DreamWorks
  • Oscar

PREMIERA

2007.06.29

CANAL+ PREMIUM

AMERICAN BEAUTY

USA, 1999

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lester Burnham (Kevin Spacey) to 42-letni pracownik agencji reklamowej, mocno znudzony swoim dostatnim i zbyt uporządkowanym życiem. Najbliżsi traktują go jak intruza i nieudacznika.

Żona Carolyn (Annette Bening), która zajmuje się sprzedażą nieruchomości, ma wręcz obsesyjną manię na punkcie zawodowego sukcesu, a w Lesterze od dawna przestała widzieć mężczyznę. Córka Jane (Thora Birch) to z kolei zakompleksiona nastolatka, która nienawidzi ojca.

Pewnego dnia Lester poznaje koleżankę córki, groteskowo eksponującą swe wdzięki Angelę Hayes (Mena Suvari). Pod jej wpływem postanawia diametralnie zmienić życie: zaczyna ćwiczyć muskuły, kupuje wymarzonego Pontiaca, mówi żonie wprost, co myśli o ich związku, sięga po marihuanę, a nawet porzuca bezpieczną posadę i zaczyna pracę w fast-foodzie. Tymczasem jego córka zakochuje się w Rickym Fittsie (Wes Bentley), wrażliwym chłopaku z sąsiedztwa, który oprócz tego, że handluje marihuaną, pasjonuje się kręceniem z ukrycia amatorskich filmów wideo. Ricka wychowuje pułkownik Fitts (Peter Gallagher) surowy człowiek o niemal faszystowskich poglądach, który za wszelką cenę chce zrobić z syna "prawdziwego mężczyznę". Nastolatkowie wspólną planują ucieczkę z domu. Zanim to jednak do tego dojdzie, w wyniku tragicznego splotu wypadków ginie Lester.

"American Beauty" uznano za jeden z najbardziej błyskotliwych debiutów w kinie lat 90. Film otrzymał kilkadziesiąt wyróżnień, w tym aż 5 Oscarów (m.in. dla najlepszego reżysera i najlepszego filmu), 6 nagród BAFTA, 3 Złote Globy oraz nagrodę Grammy dla kompozytora ścieżki dźwiękowej, Thomasa Newmana.

SAM MENDES był wcześniej znany jako reżyser teatralny, który na deskach scenicznych wystawił m.in. "Kabaret", głośne przedstawienie będące artystyczną polemiką z filmową wersją Boba Fosse'a. Debiutanckie "American Beauty" to błyskotliwa satyra na amerykański styl życia - powierzchowne piękno i dobrobyt, które w gruncie rzeczy opierają się na zakłamaniu, pogoni za sukcesem, kompleksach i frustracjach. Sam Mendes postanowił opowiedzieć historię swojego bohatera w tonie melancholijnym, ale przyjął też ryzykowną perspektywę metafizyczną, bowiem już na początku Lester składa zaskakujące wyznanie: "Za rok będę martwy, choć na swój sposób już jestem żywym trupem".

Kevin Spacey, który za rolę Lestera Burnhama odebrał drugiego w karierze Oscara, o granej przez siebie postaci mówił w jednym z wywiadów: "Moim zdaniem Lester przypomina wielu amerykańskich mężczyzn, którzy mają pewne wyobrażenie o tym, jak powinno wyglądać ich życie, aż nagle zauważają, że coś jest nie tak. W przypadku Lestera nie chodzi o zwykły kryzys wieku średniego, ale o wydarzenia, które uświadamiają mu, że w jego życiu brakuje najważniejszego, a on sam nie jest w stanie wyrazić, co naprawdę czuje i czego pragnie". Spacey, uważany za jednego z najlepszych, a także najbardziej eleganckich aktorów, w młodości często przysparzał kłopotów rodzicom: za wywołanie pożaru został wysłany do Akademii Wojskowej, skąd zresztą został usunięty za ciągłe wzniecanie bójek. Lata 90., kiedy odnosił wielkie sukcesy w kinie (m.in. "Siedem", "Podejrzani", "Tajemnice Los Angeles", "American Beauty"), zakończył nietypowo: postanowił niemal całkowicie wycofać się z Hollywood. I chociaż występuje czasem w filmach (m.in. w "Edisonie", "Życiu za życie", wyreżyserowanym przez siebie "Wielkim życiu", czy ostatnio w obrazie "Superman: Powrót"), skupia się głównie na teatrze. "To dla mnie najważniejsze miejsce pracy" - powtarza konsekwentnie. W 2003 roku został dyrektorem artystycznym Old Vic Theatre w Londynie, jednej z najsłynniejszych brytyjskich scen, której historia sięga początków XIX wieku (występowali tu m.in. Laurence Olivier i Vivien Leigh). Spacey sam chętnie gra na scenie (obecnie m.in. w sztuce "Moon On Broadway"), ale przede wszystkim zaprasza do współpracy najlepszych reżyserów. Dzięki niemu na scenie Old Vic Theatre zadebiutował w teatrze Robert Altman w sztuce Arthura Millera "Resurrection Blues".

Po "American Beauty" Sam Mendes nakręcił jeszcze 2 filmy: "Drogę do Zatracenia" (2002, premiera w CANAL+ w marcu 2004) oraz "Jarhead. Żołnierz Piechoty Morskiej" (2005, premiera w CANAL+ w kwietniu 2007). Wraz z debiutem tworzą one amerykańską trylogię. Mendes świadomie realizuje filmy rzadko i nie ulega hollywoodzkim stereotypom i naciskom. Prywatnie, choć spotykał się ze znanymi kobietami, jak m.in. Calista Flockhart i Rachel Weisz, od 2003 roku jest mężem Kate Winslet. Nie pracowali razem na planie, za wyjątkiem filmu "Revolutionary Road" (2008), w którym Winslet gra główną rolę.

Nagrody filmowe

Najlepszy film, AMERICAN BEAUTY
Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Kevin Spacey, film AMERICAN BEAUTY
Najlepszy reżyser - Sam Mendes, film AMERICAN BEAUTY
Najlepszy scenariusz oryginalny, Alan Ball, AMERICAN BEAUTY
Najlepsze zdjęcia, Conrad L. Hall, AMERICAN BEAUTY

WASZE OPINIE

hugolin

Świetny film, tylko zakończenie dziwne jakieś.

Hydraulik

Jak dla mnie to nie ejst zadne arcydzieloa ni zaden rewelacyjny film.Poprostu dla obejrzenia film rozrywkowy.

Jesse

Nie z Mirą Sorvino tylko z Meną Suvari. Drobniutki błąd.
AMERICAN BEAUTY
reżyseria:
USA, 1999
Lester Burnham (Kevin Spacey) to 42-letni pracownik agencji reklamowej, mocno znudzony swoim dostatnim i zbyt uporządkowanym życiem. Najbliżsi traktują go jak intruza i nieudacznika.
komediodramat
AMERICAN BEAUTY
4,7 5 1 24