PREMIERA

2005.07.16

CANAL+ PREMIUM

AMNEZJA

Twisted

USA/Niemcy, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jessica Shepard (Ashley Judd) jest inspektorem policji w San Francisco. Jej ciężka praca zaowocowała awansem, ale Jessica nie jest do końca szczęśliwa. Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa powodują, że nie potrafi nawiązać normalnej relacji z mężczyzną.

Traktując seks jak sport, zmienia nieustannie kochanków. Nieoczekiwanie prywatne życie zaczyna rzutować na pracę. Jessica rozpoczyna śledztwo w sprawie seryjnego mordercy. Ku swojemu przerażeniu odkrywa, że jego ofiarami są mężczyźni, z którymi sypiała. Nie potrafiąc poradzić sobie z tak silnym stresem, coraz częściej sięga po alkohol, ale dziwi ją, że już po wypiciu kieliszka wina traci przytomność i ma zaniki pamięci. Właśnie wtedy giną jej byli kochankowie. Kobieta przestaje odróżniać jawę od snu i stawia siebie samą w kręgu podejrzanych. Martwi to jej przełożonego Johna Millsa (Samuel L. Jackson), który po tragicznej śmierci rodziców Jessici (ojciec po zamordowaniu matki popełnił samobójstwo) wychowywał ją. Kobieta decyduje się na terapię u psychiatry dr Melvina Franka (David Strathairn). Tymczasem Mills przydziela jej nowego partnera Mike'a Delmarco (Andy Garcia). Mężczyzna nie budzi zaufania Jessici. Wydaje się jej, że ją śledzi, a w końcu zaczyna podejrzewać, że to on jest mordercą.

Ten mroczny thriller jest dziełem PHILIPA KAUFMANA, twórcy m.in. "Inwazji łowców ciał", "Pierwszego kroku w kosmos", "Wschodzącego słońca", "Nieznośnej lekkości bytu" i "Zatrutego pióra". Rolę Jessici powierzono Ashley Judd. W jej bogatym i różnorodnym dorobku są filmy, takie jak "Dym", "Czas zabijania", "Kolekcjoner", "Oko obserwatora", "Serce nie sługa", "Bez przedawnienia", "Frida" czy "De-Lovely". W "Amnezji" znalazła znakomitych partnerów w osobach Samuela L. Jacksona i Andy'ego Garcii. Jackson zyskał status super gwiazdy dzięki brawurowej kreacji w "Pulp Fiction". Później wystąpił m.in. w "Długim pocałunku na dobranoc", "Jackie Brown", "Negocjatorze", "Zmianie pasa" oraz trzech częściach "Gwiezdnych wojen". W filmografii Garcii są tak głośne tytuły, jak "Nietykalni", "Kiedy mężczyzna kocha kobietę", "Ojciec chrzestny III", "Jennifer 8", "Rzeczy, które robisz w Denver będąc martwym", "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra" i "Ocean's Twelve - Dogrywka". Autorem muzyki do "Amnezji" jest nominowany do Oscara i kilkakrotny zdobywca nagród Emmy i Gramy Mark Isham ("Autostopowicz", "Quiz Show", "Regulamin zabijania", "Cooler", "Liga niezwykłych dżentelmenów", "Spartan").

WASZE OPINIE

Sobri

Taki sobie

Maciek

Właśnie obejrzałem.
Chciałem wierzyć tym, którzy dobrze wypowiedzieli się o tym filmie.
Ale to jednak nędza i to straszna:/
Nie polecam

Orton

Tragedia, fatalne recenzje, próbowano zrobić coś na wzór filmu noir, takich prób było już dużo i prawie zawsze wychodziło kiepsko. Ten film nie powinien mieć taryfy ulgowej jest naprawdę fatalny i przypomina wiele innych podobnych, poza tym Ashley Judd w obsadzie to jeszcze rozumiem ale reszta (chociaż Jackson też zaczyna wybierać coraz to gorsze scenariusze).
Nie wiem czy film jest łatwy do rozgryzienia, ale zaskoczenia fabularne nie robią absolutnie wrażenia, a nawet łatwo je przewidzieć
AMNEZJA
reżyseria:
USA/Niemcy, 2004
Jessica Shepard (Ashley Judd) jest inspektorem policji w San Francisco. Jej ciężka praca zaowocowała awansem, ale Jessica nie jest do końca szczęśliwa. Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa powodują, że nie potrafi nawiązać normalnej relacji z mężczyzną.
thriller
AMNEZJA
3,5 5 1 59