DreamWorks

PREMIERA

2004.02.07

CANAL+ PREMIUM

Amistad

USA, 1997

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 148 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Fresk historyczny Stevena Spielberga będący rejestracją autentycznych wydarzeń z XIX-wiecznej historii Stanów Zjednoczonych.

Lato 1839 roku. Na hiszpańskim statku "La Amistad" przewożonych jest pięćdziesięciu trzech Afrykańczyków, którzy w Ameryce Północnej mają zostać sprzedani jako niewolnicy. Podczas rejsu więźniowie uwalniają się z kajdan i pod przywództwem Sengbe Pieha zwanego przez Hiszpanów Cinque (Djimon Hounsou) przejmują kontrolę nad statkiem. Z dawnej, hiszpańskiej załogi, pozostają przy życiu tylko dwaj marynarze. To oni kierują okrętem i oszukując buntowników, że wracają do Afryki, płyną wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów. W końcu "La Amistad" zatrzymuje okręt straży przybrzeżnej w Connecticut. Oskarżeni o zbrodnię ludobójstwa Afrykańczycy zostają aresztowani. Po ich stronie stają abolicjoniści Lewis Tappan (Stellan Skarsgard) i były niewolnik Theodore Joadson (Morgan Freeman). Obaj wynajmują młodego prawnika Rogera Baldwina (Matthew McConaughey), który specjalizuje się w sprawach handlu nieruchomościami, więc początkowo jego wysiłki przynoszą mierne rezultaty. Tragedia Afrykańczyków staje się już jednak na tyle głośna, że przed sądem stawiają się dwaj prezydenci: obecny - Martin Van Buren (Nigel Hawthorne) - zwolennik niewolnictwa i były - jego zdecydowany przeciwnik - John Quincy Adams (Anthony Hopkins). Ten pierwszy stara się o reelekcję i aby zadowolić rasistowskie Południe i królową Hiszpanii, młodziutką Izabellę (Anna Paquin) żąda kary śmierci dla buntowników. Jego opozycjonista akcentuje, że Afrykańczycy - tak jak wszyscy ludzie na całym świecie - mają prawo do wolności. Spotkanie tych dwóch postaci przed Sądem Najwyższym przeszło do historii Stanów Zjednoczonych.

Pierwszy zamysł filmu powstał kilkanaście lat temu, gdy producentka Debbie Allen trafiła na eseje Afro-Amerykańskich pisarzy i historyków na temat tragedii statku "La Amistat". Początkowo Allen spotykała się z małym zainteresowaniem swoim projektem w środowisku filmowym. Po przeszło 10 latach poszukiwań poznała jednak STEVENA SPIELBERGA, który od razu powziął decyzję o realizacji filmu. Do obsady zaproszono tak znakomitych aktorów jak: Morgan Freeman ("Siedem"), Anthony Hopkins ("Czerwony smok"), Nigel Hawthorn ("Szaleństwo króla Jerzego"), Matthew McConaughey ("Jak stracić chłopaka w 10 dni"), Stellan Skarsgard ("Przełamując fale"), Pete Postlethwait ("W imię ojca") i jedną z najmłodszych laureatek Oscara Annę Paquin ("Fortepian").

WASZE OPINIE

Mattey

Amistat nic nie znaczy, a Amistad to po hiszpańsku 'przyjaźń'. Muszę obejrzeć ten film, bo podobno niezły :D

Amistad

Bardzo dobry film. Bazuje na faktach przez co jest bardzo realistyczny i na czasie. Polecam choćby ze względu na obsade i reżysera. Ps: CO TO ZNACZY AMISTAD prosze o kontak matiskrzypek@wp.pl

Admin

Było na TVN-ie :/ Ale fajny film.
Amistad
reżyseria:
USA, 1997
Fresk historyczny Stevena Spielberga będący rejestracją autentycznych wydarzeń z XIX-wiecznej historii Stanów Zjednoczonych.
dramat kostiumowy
Amistad
4,3 5 1 15