NBC Universal

PREMIERA

2009.02.27

CANAL+ PREMIUM

AMERICAN GANGSTER

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 150 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nowojorski Harlem, lata 70. ubiegłego wieku. Gangster Frank Lucas (Denzel Washington) przejmuje kontrolę nad mafijnym handlem narkotykami. Na jego zlecenie heroina jest przemycana wprost z Bangkoku w bagażach amerykańskich żołnierzy wracających z wojny w Wietnamie w trumnach.

Policja przymyka oko na poczynania narkotykowego barona, aż do momentu pojawienia się detektywa Richie'ego Robertsa (Russell Crowe). Rzutki i nieprzekupny stróż prawa kieruje się własnym kodeksem honorowym. Oddany sprawiedliwości, postanawia rozpracować organizację Lucasa, a samego króla Harlemu postawić przed sądem. Rozpoczyna się rozgrywka między nieprzejednanym policjantem a przedsiębiorczym gangsterem.

Autentyczną historię Franka Lucasa, słynnego w latach 70. "ojca" mafijnej rodziny z Harlemu, przypomniał artykuł zamieszczony w 2000 roku na łamach "New York Magazine". Tekst śledził biografię Lucasa od czasu, gdy jako młody chłopak był świadkiem morderstwa kuzyna przez członków Ku-Klux-Klanu, aż po wyrok skazujący go na dożywotnie więzienie za handel heroiną. Jednym z czytelników artykułu był producent filmowy Brian Grazer, laureat Oscara za "Piękny umysł". Zaintrygowany zawiłymi losami Franka Lucasa nabył prawa do realizacji filmu opartego na jego przeżyciach. Scenariusz napisał nagrodzony Oscarem za pracę przy "Liście Schindlera" Steven Zaillian, który spędził uprzednio długie miesiące na rozmowach z samym Lucasem oraz niegdyś ścigającym go detektywem, a dziś prawnikiem Richie'em Robertsem. Przedsięwzięciem zainteresował się brytyjski reżyser RIDLEY SCOTT ("Obcy - ósmy pasażer Nostromo", "Łowca androidów", "Gladiator", "Helikopter w ogniu"), wyróżniony za swoje zasługi tytułem szlacheckim. Przygotowywany scenariusz wydał mu się na tyle atrakcyjny, że zapragnął przyjąć na siebie zadanie przeniesienia go na ekran.

Do Scotta należała inicjatywa przy kompletowaniu obsady. Reżyser na wstępie założył, że rolę Lucasa powierzy Denzelowi Washingtonowi, a jako Richie'ego Robertsa widzi jedynie Russella Crowe'a. Stanowcza decyzja Brytyjczyka położyła kres licznym spekulacjom, łączącym z rolą detektywa m.in. Joaquina Phoenixa i Brada Pitta. Denzel Washington ma na koncie blisko 50 filmów oraz m.in. 5 nominacji do Oscara (2 razy zdobył statuetkę) oraz 6 do Złotego Globu, w tym 2 wygrane. Australijczyk Russell Crowe może także poszczycić się imponującym dorobkiem. Był trzykrotnie nominowany do Oscara, przy czym zdobył nagrodę za "Gladiatora", a 5 nominacji do Złotego Globu uwieńczył tryumfem dzięki występowi w "Pięknym umyśle". Crowe zaimponował zresztą ekipie "American Gangster" swoim profesjonalizmem, kiedy zażądał taśm z nagraniem głosu Richie'ego Robertsa, aby przyswoić sobie charakterystyczną dla niego manierę mówienia.

Po obsadzeniu obu głównych ról producenci rozpoczęli poszukiwania ponad 30 aktorów drugoplanowych. Angaże otrzymali m.in. laureat Oscara za "Jerry'ego Maguire'a" Cuba Gooding Jr ("Ludzie honoru", "Pearl Harbor"), nominowany w 2009 roku do Oscara za "Obywatela Milka" Josh Brolin ("To nie jest kraj dla starych ludzi", "Grindhouse: Planet Terror"), a także John Ortiz ("Miami Vice", "W cieniu chwały"), Ted Levine ("Milczenie owiec", "Wyznania gejszy", serial "Detektyw Monk"), Armand Assante ("Królowie mambo", "Odyseja"), Carla Gugino ("Oczy węża", "Strażnicy"), oraz gwiazdy amerykańskiego hip hopu, jak znany z formacji Wu-Tang Clan raper RZA, Clifford Harris Jr. alias T.I. oraz Lonnie Rashid Lynn alias Common. Równie imponująco prezentuje się ekipa realizacyjna "American Gangster", w której znaleźli się tak doświadczeni ludzie filmu, jak scenograf Arthur Max ("Gladiator", "Helikopter w ogniu"), montażysta Pietro Scalia ("JFK", "Helikopter w ogniu") czy operator Harris Savides ("Słoń" Gusa van Santa).

"American Gangster" został bardzo przychylnie odebrany zarówno przez publiczność, jak i krytykę. O powodzeniu komercyjnym świadczą wyniki finansowe filmu, który w pierwszym tylko tygodniu wyświetlania zarobił ponad 40 milionów dolarów w USA i Kanadzie. W pierwszej dziesiątce najlepszych premier roku 2007 umieściło go szereg wpływowych periodyków, m.in. "The Washington Post", "Rolling Stone" i "New York Post". Obraz Ridleya Scotta otrzymał także 2 nominacje do Oscara (scenografią i drugoplanowa rola Ruby Dee), 3 nominacje do Złotego Globu (najlepszy film, reżyseria i rola Denzela Washingtona) i 4 do nagrody BAFTA.

WASZE OPINIE

Pio

Bardzo lubię takie kino . Klimat filmu naprawdę cudowny . Życie ukazane naprawdę normalnie . Polecam ten film każdemu, kto lubi filmy tego typu, moja ocena 10/10

andi777

popieram bardzo dobry film na faktach.Pokazali klase aktorzy tacy jak russel crowe i denzel washington. Ocena 5

suchy101

Moja ocena filmu Bardzo dobry na 5
AMERICAN GANGSTER
reżyseria:
USA, 2007
Nowojorski Harlem, lata 70. ubiegłego wieku. Gangster Frank Lucas (Denzel Washington) przejmuje kontrolę nad mafijnym handlem narkotykami. Na jego zlecenie heroina jest przemycana wprost z Bangkoku w bagażach amerykańskich żołnierzy wracających z wojny w Wietnamie w trumnach.
film sensacyjny
AMERICAN GANGSTER
4,6 5 1 102