PREMIERA

2010.08.13

CANAL+ PREMIUM

AMERYKAŃSKI SWING

The American Swing

USA, 2008

,

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 77 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Amerykański Swing" to opowieść o niepozornym nowojorskim klubie, który stał się epicentrum nowej rewolucji seksualnej. To właśnie w nim narodziło się zjawisko swingu. I w tym wypadku nie chodzi bynajmniej o muzykę, lecz prawdziwy "seks w wielkim mieście".

Lato roku 1977 było w Nowym Jorku naprawdę gorące. Tematy rozmów mieszkańców amerykańskiej metropolii zdominowane były przez narzekania na nieznośny upał, nowe wieści o ekonomicznym kryzysie oraz plotki na temat seryjnego mordercy, nazywającego siebie "Synem Sama". Wszystkie problemy doskwierały jednak za dnia , po zachodzie słońca można było odreagować, rzucając się w wir nocnego życia.

Kluby Nowego Jorku miały coś do zaoferowania każdemu poszukiwaczowi wrażeń. W ekskluzywnym Studio 54 bogaci celebryci zbierali się by wspólnie zażywać kokainę, obskurne CBGB's organizowało punk rockowe koncerty, kończące się nierzadko burdą, a w piwnicach prestiżowego gmachu Ansonia podwoje otwierał właśnie lokal, do którego zwyczajni nowojorczycy przychodzili potańczyć i... wymienić się partnerami. Plato's Retreat, bo o tym przybytku mowa, szybko stał się nieformalnym ośrodkiem rekreacyjnej miłości.

Swing, jak nazywano czynność, której oddawali się bywalcy klubu, był wcześniej uprawiany jedynie w zaciszu prywatnych mieszkań. Właściciel Plato's Retreat, były hurtownik mięsa, Larry Levenson, doskonale wyczuł potrzeby żądnych wrażeń nowojorczyków, umożliwiając im spotkania na wielkiej erotycznej schadzce. Za 35 dolarów każdy mógł wziąć udział w nocnym festynie seksu - kierowcy autobusów spotykali aktorów filmowych, a urzędnicy flirtowali z zamożnymi menedżerami. Kiedy w zaledwie dwa miesiące po otwarciu, klubowi poświęcił spory artykuł New York Magazine, miejsce stało się ogólnokrajową sensacją. Choć zostało zamknięte w roku 1985, zdołało na swój sposób zapisać się w historii USA.

Wykorzystując wywiady z byłymi pracownikami lokalu oraz niepublikowane wcześniej nagrania z jego wnętrza, "Amerykański Swing" rekonstruuje przebieg niecodziennej epopei seksualnej, jaka rozegrała się w podziemiach Nowego Jorku. W trakcie trwających trzy i pół roku prac nad filmem, autorom udało się zgromadzić wyjątkowo barwną galerię rozmówców. "Było wśród nich kilka leciwych gwiazd porno, współcześni wykonawcy z tej branży, badacze - seksuolodzy, niesławni nowojorscy celebryci a także renomowani pisarze" - mówi reżyser Mathew Kaufman - "Każdy miał do opowiedzenia jakąś historię".

WASZE OPINIE

gbpsary

Warto oglądnąć, teraz coraz więcej jest takich klubów w naszym kraju.

pedro

Zwrócę uwagę tylko na fakt, że nie oceniam postępowania ludzi w tym dokumencie. Nie potępiam ani nie pochwalam takich zachowań czy moralności innych ludzi. Jest mi to obojętne. Każdy dorosły robi to co chce, ale musi to być zgodne z prawem.
Oceniałem sam film. Bohaterowie wypowiadający się w dokumencie kierowali się własną moralnością lub żądzami. Nie mnie oceniać. Jednak film jest wart obejrzenia.

Blue-Grey

Warto też zastanowić się nad tym, czy coś takiego jak poczucie wstydliwości i normy ustalające nasze zachowania seksualne są tylko czasowo zmiennym zjawiskiem psychosocjologicznym, czy też są na trwałe w nas wpisane. A jeśli są trwałe, to dlaczego?
Mnie ten film przypomniał pewną starą bajkę:
Pewien mały królik zobaczył staw, w którym radośnie baraszkowały kaczki. Zapragnął tego samego i wskoczył do wody. Puszyste futerko szybko nasiąkło wodą i zaczął tonąć. Duży kaczor w ostatniej chwili wyciągnął go za ucho na brzeg. Zapytany o swoje zachowanie, królik odpowiedział: "Myślałem, że pływanie leży w mojej naturze."
AMERYKAŃSKI SWING
USA, 2008
"Amerykański Swing" to opowieść o niepozornym nowojorskim klubie, który stał się epicentrum nowej rewolucji seksualnej. To właśnie w nim narodziło się zjawisko swingu. I w tym wypadku nie chodzi bynajmniej o muzykę, lecz prawdziwy "seks w wielkim mieście".
film dokumentalny
AMERYKAŃSKI SWING
3,7 5 1 3