PREMIERA

2003.09.07

CANAL+ PREMIUM

AMELIA

Le fabuleux destin d'Amelie Poulain

Francja, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film, który zmienił oblicze francuskiego kina. Audrey Tautou wciela się w nieśmiałą, niepoprawnie fantazjującą dwudziestolatkę, która sens życia widzi w naprawianiu życia innych.

Dwudziestoletnia Amelia Poulain (Audrey Tautou) ma za sobą nietypowe, samotne dzieciństwo. Dość powiedzieć, że jej najlepszym przyjacielem była rybka Kaszalot, którą jej mama... wyrzuciła pewnego dnia do sedesu. Matka Amelii też już zresztą nie żyje - zginęła w równie absurdalny sposób: spadła na nią inna kobieta próbująca popełnić samobójstwo. Ojciec, załamany tą śmiercią, zajmuje się odtąd budowaniem mauzoleum na prochy zmarłej żony. Amelia, obdarzona niezwykle rozwiniętą fantazją (efekt dzieciństwa bez rówieśników), pracuje jako kelnerka w kawiarni. Po pracy odwiedza malarza Raymonda (Serge Merlin) dotkniętego dziwną chorobą kości, a w weekendy pociesza zdziwaczałego ojca. Pewnego dnia za kafelkami w łazience Amelia znajduje pudełeczko, a w nim - dziecięce skarby. Postanawia odszukać ich właściciela, który dziś jest już pewnie... pięćdziesięciokilkulatkiem. Żmudne poszukiwania kończą się sukcesem, a mężczyzna - pod wpływem pamiątki z przeszłości - zmienia całkowicie swoje życie. Amelia dochodzi do wniosku, że pomaganie innym jest tym, czego jej w życiu brakowało. Przychodzi więc z pomocą upokarzanemu przez szefa pracownikowi, kojarzy swoją koleżankę z żądnym miłości klientem kawiarni, stawia na nogi ojca. Dobre uczynki pochłaniają ją bez reszty i wkrótce zdaje sobie sprawę, że w jej doskonałym planie nie ma miejsca... na nią. Wtedy w jej życiu pojawia się nieśmiały ekscentryk Nino (Mathieu Kassovitz), zbieracz niewykorzystanych zdjęć z fotograficznych automatów.

"Amelia" to bez wątpienia jeden z tych obrazów, które widzowie i filmoznawcy zapamiętają na długo. Bajeczne kadry, wielkie oczy Audrey Tautou, która w świadomości wielu na zawsze pozostanie Amelią Poulain, nasycone kolory, kuszące faktury, surrealistycznie bohaterowie i mądra przypowieść o czynieniu Dobra - tak dalekiego od ewangelicznych dobrych uczynków i społecznikowskich wzniosłych czynów. Po świetnych, ale mimo wszystko niszowych "Delicatessen" i "Mieście zaginionych dzieci", JEAN-PIERRE JEUNET, reżyser "Amelii", odniósł też wreszcie sukces komercyjny - jego film stał się nowym punktem odniesienia dla kina francuskiego, a nawet europejskiego. Obraz otrzymał pięć nominacji do Oscara (jak na film francuski to prawie cud), jedną do Złotego Globu, dwie Bafty, cztery Cezary, cztery Europejskie Nagrody Filmowe, Independent Spirit Award, Kryształowy Glob w Karlowych Warach i wiele innych nagród.

Audrey Tautou, dotąd popularna jedynie we Francji, dzięki "Amelii" zaczęła występować w produkcjach amerykańskich. Tautou, która zanim została aktorką marzyła o zawodzie... badacza małp naczelnych, zastąpiła zresztą w obrazie Jeuneta Emily Watson, której na drodze do zagrania Amelii stanął... brak znajomości francuskiego. Jeunet historie, o których opowiedział w "Amelii" zaczął zbierać już w 1974 roku, czyli zanim jeszcze nakręcił swój pierwszy film, krótkometrażową animację "L'Evasion". Bezpośrednią inspiracją była natomiast dla niego książka Philippe'a Delerma "Pierwszy łyk piwa i inne przyjemności", którą można już przeczytać także po polsku.

Trzy lata po sukcesie "Amelii" reżyser pokazał swój kolejny film z Tautou - "Bardzo długie zaręczyny", w którym zagrała również Jodie Foster. "Bardzo dobrze znam francuski. Uwielbiam ten język, ale rzadko mam okazję go używać. Kiedy więc dowiedziałam się, że Jeunet realizuje następny film, zadzwoniłam do niego i dość idiotycznie powiedziałam: Nie wiem, co pan teraz kręci, ale proszę mi pozwolić w tym zagrać" - opowiadała Foster o tamtym doświadczeniu.

WASZE OPINIE

slicepaperwrists

otoz drogi panie lub droga pani tragedio prooponuje sobie obejrzec "torque" lub "za szybcy za wsciekli" albo cos w tym stylu-mysle ze bedzie juz o wiele ciekawiej:). zupelnie sie nie zgadzam a film zaliczam do scislej dziesiatki najbardziej poruszajacych obrazow jakie widzialem:). mocno cieply film-poprawia humor ot tak. jak tu juz powiedziano genialna narracja i glowna bohaterka. polecam kazdemu kto czuje ze pod warstwa miesa w klatce piersiowej cos im tam jeszcze bije hehe

tragedia

FILM TRAGEDIA !!! co się może podobać w takiej beznadzieji??? Film co tu dużo pisać do BANI!!! Wogóle bez jakiegoś normalnego wątku!!! LUDZIE NIE TRAĆCIE CZASU NA TAKIE KICZE, no bo trudno to wogóle nazwać filmem... NUDAAAAAAAAAAAAAAA

Primo

Słodki film dla każdego z kapitalną narracją. Można aż pokochać główną bohaterkę. Dla amatorów kina z Francji pozycja obowiązkowa.
Ocena 9/10
AMELIA
reżyseria:
Francja, 2001
Film, który zmienił oblicze francuskiego kina. Audrey Tautou wciela się w nieśmiałą, niepoprawnie fantazjującą dwudziestolatkę, która sens życia widzi w naprawianiu życia innych.
komedia romantyczna
AMELIA
4,7 5 1 506