Dave'a Seville'a wcielił się Jason Lee, któremu popularność przyniosły role w łamiących obyczajowe tabu komediach Kevina Smitha, takich jak "Szczury z supermarketu", "W pogoni za Amy", "Dogma", "Dziewczyna z Jersey" czy "Clerks - Sprzedawcy 2". Aktora czekało jedno z najcięższych zawodowych wyzwań - występ u boku postaci, których nie ma na planie. "Najtrudniejsze było zapamiętanie, co Wiewiórki będą robiły w czasie ujęcia. Alvin idzie tędy, Szymon tamtędy, a Teodor będzie stać tu, potem tu i jeszcze tu!" - wspominał z rozbawieniem aktor. Druga kluczowa rola, pazernego szefa płytowej wytwórni przypadła w udziale Davidowi Crossowi, komikowi znanemu z seriali "Bogaci bankruci" i "Mr. Show with Bob and David", a także filmów "Ona to on" i "Straszny film 2".

WASZE OPINIE

szewol

Spędziłem miłe półtora godziny... fajny, dla weekendowego relaksu ok.

Karollek91

bardzo fajny film..... Mozna sie bylo troche posmiac :)

tomek6996

Słodzicie, aż miło. A ja powiem tak, dla dzieci film wspaniały. Dorośli od połowy a może i wcześniej zaczną się nudzić. Owszem wiewiórki słodkie, ale dorosłego to bawi może przez 20 minut.
ALVIN I WIEWIÓRKI
reżyseria:
USA, 2007
Wiewiórki - Alvin, Szymon i Teodor - mogą mówić o sporym pechu. Tuż przed Bożym Narodzeniem zamieszkane przez nich drzewo zostaje ścięte i przetransportowane razem z mieszkańcami do Los Angeles, gdzie ma być choinką w firmie płytowej Jett Records.
film familijny
ALVIN I WIEWIÓRKI
3,8 5 1 60